CiekawostkiPodróże

42 ciekawostki o samolotach

lot nad miastem

Każdego dnia ponad 100 000 lotów startuje się do przeróżnych miejsc przeznaczenia na całym świecie – od krótkodystansowych po długie podróże, podczas których oglądasz kilka filmów.

1. Samolot towarowy Antonov AN-225 jest największym samolotem na świecie. Jest prawie tak duży jak boisko do piłki nożnej. Pierwotnie został zbudowany do transportu statku kosmicznego.

2. Około 1 na 5 osób ma jakąś formę strachu przed lataniem lub „awiofobię”.

3. Powietrze pod ciśnieniem w kabinie jest utrzymywane poniżej 20% wilgotności – około średniej wilgotności pustyni Sahary.

4. Język angielski jest międzynarodowym językiem w lotnictwie. Wszyscy kontrolerzy lotów i wszyscy piloci komercyjni, którzy wykonują loty międzynarodowe, muszą władać językiem angielskim.

5. Różnica w ciśnieniu powietrza i niska wilgotność w kabinie samolotu utrudniają kubkom smakowym rejestrowanie słodkich i słonych smaków. Przez to jedzenie podczas lotu smakuje inaczej.

6. Ryzyko zgonu w katastrofie lotniczej dla przeciętnego Amerykanina wynosi 1 na 11 milionów. Ryzyko zgonu w wypadku samochodowym wynosi 1 na 5000.

7. Większość okien samolotu składa się z trzech paneli z akrylu. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy coś stanie się z szybą zewnętrzną, druga szyba działa jako opcja zabezpieczająca. Niewielki otwór w oknie wewnętrznym służy do regulacji ciśnienia powietrza, dzięki czemu szyba środkowa pozostaje nienaruszona.

8. Smugi strumieniowe (białe szlaki) składają się z pary wodnej i mogą być wykorzystywane do przewidywania pogody. Cienki, krótszy ogon wskazuje na niską wilgotność i dobrą pogodę. Gruby, dłużej utrzymujący się ogon oznacza wczesne oznaki burzy.

9. Badania pokazują, że pierwsze 3 minuty po starcie i ostatnie 8 minut przed lądowaniem to czas, w którym dochodzi do 80% wypadków lotniczych.

10. Komercyjne odrzutowce są rzeczywiście bezpiecznie zaprojektowane tak, aby mogły latać tylko jednym silnikiem, a piloci są specjalnie przeszkoleni, aby lecieć bezpiecznie w dół w celu lądowania bez użycia żadnego silnika.

11. Bracia Wright wymyślili i polecieli pierwszym samolotem Pierwszy lot odbył się 17 grudnia 1903 roku na plaży na południe od Kitty Hawk w Północnej Karolinie. Braciom Wright przypisuje się również rozwiązanie „problemu latania”, kiedy wymyślili „sterowanie 3-osiowe”, co oznaczało, że piloci byli w stanie sterować swoimi samolotami podczas lotu.

12. Policja aresztowała kiedyś kobietę i córkę, gdy próbowały przemycić na pokładzie samolotu zmarłego męża kobiety na wózku inwalidzkim. Zakryły mu oczy okularami przeciwsłonecznymi i powiedziały, że po prostu śpi.

13. Drzwi samolotu nie mogą się otworzyć w trakcie lotu. Ciśnienie wewnątrz samolotu waha się od 4 do 14 PSI, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, że drzwi mogłyby zostać otwarte.

14. Jeśli ktoś umrze podczas lotu, jego ciało może pozostać z Tobą w kabinie. Tylko niektóre samoloty, takie jak Airbus A340-500 Singapore Airlines, zostały zbudowane ze specjalnym miejscem do przechowywania ciał. Podczas wielu lotów, ciało zostanie po prostu przeniesione do tylnego rzędu i przykryte aż do czasu, gdy lekarze na ziemi będą mogli zająć się zmarłym.

15. Opary samolotu zabijają więcej ludzi niż wypadki lotnicze. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Massachusetts Institute of Technology, emisje z samolotów są związane z 8000 zgonami rocznie. Liczba osób, które zginęły w katastrofach lotniczych wynosi mniej niż 1000 istnień rocznie.

16. Około 95% osób biorących udział w katastrofie lotniczej przeżyło ją.

17. Najszybszy samolot komercyjny odbył się z dwukrotną prędkością dźwięku. Francuski Concorde posiada rekord najszybszego lotu transatlantyckiego, kiedy to przewiózł pasażerów z JFK w Nowym Jorku na lotnisko Heathrow w Londynie w zaledwie 2 godziny, 52 minuty i 59 sekund. Concorde latał od 1976 do 2003 roku. Liczba pasażerów znacznie spadła po tragicznym wypadku Concorde z 2000 r., w którym zginęli wszyscy pasażerowie i załoga, co skutkowało wycofaniem Concorde.

18. Tył samolotu jest najbezpieczniejszy. Stwierdzono, że liczba ofiar śmiertelnych wśród osób zajmujących miejsca w tylnej części samolotu wynosi 32%, w porównaniu z 39% w środkowej części i 38% w przedniej części.

19. Większość linii lotniczych wymaga od pilotów i drugich pilotów spożywania posiłków.

20. Tlen w awaryjnych maskach tlenowych w samolocie starcza na około 15 minut.

21. Najbrudniejszym miejscem w samolocie jest stolik z tacą, z którego zjadasz posiłek. Według badań TravelMath, stoliki mają średnio 2155 koloni bakteryjnych (CFU) na cal kwadratowy. Przycisk do spłukiwania w toalecie miał tylko 265 jednostek CFU.

22. Nad Stanami Zjednoczonymi w każdej chwili latają tysiące samolotów.Według FAA, w powietrzu nad Stanami Zjednoczonymi w każdej chwili znajduje się 5000 samolotów i ponad 8000 samolotów latających na całym świecie.

23. Antonov An-225 ma imponującą maksymalną masę 591 tony. Dla porównania, maksymalna masa Boeinga 747-8F wynosi 347 ton.

24. Najszybszym samolotem na świecie jest Lockheed SR-71 Blackbird, lecący z prędkością Mach 3,5 (3529,56 km/h) oraz pułap maksymalny 36 500 m. Zasięg maksymalny wynosił 5150 km bez tankowania w powietrzu.

25. Wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze zwiększa częstotliwość występowania turbulencji w samolotach.

26. Najdroższy lot w pierwszej klasy kosztuje ponad 30000 dolarów. Etihad Airways First Apartment oferuje prywatny pokój z łóżkiem, fotelem, lusterkiem kosmetycznym i lusterkiem do makijażu, oraz prysznic.

27. W przypadku lotów długodystansowych, załoga może pracować 16 godzin. Aby pomóc w walce ze zmęczeniem, niektóre samoloty, takie jak Boeing 777 i 787 Dreamlinery, są wyposażone w malutkie sypialnie, w których załoga może się zdrzemnąć.

28. Ludzie, którzy projektują samoloty są pewni, że pomimo zakazu palenia, w pewnym momencie jakiś palacz zdecyduje się zapalić papierosa na pokładzie samolotu. Wtedy wskazane jest żeby wyrzucić resztkę papierosa w bezpieczne miejsce – popielniczkę, a nie śmietnik, w którym teoretycznie mógłby spowodować pożar.

29. Martwe kurczaki są wrzucane do silników odrzutowców podczas testów bezpieczeństwa. Linie lotnicze muszą upewnić się, że ich przednie szyby mogą chronić pilotów i pasażerów w bardzo prawdopodobnym przypadku zderzenia z ptakiem..

30. Było więcej astronautów niż pilotów, którzy lecieli Concorde, który jest teraz nieaktywny w przestworzach. Concorde był turboodrzutowym, naddźwiękowym odrzutowcem pasażerskim, który był eksploatowany od 1976 do 2003 roku. Wielu uważa ten samolot za cud inżynierii.

31. Szacuje się, że piorun uderza w każdy samolot raz w roku. Piorun nie spowodował jednak zniszczenia samolotu od 1963 r., ze względu na staranną inżynierię, która pozwala, aby ładunek elektryczny piorunu przechodził przez samolot i z niego wychodził, zazwyczaj bez powodowania uszkodzeń samolotu.

32. Czarna skrzynka, znana również jako rejestrator danych lotu, jest faktycznie pomalowana na jasny pomarańczowy kolor. Odporna na wysoką temperaturę farba stosowana do pokrywania zewnętrznych powierzchni ma kolor pomarańczowy co ułatwia odnalezienie ich w razie wypadku.

33. Amelia Earhart była pierwszą kobietą, która przeleciała samotnie przez Ocean Atlantycki.

34. Opony w samolocie są tak zaprojektowane, aby wytrzymać obciążenia nawet 38 ton i mogą uderzyć w ziemię z prędkością 270 km na godzinę ponad 500 razy, zanim kiedykolwiek będzie potrzebna wymiana. Dodatkowo, opony lotnicze są napompowane do 200 psi, czyli około sześciokrotnie większego ciśnienia niż ciśnienie stosowane w oponach samochodowych.

35. Większość pilotów i pilotów głównych linii lotniczych nie może jeść tego samego pokarmu, aby uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego.

36. Jeden z najbardziej śmiertelnych wypadków lotniczych zdarzył się na ziemi. W 1977 r. dwa w pełni załadowane samoloty przewożące łącznie ponad 600 pasażerów zderzyły się czołowo na środku pasa startowego w tzw. wypadku na Teneryfie. Zginęło ponad 500 osób.

37. Jedna szyba przednia lub rama szyby kokpitu Boeinga 747-400 kosztuje tyle samo, co nowe BMW.

38. Jesteś tylko 7% odległości, jaką musiałbyś pokonać, aby dostać się w przestrzeń kosmiczną. Samoloty mogą latać znacznie wyżej niż ich średnia wysokość 30000 m n.p.m., ale nie latają, ponieważ stanowiłoby to zagrożenie dla zdrowia osób znajdujących się wewnątrz.

39. Niektóre samoloty mogą latać dłużej niż pięć godzin po zgaśnięciu jednego z silników. Boeing 787 Dreamliner uzyskał 330-minutowe certyfikaty ETOPS, co oznacza, że może bezpiecznie pracować tylko na jednym silniku przez ponad pięć godzin przed lądowaniem.

40. Największym samolotem pasażerskim na świecie jest Airbus A380. Jest to czterosilnikowy odrzutowiec dwupokładowy. Pierwszy lot odbył się 27 kwietnia 2005 roku.

41. Kiedy samolot ląduje w nocy, załoga kabinowa przyciemnia światła wewnętrzne. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy lądowanie samolotu pójdzie źle i pasażerowie będą musieli się ewakuować, ich oczy będą już dostosowane do ciemności. Tak samo obsługa samolotu prosi pasażerów, żeby podnieśli zasłony podczas lądowania, dzięki czemu mogą widzieć co jest na zewnątrz w sytuacji awaryjnej i mogą ocenić, która strona samolotu jest lepsza do ewakuacji.

42. Boeing 747-8I potrafi przewieźć 243120 paliwa lotniczego i jego maksymalny zasięg wynosi 14815 km.