Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o mieście Poprad

fot. Cepom / Wikipedia

Poprad to niewielkie miasteczko leżące tuż przy polskiej granicy ze Słowacją, w historycznym regionie znanym jako Spisz. Jest to największe miasto tego regionu, które skrywa niejeden sekret i ciekawostkę. Sprawdź też inne artykuły, gdzie piszemy o najważniejszych atrakcjach na Słowacji i jeszcze o ciekawostkach na temat Słowacji.

1. Historia

Okolice dzisiejszego Popradu do połowy XIII wieku znajdowały się w granicach Polski. Po najazdach tatarskich w pierwszej połowie XIII wieku wkroczyli na te tereny Węgrzy, którzy sprowadzili niemieckich osadników.

2. Nazwa miasta

Miasto swoją nazwę zawdzięcza przepływającej rzece Poprad. Jeśli zaś chodzi o pochodzenie nazwy Poprad, nie jest to wiadome. Wskazuje się jedynie, że jest to najstarsza nazwa na Podtatrzu.

3. Galeria Tatrzańska

Poprad może pochwalić się Galerią Tatrzańską, gdzie zobaczyć można dzieła lokalnych artystów, a także wystawy tych klasy światowej, jak na przykład Goi.

4. Kościół św. Idziego

Kościół św. Idziego jest niezwykłym przykładem pięknej architektury sakralnej z końca XIII wieku, przebudowanego dodatkowo w XV wieku. Najbardziej wzrok przykuwają jednak bezcenne freski w tym najstarsza znana panorama Tatr Wysokich.

5. Rynek

Centrum miasta zajmuje rynek otoczonymi barokowymi i klasycystycznymi domami.

6. Centrum turystyki tatrzańskiej

Poprad to centrum turystyki tatrzańskiej, sportu i wypoczynku. Okolice miasta poprzecinane są ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, a w 2004 roku otworzono tutaj AquaCity – ekologiczny aquapark zasilany wodami geotermalnymi i energią słoneczną.

7. Królestwo Polskie

W 1412 roku Poprad stał się ponownie częścią Królestwa Polskiego. Miasto i część okolicznych terenów były zastawem pożyczki, jakiej Władysław Jagiełło udzielił Zygmuntowi Luksemburskiemu. Tereny te pozostały przy Polsce do pierwszego rozbioru Polski.

8. Konkatedra Matki Boskiej

Konkatedra Matki Boskiej Siedmiobolesnej to najważniejsza świątynia katolicka powstała na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Jest to typowy przykład modernizmu halowego, charakteryzującego się jasnymi wnętrzami pozbawionymi ozdób.

9. Muzeum w Spiskiej Sobocie

Muzeum w Spiskiej Sobocie to placówka 1,5 kilometra od Popradu, gromadząca zbiory opisujące codzienne życie u stóp Tatr Wysokich. Prezentowane są tu również pamiątki po najważniejszych osobach dla regionu.

10. Osoby powiązane

Z Popradem były związane takie osoby jak Maria Galikova, Pavol Hurajt, brązowy medalista olimpijski w dziedzinie biathlonu i Andrej Kiska, polityk i były prezydent Słowacji.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci na Słowacji