Ciekawostki

Pola Negri – 10 Zaskakujących Ciekawostek

Pola Negri
źródło: James Abbe / Pola Negri by Abbe, 1921 / Wikipedia

Pola Negri była słynną aktorką teatralną, która urodziła się w Lipnie, jednak prawdziwą karierę na całym świecie zrobiła, kiedy zaczęła grać w filmach. Szybko stała się ikoną swojej epoki i gwiazdą kina niemego, której życie śledzili ludzie na całym świecie, a krytycy z uznaniem komentowali jej role. Poznajcie interesujące informacje i ciekawostki o Poli Negri.

1. Urodziła się jako Barbara Apolonia Chałupiec. Jej ojciec był słowackim Romem, którego zesłano na Sybir. Wówczas wraz z matką przeprowadziła się do Warszawy, która miała dać im szansę na lepsze życie. Matka Barbary zaczęła pracować jako pomoc domowa.

2. Była też pierwszą osobą, która zauważyła, że jej córka jest nie tylko piękna, ale i niezwykle utalentowana. Zapisała ją więc na lekcje tańca oraz gry aktorskiej z postanowieniem, że zrobi wszystko, by jej zdolna córka zdobyła sławę i pieniądze.

3. Swoje pierwsze kroki Apolonia Chałupiec stawiała na deskach teatrów, gdzie natychmiast uznano ja za dobrze rokującą aktorkę.

4. W 1914 roku Chałupiec zagrała w pierwszym filmie i wtedy też przybrała pseudonim artystyczny, Pola Negri, na cześć swojej ukochanej poetki włoskiej, Ady Negri.

5. Kiedy przybyła do Hollywood, jej talent i naturalny wdzięk bardzo szybko zapewniły jej grono wielu zwolenników. W ciągu kilku lat stała się wielką gwiazdą kina niemego, zagrawszy w „Hiszpańskiej tancerce” oraz „Cesarzowej”.

6. Świat interesował się również jej życiem prywatnym. Słynne były jej romanse z największymi gwiazdami tamtych lat, Charliem Chaplinem oraz Rudolphem Valentino.

7. Pola Negri usiłowała grać w filmach z dźwiękiem, jednak okazało się, że mówi ze zbyt silnym akcentem, a ponadto jej niski głos nie pasował do ról kokieteryjnych kobiet, które grała.

8. Po nieudanych próbach grania w filmach dźwiękowych, Pola Negri wróciła do Niemiec, gdzie rządziła już partia nazistowska. Joseph Goebbels wydał oficjalny zakaz angażowania jej do ról, sugerując, że miała żydowskich przodków. Afera zakończyła się interwencją samego Adolfa Hitlera, który uwielbiał Polę Negri.

9. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej Pola Negri wróciła do Ameryki, gdzie sporadycznie grywała w filmach, popadając w zapomnienie.

10. Do końca życia utrzymywała się prowadząc swoją własną firmę maklerską.