Ciekawostki

20 fascynujących ciekawostki o Trójkącie Bermudzkim

morze

Trójkąt Bermudzki to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na całej kuli ziemskiej. Ogromny, wodny obszar na Oceanie Atlantyckim przez wielu uważanych jest za miejsce, w którym dochodzi do nadprzyrodzonych zjawisk. Przedstawiamy 20 ciekawostek, faktów i legend związanych z niesamowitym Trójkątem Bermudzkim!

1. Nazwa Trójkąta Bermudzkiego pochodzi od wysp Bermudów, które znajdują się około 1000 kilometrów od wybrzeży Ameryki Północnej. Jest to duży archipelag wysp (około 180 koralowych wysp i małych wysepek), które oficjalnie stanowią zamorskie tereny Wielkiej Brytanii.

2. Choć sam Trójkąt Bermudzki nie ma dokładnie określonych granic, zazwyczaj przyjmuje się, że tajemniczy obszar leży pomiędzy Bermudami, wyspą Puerto Rico oraz amerykańskim Miami.

3. Pierwsze doniesienia o tajemniczych zdarzeniach na tym obszarze pochodzą już z XV wieku. Krzysztof Kolumb w swoich dziennikach pisał o dziwnych światłach, które obserwowała załoga statku.

4. Nazwa „Trójkąt Bermudzki” po raz pierwszy została użyta w artykule gazety „Argosy” w 1964 roku.

5. Zdarzeniem, które zainteresowało dziennikarzy, naukowców i badaczy zjawisk niewyjaśnionych, było zaginięcie pięciu amerykańskich statków powietrznych w grudniu 1945 roku.

6. Szacuje się, że w latach 1800-1971 na terenie Trójkąta Bermudzkiego doszło do około 60 katastrof. Biorąc jednak pod uwagę powierzchnię niesławnego Trójkąta, liczba ta nie odbiega zbytnio od statystyk na innych, trudno dostępnych, przybrzeżnych terenach Atlantyku.

7. Wielu badaczy skłania się ku hipotezie mówiącej o podwodnych wybuchach metanu, które mogą powodować różne katastrofy statków wodnych i powietrznych.

8. Teoria o wybuchach metanu nie przekonuje jednak poszukiwaczy zjawisk paranormalnych. Wielu z nich uważa, że tragiczne wydarzenia w rejonie Trójkąta Bermudzkiego spowodowane są działalnością kosmitów.

9. Do ostatniego tajemniczego wydarzenia w rejonie Trójkąta Bermudzkiego doszło w 2005 roku. Zaginęła wówczas prywatna awionetka, którą podróżowały trzy osoby.

10. Rzekomy wpływ kosmitów to nie jedyna teoria, która pobudza wyobraźnię osób na całym świecie. Według niektórych zaginięcia spowodowane są przez tunele czasoprzestrzenne, które pojawiają się na obszarze pomiędzy Bermudami, Puerto Rico i wybrzeżem Ameryki Północnej. Miałoby to powodować, że samolotki i statki dosłownie przenoszą się w czasie. Niektórzy za potwierdzenie tej teorii uznają fakt, że wiele okrętów i samolotów nigdy nie zostało odnalezionych.

11. Prawdopodobnie jednak do wielu katastrof dochodzi z przyczyn naturalnych. Ta część Oceanu Atlantyckiego jest wyjątkowo zdradliwa dla podróżujących: dochodzi tu do silnych wiatrów, a duże zagrożenie powodują silne prądy morskie, które mogą powodować ogromne wiry wodne. Samo wybrzeże Bermudów jest skaliste, koralowe i płytkie, co dodatkowo sprawia duże problemy nawigacyjne.

12. Choć na ogół przyjmuje się, że Trójkąt Bermudzki położony jest pomiędzy Miami, Bermudami i Puerto Rico, według niektórych teren ten sięga aż do wybrzeży Irlandii.

13. Śmiałkowie, którzy samotnie zapuszczają się w najbardziej oddalone od brzegów części Trójkąta Bermudzkiego, opowiadają o licznych, dziwnych wydarzeniach. Często pojawiają się doniesienia o awariach sprzętów nawigacyjnych, tajemniczych komunikatach radiowych, a nawet wizjach opuszczonych, dryfujących na wodzie statków.

14. Na obszarze Trójkąta Bermudzkiego w rzeczywistości wielokrotnie odnaleziono dryfujące statki bez załogi. W 1969 roku odnaleziono nawet zespół aż pięciu dryfujących statków!

15. W 2012 roku przy użyciu sonarów odkryto tajemnicze piramidy, które znajdują się w samym centrum Trójkąta Bermudzkiego. Niektórzy uznają, że są to budowle wybudowane przez starożytne, nieznane i rozwinięte cywilizacje.

16. Najsłynniejszym wydarzeniem, do którego doszło w regionie Trójkąta Bermudzkiego, było zaginięcie kilku wojskowych samolotów. Lot 19 – bo tak nazwała misję amerykańska armia – zakończył się nagłym zniknięciem z radarów pięciu statków powietrznych. Nigdy nie odnaleziono wraków samolotów.

17. Za najtragiczniejszy uznaje się jednak rejs amerykańskiego statku transportowego „Cyklop”. W 1918 roku zaginął on mając na pokładzie aż 300 osób i ogromne zapasy rud manganu. Tak jak w przypadku wielu innych zdarzeń na obszarze Trójkąta Bermudzkiego, mimo poszukiwań nie odnaleziono szczątków załogi, wyposażenia statku, transportu i samego wraku.

18. Mimo barwnych legend, którymi owiany jest Trójkąt Bermudzki, obszar ten należy do jednego z najczęściej uczęszczanych przez statki i samoloty. Przebiega przez niego gęsta sieć szlaków wodnych i powietrznych, które mają ogromne znaczenie dla gospodarki i turystyki obu Ameryk.

19. Wielu zauważa, że coraz rzadziej zdarzają się przypadki dziwnych, niewyjaśnionych zaginięć w regionie Trójkąta Bermudzkiego. Wynika to z coraz bardziej zaawansowanej technologii, dzięki której podróżowanie po nieprzyjaznych wodach stało się znacznie prostsze i bezpieczniejsze.

20. Na podstawie legend związanych z tym tajemniczym obszarem powstało wiele fabularyzowanych filmów z pogranicza dreszczowców i horrorów. Do najpopularniejszych należą: Trójkąt Bermudzki z 1988 roku, film o tej samej nazwie z 1996 roku i Piąty Wymiar z 2009 roku.