Ciekawostki

Roald Amundsen – Ciekawostki, Informacje i Fakty

kapitan statku

Norweg Roald Amundsen był pierwszym odkrywcą, który dotarł na Biegun Południowy. Jedna z największych postaci w historii eksploracji polarnej, był również pierwszym, który przepłynął przez Przejście Północno-Zachodnie.

Dzięki jego wyjątkowym obserwacjom w stacji polarnej Gjøahavn (68°37’10” N95°53’25” W), Amundsen jako pierwszy wykazał, że północny dipol magnetyczny nie ma stałego położenia, ale systematycznie przesuwa swoją pozycję w sposób regularny.

Roald Amundsen urodził się w Borge. Wychowywał się w Norwegii wraz z trzema swoimi braćmi.

Amundsen walczył ze Scottem o to kto pierwszy dotrze na Biegun Południowy. Amundsen używał lżejszych sań i bardziej odpowiedniego ubrania i nart, aby dotrzeć do Bieguna Południowego. Wykorzystał wiedzę, którą zdobył od Eskimosów, których poznał podczas poprzedniej wyprawy, i wszystko to działało na jego korzyść. Scott natomiast polegał na źle dobranych kucykach.

W wieku 15 lat zdecydował się na karierę eksploratora.

Jego ojciec, związany z branżą żeglugową, zmarł, gdy Roald miał zaledwie 14 lat.

Jego starannie skalibrowane pomiary na dużych szerokościach geograficznych były w tamtym czasie pierwszymi i jedynymi obserwacjami pola magnetycznego Ziemi w rejonach polarnych, aż do momentu powstania nowoczesnych obserwatoriów polarnych.

Studiował techniki żeglarskie, nawigację i magnetyzm lądowy oraz trenował własną odporność w dużym zimnie.

W wieku 25 lat rozpoczął planowanie własnej ekspedycji. Jego celem było osiągnięcie Przejścia Północno-Zachodniego i prowadzenie obserwacji magnetycznych w pobliżu Północnego Bieguna Magnetycznego.

Przyczynił się do rozwoju wiedzy w tak różnorodnych dziedzinach jak etnografia, meteorologia i geofizyka.

Roald marzył, aby zostać odkrywcą, ale jego matka chciała, aby został lekarzem. Podążał za życzeniem matki, aż zmarła, gdy miał 21 lat. Potem opuścił szkołę, aby zrealizować swoje marzenie o odkrywaniu.

Chociaż nigdy się nie ożenił, Amundsen podobno miał wiele przyjaciółek. Wolał towarzystwo zamężnych kobiet, ale zostawiał je, gdy poczuł, że sprawy robią się poważne.

Amundsen dotarł na Biegun Południowy, 14 grudnia 1911 roku.

Jego statek, Gjöa, opuścił port Christiania 16 czerwca 1903 roku. Amundsen zakończył tę podróż w 1906 r., docierając do Oceanu Spokojnego.

Amundsen poradził sobie z ogromnym bólem serca, zanim jeszcze był na tyle dorosły, by jeździć samochodem. Został bez ojca w wieku 14 lat, a jego matka zmarła, gdy miał zaledwie 21 lat.

Robert E. Peary osiągnął Biegun Północny 6 kwietnia 1909 roku i przekonał Amundsena, że on powinien spróbować dotrzeć do Bieguna Południowego. Roald Amundsen wtedy postanowił dotrzeć do Bieguna przed brytyjską ekspedycją kierowaną przez Roberta F. Scotta.

Mimo, że był zapisany do najlepszych szkół, ledwo udało mu się zaliczyć którąkolwiek z jego klas.

W 1918 r. Amundsen opuścił Norwegię na swoim statku Maud. Jego celem było dryfowanie przez północne morze polarne z Azji do Ameryki Północnej, ale polarna warstwa lodu sprawiła, że było to niemożliwe. Dotarł jednak na Alaskę przez wybrzeże Syberii w 1920 roku i w ten sposób ukończył Przejście Północno-Wschodnie. Była to druga część jego żeglugi po świecie w obrębie koła podbiegunowego.

Był znany jako jeden z głównych badaczy polarnych w złotym wieku eksploracji polarnych.

Ostatnią fazę życia Amundsena spędził na nowych wyczynach eksploracji polarnej, polegających na podróżach lotniczych. To były nowatorskie projekty, bardziej sensacyjne niż naukowe. Wiosną 1925 roku poleciał samolotem ze Spitsbergenu w odległości do 250 kilometrów od Bieguna Północnego.

Rok, w którym Amundsen zmarł, był rokiem, w którym zaręczył się z Bess Magids, 31-letnią dziewczynką z Alaski, która była z nim w długotrwałym związku.

Pytania i Odpowiedzi

Z czego znany jest Roald Amundsen?

Roald Amundsen był odkrywcą bieguna południowego. Przewodził pierwszej wyprawie na Biegun Południowy i jako pierwszy odwiedził zarówno Biegun Północny jak i Południowy.

Jak długo zajęło Amundsenowi dotarcie do Bieguna Południowego?

Około 15:00 14 grudnia 1911 roku, Amundsen podniosła flagę Norwegii na Biegunie Południowym. Dotarł na Biegun Południowy na 33 dni przed przybyciem kapitana Scotta. Amundsen i jego załoga wrócili do swojej bazy 25 stycznia 1912 r., 99 dni po rozpoczęciu wyprawy.

Jak i kiedy zginął Roald Amundsen?

Zginął w wypadku lotniczym w czerwcu 1928 roku.

Ile lat żył Amundsen?

55 lat (1872-1928).

Czy Amundsen zjadł swoje psy?

Amundsen zjadł swoje psy. Psy były nie tylko planem transportu dla ekspedycji norweskiej, ale były również częścią planu posiłków. Ekipa Amundsena powoli eliminowała niepotrzebne psy, aby zapewnić zespołowi świeże mięso sobie i psom.

Gdzie Amundsen dorastał?

Roald Amundsen urodził się w Borge, w Norwegii 16 lipca 1872 roku.