10 Ciekawostek o Chełmnie

Chełmno to średniej wielkości miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim. To przede wszystkim bardzo urokliwe miasto z charakterystyczną dosyć niską zabudową. Idealna destynacja dla osób poszukujących niezwykłych miejsc do zwiedzania z całą rodziną. Oto interesujące ciekawostki o Chełmnie:
1. Liczba mieszkańców
Obecnie Chełmno liczy sobie niespełna 20 tysięcy mieszkańców.
2. Nazwa miasta
Ciekawostką jest nazwa miasta, która najprawdopodobniej pochodzi od starosłowiańskiego słowa „chełm”, które oznacza „wzgórze”. Taka dedukcja ma rację bytu, ponieważ spora część miasta znajduje się na dosyć wysokiej skarpie.
Wielu turystów uważa, że z Chełmna rozpościera się najpiękniejszy widok na panoramę okolic.
3. XI wiek
Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą już z XI wieku. Początkowo Chełmno miało pełnić rolę grodu obronnego.
4. Zakon krzyżacki
W XIII wieku miasto było w pełni przejęte przez zakon krzyżacki. Wówczas stanowiła główną siedzibę zakonu.
5. Losy miasta
Losy miasta na przestrzeni kolejnych lat były skomplikowana i bardzo zawiłe. Miasto stało się ponownie własnością Polski dopiero w 1920 roku. To wtedy nastąpił prawdziwy rozkwit i inwestowanie w miasto z ogromnym potencjałem.
6. Zabytki
Miasto jest wprost naszpikowane zabytkami. Do najważniejszych zalicza się aż sześć kościołów w stylu gotyckim. Na uwagę zasługuje również ratusz renesansowy, a także sporo kamienic, a w tym najstarsze pochodzące jeszcze z XVII wieku.
7. Baszta Prochowa
Cennym zabytkiem chełmińskim jest także słynna Baszta Prochowa pochodząca z przełomu wieków XIII i XIV.
8. Miasto zakochanych
Chełmno cieszy się mianem miasta zakochanych. Coś w tym jest. Charakterystyczne czerwone serduszka, które na ogół pojawiają się w okolicach święta miłości, tutaj królują cały czas i można się na nie natknąć niemal wszędzie, co stało się już poniekąd nowoczesną wizytówką miasta.
9. Akademia Chełmińska
Miasto cieszy się również jedną z najstarszych akademii. Akademia Chełmińska powstała jeszcze w XIV wieku.
10. Meluzyna
W Chełmnie znajduje się również słynna meluzyna w kształcie głowy jelenia. Co ciekawe, pełniła rolę miernika wilgoci. Gdy powietrze było suche głowa skierowana była w kierunku ołtarza. Odwracała się w kierunku wejścia głównego, gdy powietrze było wilgotne.