Porady

Idealne buty dostosowane do miejsca wyjazdu

Solidne Buty

Pakując się na wakacje należy pamiętać przede wszystkim o niezbędnych dokumentach oraz odpowiednim zasobie gotówki. Równie ważne jest ubranie, dostosowane do miejsca wakacyjnego wyjazdu. Inny zestaw ubrań sprawdzi się nad morzem, zaś inne odzienie należy wziąć ze sobą na górską eskapadę. Kluczową rolę w tym względzie odgrywa także obuwie. Powinno być ono przede wszystkim bardzo solidne i wygodne. W egzotyczną podróż najlepszym rozwiązaniem będą sandały, z kolei zimowy narciarski wyjazd nie może obyć się bez ciepłych i nieprzemakalnych kozaków. Jakie obuwie najlepiej sprawdzi się na wczasach różnego typu?

1. Górskie eskapady z obszernym ekwipunkiem

Wyruszając w góry na kilku tygodniową wyprawę od schroniska do schroniska buty to najważniejsza część odzienia, o którą należy zadbać w pierwszej kolejności. Solidne buty na taką wyprawę powinny zostać kupione odpowiednio wcześniej, tak aby zdążyły się rozbić. Długa wędrówka w ciężkim, górskim terenie jest wyjątkowo męcząca dla stóp, dlatego bardzo ważne jest aby zadbać o jak najlepszy komfort chodzenia. Solidne buty przeznaczone do długich, górskich wędrówek powinny wykonane być z naturalnej skóry. Daje ona niesamowity komfort wędrówki, a przy tym chroni but przed przemakaniem. Skóra powinna być oczywiście dobrze zaimpregnowana, w przeciwnym razie długa ekspozycja na deszcz może zakończyć się przemoczeniem obuwia. Równie istotna co materiał z jakiego został wykonany but jest również jego podeszwa. Powinna ona posiadać odpowiedni profil, tak aby optymalnie trzymać się śliskiego i nierównego podłoża. Specjalistyczne buty do wędrówek górskich to sprzęt z wyższej półki cenowej. Najlepszą inwestycją w tym zakresie jest obuwie o sztywnej podeszwie, które w zimowych warunkach umożliwi szybki i bezproblemowy montaż raków automatycznych. Obuwie na długie dystanse powinno dobrze przylegać do nogi i sięgać powyżej kostki, tak aby chronić ją przed ewentualnymi kontuzjami.

2. Krótsze wypady w góry

Przy krótszych, najczęściej jednodniowych wypadach w góry nie jest niezbędne posiadanie specjalistycznego, wysokiego obuwia, zwłaszcza jeżeli wycieczki odbywają się przy ładnej i letniej pogodzie. Niezawodnym obuwiem na trasy o umiarkowanej trudności są buty podejściowe. Obuwie tego rodzaju w swym wyglądzie przypomina nieco tradycyjne adidasy. Diametralnie różni się natomiast jego wykończenie. Wykonane są ze specjalnego materiału, który umożliwia cyrkulację powietrza, dzięki czemu znacznie poprawia się komfort wędrowania. Obuwie tego rodzaju najlepiej sprawdza się na skalistym podłożu w wysokich górach. Specjalna konstrukcja podeszwy sprawia, że but ten doskonale trzyma się podłoża. Buty podejściowe znacznie różnią się cenami od swoich trekkingowych kuzynów. Opłaca się je kupować zwłaszcza na promocjach jakie organizowane są na koniec sezonu turystycznego, czyli późną jesienią i wczesną zimą.

3. Solidne buty na leśne wędrówki

Nie tylko dłuższe czy krótsze wędrówki po górskich szlakach wymagają specjalistycznego i solidnego obuwia. Porządne buty, dobrze trzymające staw skokowy niezbędna są również podczas wycieczek po lesie i to zarówno tych zupełnie turystycznych jak i bardziej ekstremalnych. Nierównie podłoże złożone ze ściółki leśnej, wystające i śliskie konary drzew, to tylko niektóre przeszkody czekające na miłośnika spacerów leśnymi ścieżkami. Solidne buty do lasu są bardzo ważne także z jeszcze jednego względu. Z uwagi na łagodne zimy, jakie w ostatnich latach miały miejsce w Polsce w lasach, zwłaszcza tych liściastych obserwuje się ogromną inwazję kleszczy, które są nosicielami bardzo groźnych chorób. Jedną z przyczyn ukąszeń kleszczy jest źle dobrane obuwie. Wybierając się na leśną wycieczkę najlepiej jest założyć wysokie buty, a nogawkę wpuścić do środka buta. W ten sposób niemożliwi się dotarcie kleszcze bezpośrednio na powłokę skóry.

4. Solidne buty wielofunkcyjne do zadań specjalnych

Prawdziwym klasykiem wśród solidnego obuwia są buty używane przez wojskowych. Typowe desanty można dostać w sklepach z militariami. Kosztują przeważnie około kilkudziesięciu złotych, a rewelacyjnie będą spisywać się w każdych warunkach – zarówno latem jak i zimą. Desanty doskonale nadają się zarówno do codziennego użytkowania w warunkach typowo miejskich jak i na specjalne eskapady w teren. Można w nich chodzić zarówno po kamieniach, błocie czy piasku. Niska cena, duża wytrzymałość oraz komfort użytkowania to najważniejsze cechy obuwia wojskowego.

Na co zwrócić uwagę kupując buty?

Niezależnie od tego, czy wybiera się buty do chodzenia na co dzień czy na specjalne wyprawy, powinno być ono przede wszystkim idealnie dopasowane do stopy, w przeciwnym razie może powodować bolesne rany. Buty nie mogą być ani za duże, ani za małe. Istotna jest również szerokość buta – jeżeli obuwie będzie zbyt wąskie, to może ocierać stopę. W miarę możliwości, powinno się kupować buty wykonane z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze i zapobiegających przepacaniu się stopy. Idealne, solidne buty to inwestycja na długie lata.