Porady

Podróż do Indii – 20 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

żółta świątynia w pobliżu zbiornika wodnego

Podróżowanie jest niczym magia – pozwala nie tylko wyrwać się ze swojego otoczenia, ale też poznać obcą kulturę, spróbować lokalnej kuchni i choć na moment zanurzyć się w innej rzeczywistości. 

Takie odczucia często towarzyszą osobom wyruszającym do Indii – kraju kulturowo różnego od Polski, pełnego przypraw, innych religii. Wybierając się do tego państwa, warto zdawać sobie sprawę z pewnych rzeczy, by podróż odbyła się bez niespodzianek.

1. Jako duży kraj Indie można zwiedzać przez cały rok. Planują podróż, warto pomyśleć o tym, który region chce się odwiedzić, i podług tego wybrać sprzyjający okres.

2. Z polskich miast istnieją dogodne połączenia do Indii, także przemieszczanie się po tym kraju samolotem nie jest kosztowne.

3. Konieczne przed wyjazdem jest wyrobienie wizy: przez internet albo w ambasadzie. Sposób online pozwala uzyskać wizę dwukrotnego wjazdu. Wniosek należy złożyć najpóźniej 4 dni przed podróżą, koszt wynosi 80 dolarów, a takiej wizy nie da się przedłużyć. W ambasadzie uzyskuje się wizę wielokrotnego wjazdu ważną przez rok albo 5 lat. Wniosek składa się w biurze BLS India Visa Center w Warszawie – wniosek na wizę roczną można wysłać pocztą, w przypadku ważnej przez 5 lat należy stawić się osobiście. Koszt wyrobienia wynosi odpowiednio 511 i 971 złotych.

4. Przed wyjazdem należy poddać się szczepieniom. Tymi podstawowymi są przeciwko WZW typu A i durowi brzusznemu. Warto też rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie, a będąc w Indiach, przestrzegać podstawowych zasad higieny. Takie szczepienia przydadzą się podczas podróżowania po całej Azji.

5. Krowy w Indiach są uważane za zwierzęta święte i chronione przez zasady zapisane w Konstytucji. Zabicie krowy jest przestępstwem. Wybierając się tu, najlepiej jest porzucić dietę mięsną i przez chwilę być wegetarianinem.

6. Językami urzędowymi są angielski i hindi, ale w zależności od regionu można tu usłyszeć jeden z 22 rozpoznanych języków.

7. Kuchnię indyjską poznaje się, jedząc rękami. Przy czym trzeba pamiętać, że do jedzenia i witania się używa się prawej ręki. Lewa uważana jest za nieczystą i służącą do podcierania tyłka.

8. Pakując się na wyjazd, dobrze jest wrzucić do walizki czy torby tabletki albo inne medykamenty na biegunkę. Różnica w warunkach, w jakich przyrządza się jedzenie, może zakończyć się zatruciem lub właśnie biegunką. Podczas zakupów natomiast należy zwracać uwagę na butelkowaną wodę – czy czasem nie została do butelki wlana przez sprzedawcę woda z kranu.

9. Choć temperatury w Indiach są wysokie, nie należy pokazywać zbyt wiele odsłoniętego, nagiego ciała – zwłaszcza w świątyniach czy innych miejscach kultu religijnego. Może to zostać odebrane za brak szacunku. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą długie spodnie i spódnice z lekkiego, przewiewnego materiału, koszule do zarzucenia na ramiona, szal lub stronę do zakrycia dekoltu.

10. Podczas zakupów, czy pamiątek czy codziennych przy straganie, nie należy bać się targować, lepiej jest się tego nauczyć. Handlarze podają zawyżoną cenę produktu, by kupujący podał swoją, niższą, aby na drodze przyjacielskich negocjacji ugrać cenę korzystną dla obu stron. Niepodjęcie się targowania najczęściej odbiera się jako brak szacunku, może też sprawić, że taki kupiec powie innym, że jako turysta jest się łatwym celem, który kupi wszystko po wysokiej cenie.

11. Nie tylko w dużych miastach, ale wszędzie, gdzie się pójdzie, dobrze jest pilnować swoich rzeczy – lepiej nie nosić telefonu, kluczy i portfela w tylnej kieszeni spod, bo stanowią łakomy kąsek dla licznych kieszonkowców.

12. Indie mają olbrzymią populację, przy takim natężeniu ludzi pojęcie przestrzeni osobistej przestaje istnieć, z czego należy zdawać sobie sprawę i liczyć z tym, że w i komunikacji, i podczas przechadzki miastem ktoś się o nas otrze.

13. W publicznych toaletach często występuje deficyt papieru toaletowego, dobrze jest więc nosić go ze sobą. To samo tyczy się środka do dezynfekcji rąk, po który należy sięgać regularnie.

14. W dużych miastach dobrze jest zachować czujność w przypadku kas biletowych – część z nich jest bowiem fałszywa. By uniknąć oszustwa, dobrze jest mieć telefon z lokalną kartą SIM, który pomoże w lokalizacji prawdziwych kas biletowych.

15. Będąc w Indiach, dobrze jest pamiętać, że rzadko kiedy coś będzie na czas. Jeżeli planuje się podróż np. pociągiem, do czasu podróży dobrze jest wliczyć możliwe opóźnienie i zabrać ze sobą coś na umilenie oczekiwania.

16. Lepiej nie okazywać sobie uczuć publicznie, jeżeli podróżuje się z drugą połówką.

17. Dokonując zakupów, warto przeliczyć wydaną resztę. Często zdarza się bowiem, że jest ona niewłaściwa, zaniżona.

18. Podróż do Indii równa się wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Pozwoli to na zwrot kosztów leczenia medycznego i zapewni spokój podczas wyjazdu.

19. Poruszając się chodnikiem w Indiach, należy zwracać uwagę nie tylko na rozstawione na nim liczne kramy, ale też gdzie się stąpa – często chodniki są źle utrzymane lub coś z nich wystaje.

20. Nim wejdzie się do świątyń, szpitala, mieszkania i niektórych sklepów, należy zdjąć buty.