Porady

10 Porad przed Podróżą do Izraela

fotografia z lotu ptaka miasta nad akwenem

Wyjazd do specyficznego miejsca na wakacje, z którym nie mieliśmy jakiejkolwiek styczności to nie lada wyzwanie. Bez wątpienia takim celem podróży dla wielu z nas będzie Izrael. Warto więc zapoznać się przed wylotem z kilkoma ważnymi aspektami.

1. Ubiór

Po ulicach zarówno Tel Awiwu jak i Haify można chodzić w swobodnym stroju. O tyle w Jerozolimie już nie do końca. W szczególności ograniczenie te obowiązuje w dzielnicy Mea She’arim, w której spotkać możemy ultraortodoksyjnych Żydów.

Mimo wszystko warto udać się do owego miejsca, gdyż sama kultura nie powinna być przeszkodą do zwiedzania. Jednak warto wiedzieć o tym, że kobiety muszą być ubrane w spódnice lub sukienki zakrywające łokcie, barki i kolana. Natomiast mężczyźni nie mogą mieć na sobie krzykliwych koszul lub krótkich spodni. Nie oznacza to, że ktoś zostanie przez to ukarany mandatem oraz wyrzuceniem z określonego miejsca jednak mimo tego może się spotkać z tak zwanymi miejscowymi spoglądaczami, którzy będą komentować nasz ubiór.

Takie same zasady obowiązują również w miejscach świętych przy wielu religii, z jakimi możemy się spotkać. Do bazyliki Grobu Państwowego, Ściany płaczu i na wzgórze świątynne kobiety dostaną się mając zakryte wszystkie części ciała.

2. Szabat

Każdy turysta, wyjeżdżając do Izraelu na więcej niż tydzień będzie miał styczność z mieszkańcami, które szykują się do szabatu. W Tel Awiwie święto to obchodzi się spektakularnie świętując do białego rana. Natomiast w Jerozolimie po jej izraelskiej stronie po zmroku życie nagle zamiera szczególnie w piątek.

Zamykane są sklepy, restauracje czy kawiarnie, a także przestaje działać komunikacja miejska. W sobotę sytuacja ma się odwrotnie w momencie, kiedy słońce zniknie miasto nagle zaczyna znowu odżywać tętniąc tym samym życiem.

Warto więc przed świętem, jakim jest szabat zaopatrzyć się w jedzenie oraz za cel podróży obrać sobie takie miejsce, aby do domu wrócić przed zmrokiem. Również w tym dniu musimy liczyć się z nagłym wzrostem cen, jakie przyjdzie zapłacić nam za: komunikację miejską, czy taksówkę. Ratują nas w takiej sytuacji tylko i wyłącznie współprace, czyli możemy wynająć sobie kierowcę, któremu codziennie będziemy płacić określoną stałą kwotę.

Bezpieczeństwo

Turyści, myśląc o wypadzie do Izraela myślą o bezpieczeństwie często panikując: a to zaatakuje mnie nożownik, to nie spodoba się coś komuś i dojdzie do niepotrzebnej sprzeczki przez naszą niewiedzę itp. To prawda, że w tym kraju obowiązuje od wielu lat stan wojenny jednak media na bieżąco informują nas o stanie zagrożenia w owym miejscu więc w razie potrzeby będziemy mogli się stamtąd szybko, sprawnie ewakuować.

Obie strony konfliktu jednak mają również z tyłu głowy fakt, iż zarobki na rozwój takich regionów pozyskuje się z turystki. Dlatego też ataki wykonywane są tylko w momencie, kiedy ktoś zajdzie komuś za skórę.

Mimo wszystko Jerozolima jest w pełnej gotowości, dlatego też żołnierze widoczni są na ulicach, w komunikacji miejskiej oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba to każdy turysta musi pokazać paszport i ewentualnie zostanie sprawdzona zawartość bagażu podręcznego, jaki ma aktualnie przy sobie.

Targi z zabytkami

Każdy, kto ma w planach zakup jakiejś niepowtarzalnej pamiątki powinien udać się na targ staroci w Jaffie w Tel Awiwie. W tym miejscu możemy spotkać wszelkiej maści tak zwane żelastwa w stercie, którego na pewno znajdzie się jakaś mosiężna Chanuka, monera, zaśniedziała popielniczka, czy ręcznie malowane kafle oraz naczynia.

Poza tym warto pomyśleć tutaj o sztuce targowania się, gdyż bardzo często możemy coś zakupić po niższej cenie. Będzie mogli napić się także jednego z tańszych w mieście soku z granatów. Łatwiej jednak będzie nam zakupić coś ciekawszego udając się na rejony, które znajdują się w starym mieście w Jerozolimie.

Oczywiście każdy z nas na pewno wie, że im bardziej kolorowa i niepowtarzalna jest pamiątka, tym więcej przyjdzie nam za nią zapłacić. Jednak mimo wszystko w momencie, kiedy już zdecydujemy się na przybycie w owe rejony to warto zapuścić się w wąskie i kręte uliczki części żydowskiej i muzułmańskiej na prawdziwe i twarde cenowe targowanie się.

Waluta

Wybierając się do Izraela wygodniej będzie zaopatrzyć się w dolary bądź euro. Jednak nie należy całej sumy wymieniać na lokalną walutę zaraz po wylądowaniu na lotnisku, gdyż w takich miejscach kurs bardzo często będzie dla nas niekorzystny. Na każdych wymienionych stu dolarach tracimy bowiem około 20 do 30 szekli. Warto również dodać, że 1 Nowy izraelski szekel to 1,37 zł.

Kontrole na lotnisku

Ważna jest także świadomość o tym jak wyglądają lotniskowe kontrole, na które szczególnie kładzie się nacisk w momencie wyjazdu niż przyjazdu. Po przylocie musimy być przygotowani na pytanie o cel naszej podróży oraz miejsca, w jakim będziemy przebywać. Natomiast w momencie powrotu spotkamy się z nietypowymi pytaniami, których ilość będzie znacząco większa niż ta, z którą spotkaliśmy się w momencie przylotu.

Są to pytania takie jak: kto pakował nasze bagaże, czy znajduje się w nich coś niebezpiecznego oraz w jakich miejscach przebywaliśmy i z kim się widzieliśmy, a także czasem może paść głupie, a zarazem ważne pytanie skąd się wzięło nasze drugie imię. Przez to nasza kontrola może się przedłużyć, dlatego warto być min 3h przed wylotem na lotnisku.

Również warto pilnować swojego bagażu, gdyż często gęsto pracownicy mogą podejrzewać, że w pozostawionym przez nas bagażu znajduje się bomba lub jakaś inna substancja niebezpieczna w wyniku czego może on zostać zabrany, a my będziemy musieli się nie potrzebnie tłumaczyć.

Zaopatrzenie

Przed przybycie na miejsce warto w Polsce zakupić produkty, z jakich będziemy korzystać na co dzień.

Są nimi np. kosmetyki, ładowarki, czy również android player TV w przypadku, kiedy ktoś chce mieć dostęp do polskiej telewizji oraz nasza ulubiona poduszka, gdyż zakup ich mimo korzystnego dla nas kursu może do najtańszych nie należeć dlatego, iż możemy mieć styczność z przelicznikiem kursu walut z np. euro na szekle i następie z szekli na zł  jeśli coś było sprowadzane na miejsce z zagranicy lub cena będzie po prostu wyższa ze względu na fakt, iż jesteśmy turystami.