Porady

Jak zorganizować pracę i czas wolny w podróży? Porady od praktyka

pracuj ciężko podróżuj jeszcze ciężej

Podróże kształcą, poszerzają horyzont, pozwalają spojrzeć  na problemy  społeczne, polityczne, kulturowe w szerszej perspektywie. Większość z nas lubi podróżować, jedni w czas urlopu wybierają krótsza lub dłuższą eskapadę, by naładować baterie, odświeżyć głowę,  dla innych życie w drodze jest związane z ich pracą i  sposobem zarobkowania. Jak właściwie zorganizować pracę i czas wolny w podróży?

Wakacje w podróży – praca i odpoczynek

Bywa tak , że czas urlopu poświęcamy również na pracę, taką możliwość daje Internet. Możemy wykonywać ją nie tylko z domu, ale z każdego miejsca na świecie. Mamy świadomość, że zmiana otoczenia dobrze nam zrobi, zresetuje umysł, równocześnie nie możemy sobie pozwolić na przerwę w pracy.

Pojawia się wtedy pytanie –  jak zorganizować czas, by móc odpocząć i nie robiąc sobie tyłów, również pracować. Pewnie można znaleźć kilka dobrych rozwiązań, ale warto trzymać się zasady, że część dnia, którą poświęcamy na odpoczynek mamy z góry ustaloną i wyłączamy się wtedy z pracy, zapominamy o niej – nie zabieramy na plażę służbowego telefonu czy laptopa.

Wybierając się na wymarzoną wycieczkę w góry można zrobić kilka zdjęć, ujęć, ale nie relacjonujemy jej na żywo. Konieczna jest ta przestrzeń wolności, która pozwala się skupić wyłącznie na tym co się dzieje tu i teraz.

Wtedy umysł naprawdę odpoczywa. Jeśli na urlop z rodziną zabieramy również laptop, bo trzeba zrobić jakieś notatki, rozliczenia, podsumowania – koniecznie ustalmy, że nie poświecimy im tej części dnia, która powinna być przeznaczona na zabawę z dziećmi, wspólne jedzenie i inne rozrywki.

Plan, którego się trzymamy wbrew pozorom wcale nas nie ogranicza, chaos wprowadza raczej pełna spontaniczność, będziemy mieli wrażenie, że pracę wykonaliśmy po łebkach i nie odpoczęliśmy w ogóle. Przed wyjazdem na rodzinne wakacje ustalmy, że potrzebujemy czasu na pracę i wtedy reszta towarzystwa odpoczywa w innej przestrzeni. Nie będziemy wtedy rozproszeni.

Samotni urlopowicze powinni poświęcić pracy ten fragment dnia, kiedy ich umysł najlepiej funkcjonuje – zgodnie z tradycyjnym podziałem na sowy i skowronki, wieczorem mogą usiąść przed komputerem osoby, które lubią pracować w nocnej ciszy, o świcie mogą wstawać ranne ptaszki, które lubią rozpocząć pracę patrząc na wschód słońca. Jednak, jeśli jesteśmy na wakacjach czas na pracę powinien być ograniczony do maksymalnie czterech godzin, chyba, że praca jest dla nas odpoczynkiem ,ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Jak pracują podróżujący Youtuberzy?

Popularni podróżnicy, którzy prowadza swój kanał na jednym z najpopularniejszych portali internetowych dzielą się również ze swoimi widzami informacjami dotyczącymi ich metod pracy. Codzienna eksploracja nowych miejsc to zbieranie materiału do kolejnych odcinków swej podróży, często wieczorem zabierają się do montowania filmików nie tylko dzieląc sie własnymi wrażeniami, rozmowami, spotkaniami, przemyśleniami, również przygotowując mniej lub bardziej solidny pakiet informacji o miejscu, które odwiedzają.

Tworzą dobrze zorganizowane grupy wsparcia promując się nawzajem. Ich materiały są niepretensjonalne, niebanalne, ciekawe i inspirujące. Nie są turystami, podróżowanie i bycie w drodze stało się ich stylem życia, podobnie jak zacieranie granicy między światem realnym i wirtualnym. Oglądając ich materiały można się zastanawiać sie nad tym, gdzie przebiegają granice własnej prywatności, których może lepiej nie przekraczać, by życie i to, co w nim naprawdę ważne nie zamieniło się w fikcję, w której najważniejsze stają się rankingi oglądalności. Trudno nie dojść do przekonania, że to bardzo uzależnia.

Jeśli pokazujemy życie prywatne przed kamerą, chcemy wypaść jak najlepiej przed swoimi widzami, jesteśmy kreatorami własnego wizerunku, może on stawać się ważniejszy od tego kim naprawdę jesteśmy. Czy to ma znaczenie? Na pewno. Megalomania z akcentem na mega grozi tym, którzy nie znajduja czasu na odpoczynek, wydaje im się, że nie jest potrzebny. A jest.

Nie tylko osobom pracującym przez Internet i w Internecie potrzebne są chwile, które pozwalają sprawdzić jak wyglądają nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi bez udziału ekranów i ekraników smartfonów, tabletów, laptopów i androidów. Krótko podsumowując: jeśli nie potrafimy odpoczywać w towarzystwie najbliższych osób odrywając się na jakiś czas od wirtualnej rzeczywistości, powinna zapalić się czerwona lampka i warto wtedy zadać sobie kilka podstawowych egzystencjalnych pytań: Kto i co w moim życiu jest najważniejsze? Jaki jest cel i sens tej najdłuższej podróży zwanej życiem?

Wielu z nas, jeśli nie większość dojdzie do przekonania, że trzeba zadbać o serdeczne relacje w rodzinie i gronie najbliższych osób, trzeba się zatroszczyć o innych w trosce o siebie i sens swojego życia, bo nic nie daje takiego poczucia sensu jak przekonanie, że jesteśmy komuś naprawdę bardzo potrzebni. Czas odpoczynku pozwala zatrzymać się na chwilę i uświadomić  sobie jak bardzo w realnym życiu ważne jest bycie z drugim człowiekiem w realnej, zwykłej, banalnej codzienności.