10 Interesujących Ciekawostek o Pliszkach

pliszka

Rodzina pliszek jest sporą grupą ptaków. W Polsce najczęściej spotykane to pliszka siwa i pliszka żółta. Są to ptaki migrujące w naszej strefie klimatycznej, pierwsze osobniki pojawiają się już na początku marca.

Pliszka żółta jest bardzo żywym, energicznym ptakiem niosącym wraz z pierwszymi ciepłymi wiosennymi promykami słońca dużo radosnego śpiewu i ruchu. Jest ptakiem bardzo towarzyskim co dodatkowo sprawia że obecność pliszek bardzo dobrze wpływa na wiosenne otoczenie.

1. Pliszka żółta jest najmniejsza z całej rodziny pliszkowatych. 16-17 centymetrów i około 26 gramów wagi to podstawowe wymiary ptaka. Samce mają kolorowe ubarwienie z bardzo charakterystycznym żółtym spodem ciała, oliwkowym grzbietem i szarozielonymi skrzydłami. Samice są bardzo podobne, jedyne co je odróżnia to mniejsza jaskrawość upierzenia.

2. Pliszki są ptakami migrującymi, zimują w rejonie morza śródziemnego zapuszczając się dalej w rejony sawannowe Afryki.

3. Szerokie rozprzestrzenienie i przystosowywanie się do nowych terenów sprawia, że powstała spora grupa podgatunków pliszek są to między innymi: pliszka apenińska, iberyjska, tundrowa, czarnogłowa, żółtawa, żółta.

4. Co roku na wiosnę do Polski powraca około 400-800 tysięcy par pliszek żółtych. Podczas migracji ptaków można też spotkać inne pliszki czasowo przebywające na naszym terenie. Niektórzy ornitolodzy uważają, że w naszym kraju żyje około 1, 5 miliona sztuk.

5. Zatoka Gdańska bardzo często bywa miejscem w którym podczas wiosennych przelotów pojawia się bardzo dużo pliszek. Ptaki te wybrały sobie ten teren na czasową noclegownię i można naliczyć ich wtedy kilka tysięcy sztuk w jednym miejscu.

6. Dla wprawnego ornitologa rozpoznanie poszczególnych podgatunków nie stanowi żadnego problemu. Mniej wprawni ornitolodzy amatorzy i entuzjaści rozpoznają pliszki po upierzeniu głowy.

7. Głównym miejscem bytowania pliszek w Polsce są pola i łąki, na których rywalizują o pożywienie ze skowronkami.

8. Głównymi obszarami występowania pliszek w Polsce jest Wielkopolska, Mazowsze, Dolny Śląsk. Według badań populacja pliszek z roku na rok spada, a Polskę zamieszkuje 47 % całej populacji.

9. Gniazda pliszek buduje samica i znajduje się ono w dołku ziemi pośród traw.

10. Na terenie Polski pliszki znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *