Ciekawostki

31 Szokujących Ciekawostek o Piraniach

pirania

Piranie nigdy nie miały najlepszej reputacji. Wystarczy spojrzeć na kultowy film Pirania z 1978 roku, w którym sfora piranii uciekła przed wojskowym eksperymentem. Oto ciekawostki i mało znane informacje o Piraniach.

1. W rzeczywistości, pirania oznacza „rybę zęba” w brazylijskim języku ludu Tupi. Jednak nie wszystkie gatunki piranii lubią smak krwi. Niektóre są wegetarianami.

2. Piranie mają standardowy układ oddechowy, który posiada większość ryb. Pobierają wodę przez skrzela, a następnie pobierają z niej tlen. Następnie tlen trafia do krwiobiegu. Po wchłonięciu tlenu, dwutlenek węgla jest wydychany przez skrzela.

3. Ryby te są jednym z najstarszych gatunków ryb pozostających na naszej planecie. Od milionów lat żyją z niewiele się zmieniając.

4. Piranie mają okrągłe ciało i dużą głowę. Mogą urosnąć od 20 do 40 cm długości.

5. Grupa piranii nazywana jest ławicą. Nawet największe ławice mają w sobie tylko około 20 ryb.

6. Miejscowi ludzie używają zębów piranii do produkcji broni i innych narzędzi.

7. Piranie są zjadane przez różne inne zwierzęta, w tym przez same piranie. Również czaple, kajmany, węże i żółwie zjadają piranie.

8. Podobnie jak rekiny, piranie są wyposażeni w specjalne organy sensoryczne, które pomagają im wykryć krew w wodzie.

zęby ryby
źródło: Алексей Др / Wikipedia

9. Piranie mają to, co zostało opisane jako „niesamowicie ostry zmysł węchu” i to właśnie pomaga im w zlokalizowaniu następnego posiłku. Przydaje się to, ponieważ ich wzrok jest słaby.

10. Istnieje wiele różnych rodzajów piranii, chociaż najczęstsza odmiana znana jest jako piranie czerwonobrzuszne, które nazywane są tak z powodu czerwonego brzucha.

11. Piranie są kanibalami. Zaatakują i zjedzą inne piranie, gdy inne źródła mięsa nie są dostępne.

12. Ilekroć samica piranii składa jaja, zazwyczaj liczą się one w tysiącach. Jaja te są następnie zapładniane przez samca i strzeżone przez ławicę.

13. Piranie naprawdę mają ostre zęby, a wiele z nich jest mięsożernych. Ale jest wiele różnic w diecie między gatunkami. Piranie są również trudne do odróżnienia pod względem gatunku, diety, ubarwienia, zębów, a nawet zasięgu geograficznego. Ten brak wiedzy dodaje piranom tajemniczości.

14. Chociaż nie są one tak groźne, jak sugeruje fikcja filmowa, piranie gryzą z dużą siłą. W badaniach przeprowadzonych w 2012 roku w naukowcy odkryli, że czarne piranie (Serrasalmus rhombeus) – największy ze współczesnych gatunków – gryzą z maksymalną siłą 36 kilogramów. Jest to trzykrotnie więcej niż ich własna masa ciała.

15. Piranie będą ścigać większe zwierzęta, jeśli nadarzy się okazja. Jednak tylko wtedy, gdy większe zwierzęta wpadną do wody i będą zranione.

16. Ponieważ zarówno samce jak i samice dbają o jaja, 90% jaj przetrwa do wylęgu.

17. Pirania jest dziką rybą słodkowodną.

18. Rozerwanie ciała 90 kilogramowego człowieka w 5 minut wymagałoby około 300 do 500 piranii. Przypadki zawału serca, które zakończyły się utonięciem w południowoamerykańskiej rzece, świadczą o gryzieniu piranii, ale w tych przypadkach ofiara już nie żyła, kiedy piranie zaatakowały. Jednak ludzi Ci ni zostali całkowicie zjedzeni.

19. Podczas gdy ataki piranii na ludzi mają miejsce, są one niezwykle rzadkie.

20. Żyją one do 25 lat na wolności i 10-20 lat w niewoli.

21. Piranie wolą wodę, która szybko się przemieszcza. Woda, w której żyją która jest czysta i ciepła.

22. Niektóre piranie od czasu do czasu zjadają małe ssaki, ale tak jak w przypadku ludzi, zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy nieszczęśliwe zwierzę jest już martwe lub poważnie zranione.

23. Całkowita liczba gatunków piranii jest nieznana i kwestionowana, a nowe gatunki nadal są opisywane.

24. Typowa dieta piranii składa się z owadów, ryb, skorupiaków, robaków, padliny, nasion i innego materiału roślinnego.

25. Pomimo swojej mięsożernej reputacji, niektóre piranie są wszystkożerne i jedzą więcej nasion niż mięsa, a niektóre żywią się tylko samymi roślinami.

26. Usta piranii wyłożone są pojedynczym rzędem ostrych jak brzytwa, trójkątnych zębów. Dolny rząd zębów jest stale odsłaniany.

27. Kiedy Theodore Roosevelt podróżował do Ameryki Południowej w 1913 roku, spotkał, wśród egzotycznych stworzeń, kilka różnych gatunków piranii. Oto, co miał o nich do powiedzenia w swoim bestsellerze „Through the Brazilian Wilderness”: „To najbardziej dzikie ryby na świecie. Nawet najgroźniejsze rekiny zwykle atakują rzeczy mniejsze od nich samych. Ale piranie zwyczajowo atakują rzeczy znacznie większe od nich samych.”

28. Dziś piranie zamieszkują słodkie wody Ameryki Południowej od dorzecza Orinoco w Wenezueli aż po rzekę Paraná w Argentynie. Choć szacunki są różne, obecnie w jeziorach i rzekach Ameryki Południowej żyje około 30 gatunków piranii.

29. Większość piranii jest nieśmiała i nieagresywna, chyba że polują lub chronią swoje młode.

30. Piranie znalezione poza Ameryką Południową to zazwyczaj zwierzęta domowe. Posiadanie piranii na niektórych krajach jest legalne, ale oczywiście nigdy nie jest dobrym pomysłem na wypuszczenie ich na wolność, ponieważ gatunek ten może stać się inwazyjny.

31. Cykl rozrodczy piranii jest szybki. Są dwa tarła w roku dla piranii. Pierwszy odbywa się wiosną, a drugi późnym latem.