Europa

10 interesujących Atrakcji dla dzieci na Maderze

dom na maderze

Madera to portugalski archipelag położony na Oceanie Atlantyckim i miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów z całego świata.

Na miejscu znajduje się sporo zabytków i atrakcji dla całych rodzin, a piękne krajobrazy i świetna pogoda to dodatkowe walory uroczych terenów.

Oto kilka ciekawostek na temat Madery.

1. Madera

Madera to archipelag pochodzenia wulkanicznego, znajdujący się u wybrzeży Afryki i niedaleko słynnych Wysp Kanaryjskich. Powierzchnia wysp jest bardzo górzysta, a najwyższy szczyt, Pico Ruivo na wyspie Madera, ma 1862 metry wysokości.

2. Cristiano Ronaldo

Madera jest rodzinną wyspą Cristiano Ronaldo, czyli jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów. Piłkarz na początku trenował w małym klubie CF Andorinha, a później przeszedł do Nacionalu na Maderze.

3. Autonomiczny region

Nazwa Madera dotyczy nie tylko archipelagu, ale również jednej z wysp i autonomicznego regionu Portugalii.

4. Józef Piłsudski

Na przełomie 1930 i 1931 roku na Maderze przez kilka miesięcy przebywał marszałek Józef Piłsudski. Celem jego wizyty było poprawienie własnego zdrowia poprzez przebywanie w zdrowszym klimacie. Marszałek otrzymał wówczas ponad milion kartek z Polski od swoich zwolenników, co było rekordem portugalskiej poczty.

5. Klif Cabo Girao

Klif Cabo Girao położony jest na wysokości niemal sześciuset metrów nad poziomem morza, a w związku z tym jest najwyższym klifem w Europie. Stanowi naturalny punkt widokowy ze spektakularną panoramą okolicy.

6. Câmara de Lobos

W miejscowości Câmara de Lobos znajduje się Ławeczka Churchilla. Premier Anglii przebywał na wyspie w 1950, aby podreparować swoje zdrowie po przebytym udarze.

7. Polityczna autonomia

W 1976 roku Portugalia przyznała Maderze polityczną autonomię, a wskutek tego na wyspie powstał osobny rząd.

8. Las wawrzynolistny

Na Maderze znajduje się rzadko spotykany na całym świecie las wawrzynolistny. Jest to tak zwany relikt trzeciorzędowy. Kilkadziesiąt milionów lat temu lasy tego rodzaju były częste na północy Afryki i na południu Europy.

9. Egzotyczne rośliny

Na Maderze rośnie około 2500 egzotycznych roślin, które są niezwykle rzadkie w innych częściach świata. Ponad 60% powierzchni stanowi Park Narodowy.

10. Wodne kanały

Wyspę pokrywa ponad dwa tysiące kilometrów lewad, czyli wodnych kanałów, dzięki którym woda może spływać z deszczowej północy na o wiele bardziej suchą północ. Ich budowę rozpoczęto w XVI wieku i dziś stanowią wielką atrakcję turystyczną.