Europa

10 ciekawostek o mieście Liverpool w Anglii

Liverpool

Na pewno każdy z nas słyszał o Liverpoolu. To słynne miasto leży w północno-zachodniej Anglii nad rzeką Mersey. Zamieszkuje go około pół miliona mieszkańców i jest jednym z najważniejszych ośrodków portowych w całej Wielkiej Brytanii. To również miasto kontrastów o niezwykłej historii. Oto 10 ciekawostek, które powinieneś wiedzieć na temat Liverpoolu!

1. Miasto zostało założone na początku XIII wieku, kiedy to król Jan I wybudował tu port. Niedługo później powstał tu obronny zamek i pierwsza kaplica. W tych czasach Liverpool zamieszkiwało tylko 2000 mieszkańców. Wcześniej jednak na pobliskich terenach znajdowały się osady wikingów.

2. Liverpool bardzo ucierpiał podczas II Wojny Światowej. Przez niemieckie bombardowania zniszczona została większość zabudowy miasta. Szczyt niszczących bombardowań przypada na rok 1941. Miasto zostało jednak odrestaurowane i dziś cieszy pięknymi widokami, niekiedy można jednak napotkać się na ślady wojny w postaci zniszczonych kamienic.

3. Interesującymi zabytkami są dwa liverpoolskie dworki: Croxteth Hall i Speke Hall. Pierwszy z nich pochodzi z XVI wieku i był on majątkiem rodziny Molyneux aż do 1972, kiedy to zmarł ostatni hrabia z rodu. Wraz z parkiem jest on teraz udostępniony zwiedzającym jako jeden z najważniejszych zabytków miasta. Speke Hall również pochodzi z wieku XVI i został on wybudowany w stylu Tudorów. Przez wiele wieków należał do rodziny Morris. Obecnie mogą go odwiedzać turyści, a w środku znajduje się restauracja.

4. W Liverpoolu znajduje się największa katedra anglikańska na świecie! Znajduje się ona w centrum miasta. Z jej 101 metrowej wieży można podziwiać niezwykłą panoramę.

5. Liverpool charakteryzuje się umiarkowanym, morskim klimatem. Zimy są tu raczej łagodne, ale lata niezbyt ciepłe. W dodatku jest dość deszczowo, dlatego wybierając się do tego miasta koniecznie trzeba zabrać ze sobą parasol.

6. Z Liverpoolu wywodzą się The Beatles. Na fanów tego zespołu czeka w mieście dużo atrakcji. Można między innymi odwiedzić muzeum Beatles Story, w którym zobaczymy nawet żółtą łódź podwodną z peryskopem, zupełnie jak na okładce jednej z płyt The Beatles. Koniecznie warto też zobaczyć dom Paula McCartneya, w którym się wychował i spędził dzieciństwo.

7. Liverpool słynie także z piłki nożnej. Najbardziej znanym klubem jest Liverpool F. C., który zdobywał tytuł mistrza kraju 18 razy (w rankingu wygrywa z nim jedynie Manchester United). Pięciokrotnie klub triumfował w Lidze Mistrzów. Będąc w Liverpoolu warto zobaczyć stadion klubu, który nazywa się Anfield i powstał w 1884 roku. Może on pomieścić ponad 50 tysięcy widzów!

8. W 2008 roku Liverpool był Europejską Stolicą Kultury. Odbywa się tu corocznie duża ilość festiwali – najbardziej znane to Liverpool Comedy Festival i Creamfields.

9. Regionalnym przysmakiem, który koniecznie trzeba spróbować, będąc w Liverpoolu, jest scouse. Jest to warzywno-mięsny gulasz, do którego najczęściej używa się jagnięciny bądź wołowiny. Potrawa jest niezwykle sycąca i idealna na deszczowe dni. Co ciekawe, słowo,,scouse” ma też drugie znaczenie. Nazywamy tak dialekt, którym mówi się hrabstwie Merseyside, gdzie właśnie leży Liverpool.

10. W Liverpoolu znajduje się najstarsza chińska społeczność w całej Europie. Chińczycy stanowią niemal 2% społeczności miasta. Pierwsze ślady obecności tej narodowości sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Warto odwiedzić Chinatown, z charakterystycznym Chińskim Łukiem, na którym znajduję się ponad 200 rzeźb smoków. Wizyta w Chinatown to również doskonała okazja do spróbowania tradycyjnej, azjatyckiej kuchni.