Porady

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Podróże

Lato. Czas odpoczynku, przygód, przelotnych romansów i podróży. Wiele się dzieje i wiele może się wydarzyć. W tym czasie przydarzyć się może wiele cudownych, ale i tych mniej pożądanych sytuacji. Szczególnie w podróży jesteśmy narażeni na kłopoty. Jesteśmy na nie, bardziej niż zwykle, narażeni z powodu niecodziennych działań jakie podejmujemy. Nie każdy przecież codziennie leci samolotem, pakuje walizkę, melduje się w hotelu. Warto więc szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zakup antywłamaniowych walizek, posiadanie odpowiednich numerów alarmowych to przykłady takich działań. Jednak nie da się uchronić przed wszystkim. Dlatego warto wykupić polisę ubezpieczeniową na czas podróży. Na co należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Liczy się cena czy polecenie znajomych? Jakie dodatkowe warianty wybrać? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Ogólne warunki ubezpieczeń czyli tak zwane OWU są nieco zawiłym dokumentem, który określa wszystkie warunki zawieranej umowy ubezpieczenia. Nawet osoby z branży nierzadko odpuszczają czytania tego dokumentu i zwracają uwagę tylko na istotne kwestie. Pisany jest specjalistycznym językiem co nie ułatwia sprawy w zrozumieniu tego pisma. 20 czy 30 stron to dość dużo jak na taki dokument i wiele osób rezygnuje z tej lektury.

Są jednak elementy na które warto zwrócić uwagę, ponieważ to one określają jakość naszego ubezpieczenie. Warto zapoznać się z ofertą: nn.pl/dla-ciebie/turystyka-i-hobby.html

Zakres ubezpieczenia

Zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia. Określa on co jest ubezpieczone w obrębie zawartej polisy. W zakres ubezpieczenia mogą wchodzić:

-Koszty leczenia oraz Assistance- jest to najważniejszy element naszego ubezpieczenia. W razie kłopotów ze zdrowiem, albo w sytuacjach zagrożenia życia to właśnie ten wariant pomaga nam finansując koszty leczenia, hospitalizacji, wizyty u lekarzy czy transport medyczny. Są to nie tylko świadczenia pieniężne. Zwróć uwagę na to w jaki sposób ubezpieczyciel pomoże ci podczas wakacji. Sprawdź, czy każdy kierunek podróży, objęty jest takimi samymi warunkami.

-Odpowiedzialność cywilna (OC)- jeśli wydarzy się sytuacja, że podczas wakacji niechcący zrobimy komuś krzywdę lub uszkodzimy mienie ubezpieczyciel wypłaci tej osobie odszkodowanie. Warto wykupić tą opcję, jeśli nasze wakacje będą aktywne, lub gdy jedziemy z dziećmi.

-Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW)- po kosztach leczenia, jest to drugi najpopularniejszy element naszego ubezpieczenia. Odszkodowanie zostanie nam wypłacone w sytuacji jeżeli w nieszczęśliwym wypadku doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia zależy od tego co się przytrafiło. Wypłata obliczoną jest na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu.
-Ubezpieczenie bagażu podróżnego- ubezpieczyciel, w ramach tej umowy, oferuje ochronę naszego bagażu od zniszczenia lub kradzieży. Niestety wiele firm ubezpieczeniowych ma tu bardzo dużo wyłączeń. Ponadto to ubezpieczenie jest dość drogie. Myślę, że warto zastanowić się nad potrzeba kupna tej ochrony. Z całą pewnością, jeśli decydujesz się na ubezpieczenie bagażu, musisz dokładnie przeczytać zakres tego ubezpieczenia w OWU.

-Ubezpieczenie mienia- niektóre firmy posiadają dodatkowy produkt, który chroni mienie pozostawione w kraju. Może dotyczyć zarówno ruchomości jak i nieruchomości (zależy od firmy). Z całą pewnością, jeśli posiadasz już ubezpieczenie domu czy mieszkania to ten produkt jest całkowicie zbędny.

Najczęstsze zdarzenia

W zależności od tego, dokąd, w jakim celu i o jakiej porze roku się wybieracie, spotkać was mogą różne wypadki. Ubezpieczyciele, czasami, szukając oszczędności, wyłączają najbardziej charakterystyczne wypadki dla danego czasu czy miejsca. Na przykład złamania kończyn dolnych zima, czy oparzenia słoneczne latem.

Suma gwarancyjna i suma ubezpieczenia

Suma gwarancyjna to maksymalna kwota jaką wypłaci ubezpieczyciel w danym ubezpieczeniu, wariancie. Natomiast suma ubezpieczenia to kwota określona w polisę ubezpieczenia. Często suma ubezpieczenia ustalona podczas zawierania umowy, jest ograniczona przez sumę gwarancyjna zawarta w OWU. Aby łatwiej było to zrozumieć, posłużymy się przykładem: w pewnej firmie ubezpieczeniowej, w opcji u zwiedzenia bagażu, w OWU istnieje zapis, że suma gwarancyjna stanowi 10% sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli w polisie zostanie ustalona suma ubezpieczenia 50 000 zł to kwota na jaką będzie ubezpieczony bagaż wynosi 5 000 zł. Takie haczyki mogą zdążyć się w każdej firmie w odniesieniu do każdego produktu ubezpieczeniowego. Jest to bardzo istotny element, który bez wątpienia trzeba sprawdzić, przed podpisaniem umowy.

Wyłączenia odpowiedzialności

Jest to kolejny ważny element Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Mówi on o tym, za co i za jakie sytuację ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Zgłoszenie zdarzenia

Wszystko ustalone, OWU przeczytane, można jechać na wakacje. Nie zapomnij jednak sprawdzić, w jaki sposób zgłosić ubezpieczycielowi ewentualną szkodę. Najlepiej jest mieć polisę ze sobą. Zapisz sobie numer na infolinię w telefonie oraz innym miejscu (na wypadek kradzieży, czy zniszczenia telefonu).

Nie podejmuj pochopnie decyzji odnośnie wyboru wariantu ubezpieczenia czy firmy. Poproś agenta o kalkulację oferty i OWU. Odwiedź kilka różnych firm. Znając najważniejsze elementy Ogólnych Warunków przeanalizuj która oferta najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że cena nie jest najważniejsza, ale nie ma też sensu przepłacać. Wybierz odpowiednią ofertę dla siebie. I czuj się bezpiecznie bez względu na to gdzie spędzasz swój urlop.