CiekawostkiPolecanePorady

Polowanie na zorzę polarną w Islandii: 6 wskazówek

zorza polarna

Zorza polarna to jedno z najbardziej magicznych zjawisk, jakie możemy zaobserwować na naszej planecie i to właśnie dla tego naturalnego spektaklu wiele osób decyduje się na odwiedzenie dalekiej północy. Choć fenomen ten sprawia wrażenie nie z tego świata, to jest naturalnym zjawiskiem wywoływanym przez aktywność Słońca wyrzucającego strumienie naładowanych cząstek w stronę Ziemi. To właśnie te cząstki, po zetknięciu z Ziemską atmosferą, wywołują przepiękną grę świateł, która rok do roku przyciąga turystów na północ.

Islandia jest jednym z najczęściej wybieranych krajów do oglądania zorzy. Wyspa jest położona wystarczająco daleko na północy, by zjawisko było dobrze widoczne, a do tego oferuje znacznie więcej atrakcji. Islandia to bogactwo gejzerów, lodowców i zapierających dech w piersiach krajobrazów, które same w sobie są warte zobaczenia.

Zorze, jak to bywa ze zjawiskami atmosferycznymi, bywają kapryśne. To, czy dasz radę je zaobserwować akurat podczas swojego pobytu w Islandii, zależy od wielu czynników, w tym takich, które są całkowicie poza Twoją kontrolą: między innymi aktywności Słońca czy lokalnej pogody. Jeśli jednak chcesz zwiększyć swoje szanse na zobaczenie tego fantastycznego zjawiska, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

6 wskazówek dla poszukiwaczy zorzy polarnej w Islandii

  1. Wybierz odpowiednią porę na wyjazd

Żeby zaobserwować zorzę polarną w Islandii, musisz przede wszystkim trafić na sezon, w którym prawdopodobieństwo jej pojawienia się jest największe. Tak naprawdę zorze występują przez cały rok na obu biegunach Ziemi. Ich obserwowanie jest jednak niemożliwe za dnia, a w letnich miesiącach na Islandii ciemność zapada na bardzo krótko lub w ogóle.

Najlepszy czas na polowanie na zorze w Islandii to miesiące od października do kwietnia. Wtedy noce są długie i ciemne. Najciemniej jest jednak od listopada do stycznia – jeśli planujesz zimową wyprawę na Islandię w celu szukania podniebnych świateł, celuj w te terminy.

  1. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zanim wyruszysz w trasę, w pierwszej kolejności zadbaj o siebie. Wynajmując nocleg, zrób dokładne rozeznanie i przeczytaj opinie na jego temat. Dowiedz się też najważniejszych rzeczy o Islandii – jakie są numery alarmowe obowiązujące w kraju albo jaką kartę SIM najlepiej będzie kupić w Twojej sytuacji.

Bezpieczeństwo cyfrowe to także bezpieczeństwo. Podróżując do obcego kraju, pilnuj swojej elektroniki, a najlepiej zabezpiecz ją, konfigurując opcję zdalnego czyszczenia systemu, dzięki której usuniesz swoje dane, jeśli doszłoby do zagubienia lub kradzieży Twoich rzeczy.

Staraj się też unikać łączenia z publicznym internetem na lotnisku czy w hotelu. Jeśli musisz to robić, zainstaluj na swoim urządzeniu usługę VPN – co to takiego? Usługa VPN pośredniczy w przekazywaniu danych pomiędzy Tobą a serwerami docelowymi i szyfruje dane, dzięki czemu są one bezpieczniejsze i niedostępne dla hakerów, którzy mogą podsłuchiwać publiczne sieci.

  1. Sprawdź prognozy

Trafienie na zorzę to jeszcze nie wszystko. Jeśli światła zostaną przysłonięte chmurami – nie zobaczysz ich. Przed wypadem koniecznie sprawdź prognozy, by nie okazało się, że na miejscu trafisz jedynie na gęste chmury zasłaniające całe nocne niebo nad Islandią. Na szczęście w islandzkim internecie znajdziesz wiele serwisów udostępniających prognozy pogody i aktywności słonecznej pod kątem obserwowania zorzy polarnej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej określa się w skali od 0 do 9, jednak warto wybrać się na obserwacje, gdy prognozy pokazują nawet „dwójkę”. Na niebie mogą pojawić się słabe, ale widoczne światła.

  1. Wybierz dobre miejsce

Kolorowe, wyraźne i przepiękne spektakle świetlne na fotografiach to często efekt długiego naświetlania, a czasem i retuszu. Prawdziwe zorze nie zawsze są tak wyraziste, a najmniejsze zanieczyszczenie świetlne powoduje, że są zupełnie niewidoczne. Niestety jest dość mała szansa na to, że zobaczysz zorzę w Rejkiawiku albo innym mieście. Nawet wyjazd na wieś to za mało. Na zorze najlepiej polować w całkowitej, bezkresnej ciemności, dlatego planując taki wypad, wybierz naprawdę odosobnione miejsce. Na szczęście w Islandii jest takich sporo.

Planując wypad na oglądanie zorzy, możesz rozważyć takie miejsca, jak park narodowy Thingvellir na południu wyspy czy góra Kirkjufell na zachodzie. Popularne wybory to także zachodnie fiordy i laguna Jokulsarlon.

Islandia jest słabo zurbanizowanym krajem, co stanowi świetną wiadomość dla miłośników natury, zórz i gwiazd widocznych gołym okiem. Nieważne, gdzie jesteś w Islandii – prawdopodobnie wystarczy, że pojedziesz kawałek poza miasto, a znajdziesz odpowiednie miejsce do obserwowania nocnego nieba. Możesz też wspomóc się mapą zanieczyszczenia świetlnego. Pamiętaj tylko, by na siebie uważać i nie chodzić po trudnych, odosobnionych terenach w środku nocy. W miarę możliwości poruszaj się w grupie.

  1. Zadbaj o swój ubiór i wyposażenie

Zima w Islandii nie jest tak sroga, jak mogłoby się wydawać, ale lepiej jej nie lekceważyć. Średnie temperatury zimą utrzymują się w okolicach zera w skali Celsjusza na południu kraju. Północ jest z reguły zimniejsza i mróz może dać się we znaki. Średnia temperatura na północy zimą to około -10 stopni Celsjusza. W kraju występują również opady śniegu – czasem na tyle silne, że unieruchamiają samochody.

Największym problemem może okazać się jednak nie mróz, a wiatr. Islandia jest niewielką wyspą na Oceanie Atlantyckim, pozbawioną naturalnych osłon w postaci gór czy gęstych lasów i smaganą wiatrami ze wszystkich stron.

Czapka, rękawiczki i porządna kurtka chroniąca przed deszczem, śniegiem i wiatrem to minimum. Do tego koniecznie włóż odpowiednie buty trekkingowe do pokonywania trudnych, skalistych terenów. Warto też zabrać ze sobą termos z czymś ciepłym do picia na rozgrzanie. Pamiętaj też o naładowaniu telefonu.

W niektórych miejscach zasięg i dostęp do internetu mogą być ograniczone, więc dobrze zabrać ze sobą mapy pobrane na urządzenie albo papierowe. Do wędrowania po zmroku natomiast przyda się latarka, najlepiej emitująca czerwone światło, które jest łagodniejsze dla oczu przyzwyczajonych do ciemności.

  1. Rozważ oglądanie zorzy z wycieczką

Nie musisz planować wszystkiego sam. Oglądanie zorzy w Islandii to bardzo popularna atrakcja, a wiele firm organizuje wycieczki z przewodnikiem dla grup chcących dostać się we w miarę odosobnione miejsca i obserwować wędrujące po niebie światła.

Wycieczka może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz sam planować wypadu, wypożyczać auta i poruszać się po obcym kraju w trudnych warunkach. Wycieczki z przewodnikiem wyruszają busami z największych islandzkich miast, takich jak Rejkiawik czy Akureyri. Mogą to być kilkudniowe wypady połączone z innymi atrakcjami, na przykład warsztatami fotografii.