Porady

Podróż z psem – na co warto zwrócić uwagę

pies w podroży

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami letnimi i złagodzeniem ograniczeń związanych z wybuchem epidemii COVID-19 rodziny są znowu gotowe do podróżowania i spędzania czasu poza domem. Niektórzy właściciele zwierząt domowych lubią podróżować ze swoimi pupilami, inni wolą pozostawić je w domu u zaufanych zaufanych osób zajmujących się zwierzętami.

Organizując wakacje ze zwierzęciem, trzeba się zastanowić nad wieloma kwestiami. Czy zostawić zwierzę w hotelu, wynająć opiekunkę, czy może podróżować z nim?

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, upewnij się, że Twój zwierzak ma niezbędne szczepienia.

Z całym nakładem pracy związanym z wytyczaniem trasy, pakowaniem i organizacją noclegów, organizacja podróży może być wyczerpująca. Z drugiej strony, podróżowanie ze zwierzętami domowymi wprowadza nowy poziom niepokoju. Może to nawet sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś potrzebował urlopu od wakacji.

Czas na podróż

Zabranie zwierzęcia w podróż może być ekscytującym doświadczeniem. Zanim wyruszysz w podróż ze swoim czworonożnym przyjacielem, zapoznaj się z radami naszego zespołu.

Jeśli zabierasz swojego psiego partnera w podróż, najważniejsze jest, aby zacząć planować z wyprzedzeniem, co sprawi, że wakacje dla Twojego pupila będą przyjemniejsze i spokojniejsze dla Was obojga.

Przede wszystkim należy ustalić, czy zwierzę jest zdolne do odbycia podróży. Zwierzęta zbyt stare, chore lub niespokojne mogą nie być w stanie odbyć takiej podróży. Z drugiej strony, zwierzęta domowe nie zawsze lubią podróżować. Jeśli Twój zwierzak nie jest przystosowany do podróży, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o znalezieniu godnego zaufania ośrodka dla zwierząt lub o wynajęciu opiekunki do zwierzęcia.

Spójrz na lot oczami swojego psa: Wchodzenie na pokład samolotu to nie to samo, co wystawianie głowy przez okno pojazdu. Nieznane widoki, hałasy i zapachy mogą być przerażające dla Twojego psa, zwłaszcza jeśli będzie leciał pod siedzeniem przed Tobą lub sam w luku bagażowym.

Z drugiej strony, latanie z psami nie musi być tak przerażające dla nich – ani tak stresujące dla ich właścicieli. Jeśli wykorzystasz poniższe pomysłów, aby nadać priorytet zdrowiu i bezpieczeństwu psa podczas podróży, dotarcie na miejsce może być połową zabawy. Oprócz tych sugestii, pamiętaj o zapoznaniu się z polityką linii lotniczych dotyczącą zwierząt domowych, a także z dodatkowymi ograniczeniami dotyczącymi podróży zagranicznych dla zwierząt w miejscu docelowym.

1. Upewnij się, że psy są bezpieczne w samochodzie.

Choć może to być przyjemniejsze, dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników podróży nie należy pozwalać zwierzętom swobodnie poruszać się po samochodzie ani siedzieć im na kolanach. Małe psy powinny być przewożone w transporterze.

Większe psy, które nie mieszczą się wygodnie w nosidełku, powinny mieć swoje własne siedzenie, a Ty powinieneś je ograniczyć, przypinając ich uprzęże do pasów bezpieczeństwa. W przypadku podróży samochodem ciężarowym zaleca się trzymanie zwierząt w samochodzie, a nie w skrzyni ładunkowej ciężarówki. Chociaż Twoje zwierzęta lubią zaczerpnąć świeżego powietrza, najlepiej, aby nie wystawiały głów przez okno podczas jazdy. Jeśli śmieci wlecą psu lub kotu do oczu, uszu lub nosa, mogą one zachorować. Jeśli jednak zatrzymasz się gdzieś, możesz pozwolić im wystawić głowę przez okno, aby odetchnęły świeżym powietrzem, pod warunkiem, że są odpowiednio unieruchomione i nie uciekną.

2. Umów się na wizytę u weterynararza

Czy stan zdrowia Twojego zwierzęcia jest wystarczająco dobry, aby mogło ono podróżować? Jeśli nie porozmawiasz z lekarzem weterynarii, nie będziesz miał pewności. Zapytaj o to, w jaki sposób podróżowanie może wpłynąć na stan zdrowia Twojego psa i upewnij się, że szczepionki oraz środki przeciw pchłom i kleszczom są aktualne. Jest to również doskonały moment, aby zapytać o leki przeciw nudnościom lub łagodzące stres, które mogą być korzystne dla Twojego zwierzęcia podczas podróży.

3. Jak najszybciej zarezerwuj lot

Ponieważ większość linii lotniczych zezwala na przewóz tylko jednego lub dwóch psów na jeden lot, ważne jest, aby jak najszybciej zarezerwować bilet dla psa – ale nie klikaj jeszcze przycisku „potwierdź”! Zalecamy natychmiastowy kontakt telefoniczny z linią lotniczą, aby potwierdzić, że miejsce dla Twojego psa jest dostępne. Potwierdzenie rezerwacji z agentem pomoże wyeliminować wszelkie problemy z dostępnością, które mogą pojawić się na stronie internetowej. Jeszcze w trakcie rozmowy telefonicznej zarezerwuj oba miejsca, gdy przedstawiciel da Ci zielone światło.

4. Wybierz lot z międzylądowaniem

Jeśli to tylko możliwe, wybierz bezpośredni lot bez międzylądowania. Twój pies będzie mniej zestresowany, jeśli będzie mniej międzylądowań i zakłóceń. Jeśli to możliwe, wybierz lot w dzień powszedni, ponieważ w dni powszednie lotniska są zwykle mniej zatłoczone. Czas podróży ma również znaczenie, jeśli Twój pupil będzie leciał w luku bagażowym. Aby uniknąć ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur, podróż w luku bagażowym powinna odbywać się rano lub wieczorem w lecie i w południe w zimie.

5. Wybieraj trasy przyjazne zwierzętom

Podróżując z psem, musisz dostosować trasę do jego potrzeb, co wiąże się z koniecznością zatrzymywania się na przerwy na załatwianie potrzeb fizjologicznych i spacery. Upewnij się, że na Twojej trasie jest wiele bezpiecznych miejsc, w których Twój pupil może rozprostować nogi.

6. Zabierz tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Podróżowanie z psem i jego najpotrzebniejszymi rzeczami jest zazwyczaj dobrym pomysłem, zwłaszcza teraz. Spakowanie karmy i wody, smakołyków, lekarstw, zabawek, misek do karmienia i innych rzeczy pomoże Ci uniknąć zatłoczonych rynków i klinik weterynaryjnych.

7. Gorący samochód

Jeśli na dworze nie jest ciepło, nie zostawiaj zwierząt bez nadzoru w samochodzie, zwłaszcza jeśli podróżujesz latem. Zaparkowany samochód może już za bardzo się nagrzać w ciągu zaledwie 10 minut. Uchylenie okien nie pomoże Ci tego uniknąć.

8. Przyzwyczaj swoje zwierzę do podróżowania z Tobą z wyprzedzeniem.

Jeśli do wyjazdu pozostało kilka miesięcy, to wykorzystaj ten czas na przyzwyczajenie zwierzęcia do podróży samochodem. Pierwsza jazda samochodem powinna być pozytywnym doświadczeniem. Umieszczenie zwierzęcia wraz z ulubionymi zabawkami w zaparkowanym samochodzie jest jedną z metod, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Pozwoli to zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego otoczenia bez dodatkowego stresu związanego z podróżą. Jeśli planujesz korzystać z transportera, powinieneś przećwiczyć wkładanie zwierzęcia do samochodu razem z nim w środku. Wybierz się na krótką przejażdżkę, gdy zwierzę będzie już swobodnie siedziało w transporterze lub szelkach w zaparkowanym samochodzie. Nagradzanie psa po jeździe pomoże utrwalić pozytywną relację.

9. Wykonaj kopie dokumentów związanych ze zwierzętami domowymi

Jeśli planujesz przekroczyć granicę lub podróżować za granicę, musisz mieć przy sobie dokumentację zdrowotną swojego zwierzaka. Są one niezbędne, aby udowodnić, że Twój pies jest zdrowy i zaszczepiony. Potrzebny może być paszport dla psa. Urzędnicy proszą o ich okazanie, a w zależności od tego, z kim masz do czynienia, zatrzymują oryginały lub robią kopie. Ponadto, jeśli będziesz musiał odwiedzić nowego lekarza weterynarii za granicą, będziesz mógł przedstawić mu historię choroby swojego futrzanego przyjaciela.

10. Zabierz ze sobą kilka akcesoriów, które nie są tak oczywiste.

Są to fantastyczne przedmioty, które warto nabyć, jeśli planujesz wyruszyć ze swoim pupilem na nowe wyprawy w teren.

  1. Składane miski – Zamiast zabierać na wycieczkę ulubioną miskę, rozważ niedrogie składane miski z sylikonu.
  2. Lampka LED w obroży – kiedy robi się ciemno to będziesz widzieć swojego psa
  3. Buciki – szlaki mogą być trudne dla psich łap, więc upewnij się, że są one chronione przez buciki. Na początku pies najprawdopodobniej będzie nimi gardził, ale na dłuższą metę będzie Ci wdzięczny.
  4. apteczka dla psa – zwierzęta mają inne potrzeby medyczne niż ludzie, dlatego zainwestuj w solidną apteczkę, która pomoże Ci w razie wszelkich urazów i stłuczeń
  5. Szczotka – Zabierz ze sobą szczotkę, aby Twój samochód nie zbierał większości sierści.
  6. Kurtka – jest niezbędna, zwłaszcza jeśli będziecie przebywać w innej temperaturze.

Czy już od jakiegoś czasu planujesz swoją kolejną podróż? Dłuższe podróże z psem mogą być zarówno trudne, jak i przyjemne. Psy mogą stać się niespokojne i zachowywać się w niebezpieczny sposób, np. wyskakiwać przez okno lub wskakiwać na kolana podczas jazdy z dużą prędkością. Jeśli dodamy do tego obawy związane z epidemią koronawirusa, relaksująca podróż samochodem staje się nieco napięta.

Zachowaj spokojną postawę. To ma być świetna zabawa dla Twojej rodziny i Twojego zwierzaka. Sprawdź ciekawe miejsca, które możesz odwiedzić po drodze lub w miejscu docelowym i zaplanuj dodatkowy czas na spontaniczne wycieczki.

Przy współpracy z John Dog