Ciekawostki

50 oszałamiających historycznych ciekawostek, które są prawie zbyt dziwne, aby mogły być prawdziwe

książka

Historia to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim fascynujące ciekawostki historyczne, które ożywiają przeszłość i sprawiają, że staje się ona bardziej przystępna i interesująca. Warto zagłębić się w te mało znane, a często zaskakujące aspekty historii, aby lepiej zrozumieć, jak kształtował się nasz świat. Oto kilka ciekawostek historycznych, które mogą Cię zaciekawić.

1. Hitler, Stalin i Mussolini byli nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla.

2. Król Jagiełło i jego wiele ślubów: Władysław Jagiełło, znany z unii polsko-litewskiej i bitwy pod Grunwaldem, był żonaty aż cztery razy. Co ciekawe, każda z jego żon nazywała się Jadwiga lub Anna.

3. Być może Aleksander Wielki został przypadkowo pochowany żywcem. Niektórzy naukowcy uważają, że cierpiał na zaburzenie neurologiczne zwane zespołem Guillaina i Barré. Uważają, że gdy umarł, był po prostu sparaliżowany i świadomy!

4. W XIX wieku popularny lek dla dzieci znany jako „Syrop uspokajający pani Winslow”, który obiecywał „złagodzić wszystkie bóle”, był silnie nasycony morfiną.

5. W starożytnym Rzymie były gladiatorki! Jednak było ich bardzo mało.

6. Od 1945 roku wszystkie brytyjskie czołgi są wyposażone w sprzęt do parzenia herbaty. Naturalnie.

7. Ketchup był kiedyś sprzedawany jako lekarstwo. W latach trzydziestych XIX wieku wierzono, że ketchup może wyleczyć prawie wszystko, w tym niestrawność, biegunkę, a nawet żółtaczkę.

8. Mikołaj Kopernik, słynny astronom, jest często przedstawiany jako poważny naukowiec. Jednak istnieje anegdota, że kiedyś, będąc studentem we Włoszech, Kopernik został zatrzymany przez straż miejską za rzucanie kamieniami w okna. Być może nawet wielcy umysły mają swoje młodzieńcze wybryki!

9. Jedną z takich ciekawostek historycznych jest historia Chińskiego Muru. Choć powszechnie wiadomo, że jest to jedna z największych budowli kiedykolwiek stworzonych przez człowieka, mało kto wie, że w czasie jego budowy używano ryżu jako spoiwa do cegieł.

10. W starożytnym Rzymie rodziny były zdominowane przez mężczyzn. Co szokujące, w rzeczywistości ojcowie mieli prawo sprzedawać, pozbywać się, a nawet zabijać członków swojej rodziny.

11. Lody zostały przypadkowo wynalezione przez dziecko! W 1905 roku, kiedy 11-letni Frank Epperson zostawił wodę i sodę w proszku na noc na zewnątrz, drewniane mieszadełko nadal znajdowało się w kubku. Kiedy odkrył, że mieszanina zamarzła, narodził się lód na patyku.

12. Wielka Biblioteka w Aleksandrii: Uważana za jedną z największych bibliotek starożytnego świata, Biblioteka w Aleksandrii w Egipcie zawierała setki tysięcy zwojów i była centrum nauki i edukacji. Jej zniszczenie, choć dokładne okoliczności są nieznane, jest uważane za wielką stratę dla kultury i wiedzy starożytnego świata.

13. Wielka Biblioteka w Aleksandrii: Uważana za jedną z największych bibliotek starożytnego świata, Biblioteka w Aleksandrii w Egipcie zawierała setki tysięcy zwojów i była centrum nauki i edukacji. Jej zniszczenie, choć dokładne okoliczności są nieznane, jest uważane za wielką stratę dla kultury i wiedzy starożytnego świata.

14. Kiedy powstał Izrael, Albert Einstein otrzymał propozycję objęcia prezydentury tego kraju, ale odmówił.

15. Najciekawszą piratką w historii była kobieta o imieniu Ching Shih. Początkowo była prostytutką w Chinach, dopóki dowódca Floty Czerwonej Flagi nie kupił jej i poślubił. A jej mąż uważał ją za sobie równą i stała się aktywnym dowódcą piratów we flocie. Dowodziła flotą ponad 1500 statków i 80 000 marynarzy.

16. W kontekście ciekawostek historycznych warto również wspomnieć o starożytnym Rzymie. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o Rzymianach jako o zaawansowanej cywilizacji, ale czy wiesz, że wynaleźli oni coś tak prozaicznego jak beton? Dzięki temu mogli budować swoje imponujące struktury, które przetrwały do dziś.

17. „Avengers” to także grupa żydowskich zabójców, którzy polowali na nazistowskich zbrodniarzy wojennych po II wojnie światowej. Otruli 2283 niemieckich jeńców wojennych!

18. Przeciąganie liny było kiedyś sportem olimpijskim. W latach 1900-1920 było to wydarzenie olimpijskie.

19. Stonehenge w Anglii to prehistoryczny krąg kamienny, którego pochodzenie i cel budowy pozostają tajemnicą. Niektóre z tych ogromnych kamieni pochodzą z odległości ponad 200 kilometrów.

20. Kleopatra, słynna postać historyczna, mimo powszechnej opinii nie była Egipcjanką. Zgodnie z ustaleniami historyków, miała greckie korzenie, będąc potomkinią Ptolemeusza, macedońskiego generała pod wodzą Aleksandra Wielkiego.

21. Podczas procesów czarownic w Salem oskarżone czarownice nie zostały spalone na stosie. Większość z nich została uwięziona, a niektóre powieszono. Ale żadna z 2000 oskarżonych osób nigdy nie została spalona żywcem.

22. Po zakończeniu prezydentury, George Washington założył destylarnię whisky. Do 1799 roku, jego przedsiębiorstwo stało się największą destylarnią w kraju.

23. Podczas Wielkiego Kryzysu ludzie szyli ubrania z worków po żywności. Ludzie używali worków na mąkę, worków na ziemniaki i wszystkiego, co było wykonane z płótna. Z powodu tego trendu dystrybutorzy żywności zaczęli robić swoje worki bardziej kolorowe, aby pomóc ludziom pozostać trochę modnymi.

24. Zanim Eneasz Sylwiusz Piccolomini został papieżem Piusem II, napisał bestsellerową powieść erotyczną zatytułowaną Opowieść o dwóch kochankach.

25. W czasach, gdy Polska była pod rządami królów saskich, jeden z nich, August II Mocny, słynął ze swojej siły i umiłowania do imprez. Mówi się, że potrafił złamać podkowę gołymi rękami. Ciekawe, czy używał tej sztuczki jako trik impezowy na dworskich zabawach!

26. Sławny zdobywca Napoleon Bonaparte został zaatakowany przez hordę królików! Poprosił, aby dla siebie i swoich ludzi zorganizowano polowanie na króliki. Gdy króliki zostały wypuszczone z klatek, rzuciły się na Bonaparte’a i jego ludzi w niepowstrzymanym ataku.

27. Uniwersytet Oksfordzki jest starszy niż imperium Azteków. Uniwersytet Oksfordzki po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla studentów w 1096 roku. Dla porównania, mówi się, że Imperium Azteków powstało wraz z założeniem miasta Tenochtitlán nad jeziorem Texcoco przez Mexica, co miało miejsce w 1325 roku.

28. Dwunasty prezydent USA Zachary Taylor zmarł z powodu przedawkowania wiśni! Zachary Taylor zmarł po zjedzeniu zbyt dużej ilości wiśni i wypiciu mleka na przyjęciu z okazji czwartego lipca w 1850 roku. Zmarł 9 lipca z powodu zapalenia żołądka i jelit. Uważa się, że spowodował to kwas zawarty w wiśniach wraz z mlekiem.

29. W okresie wiktoriańskim normalne było fotografowanie bliskich po ich śmierci. Ludzie ubierali swoich zmarłych krewnych w ich najlepsze ubrania, a następnie ustawiali ich w realistycznych pozach i fotografowali. Robili to, aby zachować ostatni obraz zmarłej ukochanej osoby!

30. Wikingowie odkryli Amerykę. Około 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem skandynawski odkrywca Thorvald, brat Leifa Eriksona i syn Eryka Czerwonego, zginął w bitwie na terenie dzisiejszej Nowej Fundlandii.

31. W latach 1912–1948 na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywano konkurencje z zakresu sztuk pięknych. Medale przyznawano za literaturę, architekturę, rzeźbę, malarstwo i muzykę. Oczywiście twórczość artystyczna musiała być związana z tematyką olimpijską.

32. Kiedy astronauta Edwin „Buzz” został pierwszym człowiekiem, który spacerował po Księżycu w 1969 roku, osłona do zbierania moczu w jego skafandrze kosmicznym pękła, nie pozostawiając mu innego wyboru, jak tylko sikać w spodnie.

33. Rzymski cesarz Gajusz, bardziej znany jako Kaligula, tak bardzo kochał swojego konia, że mianował go senatorem.

34. Inną ciekawostką historyczną jest to, że słynny podróżnik, Krzysztof Kolumb, który „odkrył” Amerykę, tak naprawdę nigdy nie zdawał sobie sprawy, że dotarł do nowego kontynentu. Przez całe życie był przekonany, że dotarł do wschodnich wybrzeży Azji.

35. W Rosji zabrakło wódki podczas świętowania zakończenia II wojny światowej! Kiedy długa wojna dobiegła końca, uliczne imprezy ogarnęły Związek Radziecki, trwając przez wiele dni – aż do wyczerpania wszystkich zapasów wódki w kraju zaledwie 22 godziny po rozpoczęciu imprezy.

36. Józef Piłsudski, znany z niezłomnej postawy wobec zaborców, miał słabość do kotów. Mówi się, że miał ich kilka i często zabierał je ze sobą, nawet podczas oficjalnych spotkań. Wyobrażenie marszałka z kotem na kolanach podczas ważnych narad wojskowych dodaje historycznym wydarzeniom ludzkiego wymiaru.

37. Wyspa Wielkanocna, znana również jako Rapa Nui, ma jedynie 22,5 kilometrów długości i jest usiana setkami imponujących posągów skalnych o nazwie Moai, które są wytworem dawnej kultury wyspy. Co zadziwiające, każdy z tych monumentalnych posągów przeciętnie waży aż 12 700 kilogramów!

38. Kazimierz III Wielki, znany z tego, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, miał słabość do budowania zamków. Jednak zamiast skupiać się na jednym projekcie, rozpoczynał budowę wielu jednocześnie, co sprawiało, że często brakowało funduszy na ich ukończenie. Można by rzec, że był królem z „zamkową obsesją”.

39. Podczas II wojny światowej wielki duński dog o imieniu Juliana otrzymał Medal Błękitnego Krzyża. Ugasiła bombę zapalającą, sikając na nią!

40. W 1386 roku świnia została stracona we Francji. W średniowieczu świnia zaatakowała dziecko, które później zmarło z powodu odniesionych ran. Świnia została aresztowana, przetrzymywana w więzieniu, a następnie wysłana do sądu, gdzie stanęła przed sądem za morderstwo, została uznana za winną, a następnie stracona przez powieszenie!

41. Lord Byron, rozgniewany faktem, że jego uczelnia Trinity College nie zezwalała na trzymanie psów w akademikach, trzymał w zamian niedźwiedzia.

42. Ignacy Jan Paderewski, nie tylko był światowej sławy pianistą, ale także premierem Polski i ministrem spraw zagranicznych. Podczas jednej z konferencji pokojowych po I wojnie światowej, kiedy negocjacje utknęły w martwym punkcie, Paderewski zasiadł do fortepianu i zaczął grać. Jego muzyka tak poruszyła obecnych, że udało się przełamać impas.

43. Andrew Jackson miał papugę. I nauczył swoją papugę, Polly, przeklinać jak marynarz. Istnieje nawet legenda, że papuga musiała zostać usunięta z pogrzebu Jacksona z powodu jej skłonności do wulgaryzmów!

44. Kiedy Henryk Sienkiewicz, słynny polski pisarz, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, podobno skomentował to słowami: „Dali starcowi zabawkę”. Jego skromność i poczucie humoru w obliczu tak prestiżowej nagrody jest dość zabawne.

45. Jedną z mniej znanych ciekawostek historycznych jest również fakt, że Leonardo da Vinci, znany jako wybitny artysta i wynalazca, projektował ubrania i scenografie do przedstawień teatralnych.

46. Fryderyk Chopin, choć znany ze swojej muzyki, miał dość nietypowy lęk – strach przed graniem na żywo przed dużą publicznością. Mówi się, że nawet podczas swoich koncertów w Paryżu, grał w półmroku, aby nie widzieć publiczności. To pokazuje, że nawet wielkie talenty mogą mieć swoje słabości.

47. Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji, był tak zafascynowany alchemią, że miał w swoim posiadaniu kilka laboratoriów.

48. Na starożytnych igrzyskach olimpijskich sportowcy występowali nago! Miało to na celu osiągnięcie bliskości z bogami, a także pomóc w detoksykacji skóry poprzez pocenie się. W rzeczywistości słowo „gimnastyka” pochodzi od starożytnych greckich słów „gumnasía” („trening atletyczny, ćwiczenia”) i „gumnós” („nagi”).

49. Najkrótsza wojna w historii toczyła się między Anglią a Zanzibarem i trwała zaledwie 38 minut.

50. Najdłuższa wojna w historii trwała 335 lat, pomiędzy Holandią a Wyspami Scilly. Podczas całej wojny nikt nie zginął.