Europa

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w mieście Tirana

mężczyzna jadący na rowerze w pobliżu budynku

Tirana to miasto przyjazne rodzinie, wspaniałe dla dzieci i oferujące mnóstwo zabawnych zajęć dla wszystkich. Oto kilka wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci zaplanować rodzinną wyprawę w kolorowej stolicy Albanii.

1. Plac Skanderbega

Plac Skanderbega od ponad pół wieku uważany jest za ścisłe centrum Tirany. Przeszedł on ogromną renowację i został ponownie otwarty w 2017 roku. Plac Skanderbega, Opera Narodowa, Muzeum Narodowe i Bank Narodowy otaczają kamienny chodnik, a za tymi budynkami posadzone są drzewa z całego terytorium Albanii. Mini-parki, ławki, kwiaty, platformy do robienia zdjęć są częścią placu. Dzieci mogą skorzystać z przejażdżki na najsłynniejszej karuzeli na placu Skanderbega.

2. Park Rinia

Świetne miejsce żeby wieczorem udać się tam z dzieckiem. Spacerując dookoła parku traficie tu na kawałek muru Berlińskiego. Duży ruch i hałas, ale kawa była pyszna. Piękna i imponująca fontanna.

3. Narodowe Muzeum Historyczne

Znajdujące się na placu Skanderbega Narodowe Muzeum Historii jest łatwe do znalezienia – wystarczy poszukać dużego mozaikowego muralu. Muzeum przedstawia bogatą historię Albanii poprzez różne eksponaty i jest jednym z najważniejszych muzeów w kraju. To świetny sposób na spędzenie popołudnia w czasie deszczowej pogody. Podczas gdy wiele eksponatów jest skierowanych bardziej do dorosłych, jest też dział dla dzieci.

4. BUNK’ART

W sposób niesamowity opowiedziana historia Albanii. Wiedza podana w ciekawy sposób zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dużo efektów specjalnych i dużo ciekawych informacji.

5. Kolej gondolowa Dajti Ekspres

Jeśli podróżujesz do Tirany, nie przegap tego przeżycia. Możliwość zrobienia dobrych zdjęć i filmów. Proponuję zwrócić uwagę na pogodę i zaplanować wycieczkę w słoneczny dzień. W kabinie kolejki linowej jest małe, ale otwierane okno przez które można robić zdjęcia. Lokalizacja jest piękna, a widoki są niesamowite.

6. Murale

W mieście jest mnóstwo murali, które na dobre wpisały się w krajobraz miasta. Prawie co roku odbywa się tutaj festiwal MurAL, gdzie artyści tworzą na budynkach wielkie malowidła. Te murale są zaproszeniem dla ludzi do odkrywania dzielnic Tirany, a nie tylko centrum miasta. Jeśli podróżujesz po Tiranie, zobaczysz murale na ulicy Myslym Shyri, Rruga e Durresit, Unaza, 21 Dhjetori, Sami Frasheri itp.

7. Bunk’Art 2

Jeden z dwóch udostępnionych do zwiedzania w Tiranie schronów przeciwatomowych. Jest on pozostałością po totalitarnym ustroju. Jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Tiranie.

8. Latitude

Jest to kryty park, szczycący się ponad 100 połączonymi trampolinami, najnowocześniejszą strefą wspinaczkową obejmującą ściany wspinaczkowe.

9. Twierdza Justyniana

Obszar wewnątrz murów służy jako środowisko kulinarne dla tradycyjnej kuchni, ale także jako obszar kultury i sztuki. W tej przestrzeni kulturalnej i handlowej znajdują się sklepy z pamiątkami z naciskiem na historię Tirany, mozaiki, tradycyjne restauracje itp.

10. Główny park

Zadbany park miejski. Dobrze utrzymane ścieżki z podziałem na biegaczy, rowerzystów i pieszych. Dla młodych ludzi świetne miejsce spotkań. Fantastyczne miejsce do zwiedzania z dużą ilością terenów zielonych. Piękne pomniki, które są utrzymywane w dobrym stanie. Jest to dość stroma wspinaczka, ale warto. Po drodze wiele miejsc do siedzenia, jeśli chcesz usiąść.