Europa

10 największych atrakcji w mieście Podgorica

Montenegro
Podgorica to stolica i największe miasto Czarnogóry. Położone jest w południowej części kraju, nad rzeką Moračą. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i turystycznym kraju. Podgorica jest również ważnym węzłem komunikacyjnym, gdzie przecinają się ważne szlaki drogowe i kolejowe.

W mieście znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak zamek Kastio, muzeum czarnogórskiej historii narodowej, twierdza Žabljak Crnojevića, stary most nad Ribnicą, wodospad Nijagara i inne. Podgorica jest również znana z licznych festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Stolica Czarnogóry, oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Niektóre z najpopularniejszych atrakcji w mieście i okolicy to:

1. Punkt widokowy Pavlova Strana

Stąd rozpościerają się piękne widoki na miasto i okolicę. Punkt widokowy Pavlova Strana jest położony na wzgórzu nad miastem i oferuje panoramiczne widoki na góry Durmitor, jezioro Skadar i inne atrakcje turystyczne w okolicy. W punkcie widokowym Pavlova Strana znajdują się również liczne ławki, miejsca do odpoczynku i zadaszone tarasy, z których można podziwiać widoki.

2. Most Millenium

Mowoczesny most został otwarty w 2005 roku i jest jednym z najważniejszych mostów w kraju. Most Millenium ma długość około 1,1 km i jest jednym z najdłuższych mostów w Czarnogórze. Został zbudowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów, a jego architektura jest charakterystyczna dla nowoczesnej i futurystycznej stylistyki. Most Millenium jest udostępniony do ruchu samochodowego i pieszego i stanowi ważne połączenie między różnymi częściami miasta Podgorica.

3. Wodospad Nijagara

To jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów w Czarnogórze. Znajduje się on w górach Durmitor, w Parku Narodowym Durmitor, w pobliżu miasta Podgorica. Wodospad Nijagara ma wysokość około 70 metrów i jest podzielony na kilka sekcji o różnych wysokościach i szerokościach. Woda spada z wysoka w wielu kaskadach, tworząc piękne widoki i szum.

4. Prawosławna Świątynia Zmartwychwstania Chrystusa

Kościół ostał zbudowany w XIX wieku i jest jednym z najważniejszych kościołów prawosławnych w kraju. Świątynia Zmartwychwstania Chrystusa jest charakterystyczna dla architektury bizantyjskiej i posiada piękne dekoracje i ornamenty. Wewnątrz znajduje się wielka ikona Matki Boskiej, która jest szczególnie czczona przez prawosławnych mieszkańców Czarnogóry.

5. Stary Most nad Ribnicą

Zabytkowy most został zbudowany w XVI wieku i był jednym z pierwszych mostów w regionie. Most jest drewniany i ma długość około 30 metrów. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto Podgorica. Stary Most nad Ribnicą jest położony nad rzeką Ribnica i jest jednym z nielicznych zachowanych mostów drewnianych w Czarnogórze. Zwiedzający mogą przejść przez most i podziwiać piękne widoki na okolicę.

6. Twierdza Žabljak Crnojevića

Zabytkowa twierdza została zbudowana w XV wieku przez władców z dynastii Crnojević i była kilkakrotnie przebudowywana w kolejnych wiekach. Obecnie twierdza jest udostępniona do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto Podgorica. Twierdza Žabljak Crnojevića jest położona na wzgórzu nad miastem, co pozwala na piękne widoki na okolicę. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. baszty, mury obronne, krużganki i fragmenty dawnej zabudowy.

7. Petrovic

Zabytkowy zamek został zbudowany w XV wieku przez władców z dynastii Petrović-Njegoš i był kilkakrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miejscowość Petrovic. Zamek Petrovic jest położony na wzgórzu nad miejscowością, co pozwala na piękne widoki na okolicę. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. basztę, krużganki, mury obronne i fragmenty dawnej zabudowy.

8. Starodoganjska Mosque

Meczet został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z najstarszych meczetów w kraju. Meczet jest charakterystyczny dla architektury osmańskiej i posiada piękne dekoracje i ornamenty. Wewnątrz znajduje się sala modlitewna z wielkim mihrabem, czyli miejscem skierowanym w kierunku Mekki, oraz minaret, z którego rozbrzmiewać będą wzywające do modlitwy głosy muezina.

9. Jaskinia Lipa

Jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Czarnogórze, zlokalizowana w pobliżu miasta Podgorica. Jest to jaskinia krasowa, czyli powstała w wyniku działania kwasów organicznych na skały wapienno-dolomitowe. Jaskinia Lipa ma długość około 3 km i jest podzielona na kilka komór o różnych kształtach i rozmiarach. W jaskini znajduje się wiele pięknych formacji skalnych, takich jak stalaktyty, stalagmity, kolumny i kominy. Jaskinia Lipa jest udostępniona do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto Podgorica.

10. Zamek Kastio

Został zbudowany w XIII wieku przez Bizantyjczyków, a później był kilkakrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto. Zamek Kastio jest położony na wzgórzu nad miastem, co pozwala na piękne widoki na okolicę. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. basztę, krużganki, mury obronne i fragmenty dawnej zabudowy.