Ciekawostki

18 rzeczy, o których możesz nie wiedzieć o Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci był włoskim badaczem, finansistą, nawigatorem i kartografem, który urodził się w Republice Florencji. W 1505 r. został obywatelem Korony Kastylii (Hiszpiania).

1. Około 1502 roku Vespucci pokazał, że Brazylia i Indie Zachodnie nie są wschodnimi obrzeżami Azji jak początkowo przypuszczano z podróży Kolumba, ale oddzielnym, niezbadanym terenem potocznie znanym jako Nowy Świat.
2. Vespucci urodził się i wychował we Florencji, na Półwyspie Iberyjskim. Był trzecim synem Ser Nastagio Vespucci, notariusza florenckiego i Lisabetty Mini.
3. 10 maja 1497 roku wyruszył w swój pierwszy rejs. W trzecim i najbardziej udanym rejsie odkrył dzisiejsze Rio de Janeiro i Rio de la Plata.
4. W 1492 roku Amerigo Vespucci pomógł przygotować statki Krzysztofa Kolumba do żeglugi do Nowego Świata.
5. 10 czerwca 1503 roku Amerigo Vespucci ponownie wyruszył w rejs, tym razem z portugalską flagą. Nie dokonał żadnych nowych odkryć i wrócił do Portugalii w 1504 roku.
6. Niektórzy uważają, że czwarta podróż Amerigo Vespucci’ego była jego ostatnią, ale niektórzy uważają, że odbył piąty rejs w 1505 i szósty w 1507 roku, z Juanem de la Cosa.
7. Amerigo nie chodził do szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum. Zamiast tego, był głównie wykształcony przez jednego z jego wujów, Giorgio Antonio Vespucci, który był mnichem.
8. W wieku 20 lat Amerigo wyjechał do Paryża we Francji. Prawdopodobnie ta podróż dała mu chęć do podróży po świecie. Podróże Krzysztofa Kolumba również zainspirowały Amerigo do podróży.
9. Przed podróżą Amerigo pracował jako bankier w Hiszpanii.
10. Zanim zaczął podróżować, Amerigo miał już około 40 lat.
11. Amerigo nadało Ameryce Południowej nazwę „Nowy Świat”.
12. Każda z podróży do Nowego Świata zajęła dla niego około 5 tygodni.
13. W 1507 roku niemiecki kartograf Martin Waldseemuler zaproponował nazwę Ameryka jako gest dla uczczenia wkładu Amerigo Vespucci w odkrywanie Brazylii.
14. W 1538 roku inny mapmistrz o nazwie Mercator rozszerzył nazwę Ameryka na północną i południową część kontynentu.
15. Amerigo Vespucci zachorował na malarię w Sewilli w Hiszpanii w 1512 roku. Zmarł 22 lutego 1512 roku w wieku 58 lat.
16. Amerigo Vespucci był pierwszą osobą, która stwierdziła, że Nowy Świat był nowym kontynentem, a nie Indiami Zachodnimi.
17. Uważa się, że Vespucci mógł być pierwszym, który odkrył Wenezuelę.
18. Amerigo odkrył rzekę Amazonkę. Odkrył również Rio de Janeiro, Cape St. Augustine i Brazylię.