Ciekawostki

10 Ciekawostek o Pogorzelicy

Pogorzelica – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Zamieszkuje ją nieco ponad 100 osób. Położona jest nad Morzem Bałtyckim. Oto ciekawostki o Pogorzelicy:

1. Data powstania

Wieś Pogorzelica powstała w 1945 r. z połączenia dwóch osad, Neu-Eiersberg i Fischerkaten. Pierwotnie nosiła nazwę Rybaki. Obecna nazwa została nadana w 1947 r.

2. Położenie

Pogorzelica położona jest między Jeziorem Liwia Łuża oraz Jeziorem Konarzewo. Od północy jej granicę wyznacza Morze Bałtyckie.

3. Zabytkowy dworzec

We wsi znajduje się zabytkowy dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, pochodzący z przełomu XIX i XX w. Obecnie kolej ta przewozi turystów w sezonie letnim tzw. „Ciuchcią Retro”.

4. Plaża

Plaża w Pogorzelicy jest szeroka i piaszczysta i z tego powodu chętnie wybierana przez nadbałtyckich plażowiczów. W sezonie letnim funkcjonuje kąpielisko o długości ok. 100 m. Nad plażą góruje klif.

5. Aquapark

W Pogorzelicy znajduje się największy aquapark w północnej Polsce. Składa się na niego 10 basenów ze zjeżdżalniami, torami przeszkód czy atrakcjami dla dzieci. Nosi on nazwę Aquapark Sandra. Jest częścią kompleksu wczasowego Sandra SPA.

6. Nadmorski bór bażynowy

Miejscowość otacza unikatowy nadmorski bór bażynowy. Jest to bór sosnowy rosnący na glebach bielicowych i nadmorskich wydmach. Wskutek działalności wiatru drzewa w okolicach Pogorzelicy odznaczają się nietypowymi koronami oraz poskręcanymi pniami i konarami.

7. Mikroklimat

Mikroklimat okolic Pogorzelicy wpływa korzystnie na osoby mające problemy z układem krążeniowo-oddechowym.

8. Bagno Pogorzelickie

W pobliżu Pogorzelicy znajduje się tzw. Bagno Pogorzelickie. Określenie to dotyczy Jeziora Konarzewo, którego brzegi ulegają stopniowemu zarastaniu. Głębokość bagna dochodzi do 2,5 m. Teren ten jest siedliskiem ptaków wodno-błotnych.

9. Szlak Liwiej Łuży

Przez miejscowość przebiega Szlak Liwiej Łuży, zielony szlak turystyczny. Prowadzi wokół Jeziora Liwia Łuża. Rozpoczyna się on i kończy w Niechorzu, miejscowości oddalonej o ok. 3 km od Pogorzelicy.

10. Tunel pod wałem

W 2021 r. w Pogorzelicy został wydrążony tunel pod wałem wydmowym i plażą. Stanowi to etap prac związanych z tworzeniem systemu gazociągów, łączących Norwegię, Danię i Polskę, który nazywany jest Projektem Baltic Pipe czy też Korytarzem lub Gazociągiem Bałtyckim.