Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Pliszkach

pliszka

Rodzina pliszek jest sporą grupą ptaków. W Polsce najczęściej spotykane to pliszka siwa i pliszka żółta. Są to ptaki migrujące w naszej strefie klimatycznej, pierwsze osobniki pojawiają się już na początku marca.

Pliszka żółta jest bardzo żywym, energicznym ptakiem niosącym wraz z pierwszymi ciepłymi wiosennymi promykami słońca dużo radosnego śpiewu i ruchu. Jest ptakiem bardzo towarzyskim co dodatkowo sprawia że obecność pliszek bardzo dobrze wpływa na wiosenne otoczenie.

1. Pliszka żółta jest najmniejsza z całej rodziny pliszkowatych. 16-17 centymetrów i około 26 gramów wagi to podstawowe wymiary ptaka. Samce mają kolorowe ubarwienie z bardzo charakterystycznym żółtym spodem ciała, oliwkowym grzbietem i szarozielonymi skrzydłami. Samice są bardzo podobne, jedyne co je odróżnia to mniejsza jaskrawość upierzenia.

2. Pliszki są ptakami migrującymi, zimują w rejonie morza śródziemnego zapuszczając się dalej w rejony sawannowe Afryki.

3. Szerokie rozprzestrzenienie i przystosowywanie się do nowych terenów sprawia, że powstała spora grupa podgatunków pliszek są to między innymi: pliszka apenińska, iberyjska, tundrowa, czarnogłowa, żółtawa, żółta.

4. Co roku na wiosnę do Polski powraca około 400-800 tysięcy par pliszek żółtych. Podczas migracji ptaków można też spotkać inne pliszki czasowo przebywające na naszym terenie. Niektórzy ornitolodzy uważają, że w naszym kraju żyje około 1, 5 miliona sztuk.

5. Zatoka Gdańska bardzo często bywa miejscem w którym podczas wiosennych przelotów pojawia się bardzo dużo pliszek. Ptaki te wybrały sobie ten teren na czasową noclegownię i można naliczyć ich wtedy kilka tysięcy sztuk w jednym miejscu.

6. Dla wprawnego ornitologa rozpoznanie poszczególnych podgatunków nie stanowi żadnego problemu. Mniej wprawni ornitolodzy amatorzy i entuzjaści rozpoznają pliszki po upierzeniu głowy.

7. Głównym miejscem bytowania pliszek w Polsce są pola i łąki, na których rywalizują o pożywienie ze skowronkami.

8. Głównymi obszarami występowania pliszek w Polsce jest Wielkopolska, Mazowsze, Dolny Śląsk. Według badań populacja pliszek z roku na rok spada, a Polskę zamieszkuje 47 % całej populacji.

9. Gniazda pliszek buduje samica i znajduje się ono w dołku ziemi pośród traw.

10. Na terenie Polski pliszki znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową.