CiekawostkiEuropa

Dalmacja – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Dalmacja

Region Dalmacja jest najczęściej odwiedzanym regionem w Chorwacji, ponieważ dzięki ciepłemu klimatowi śródziemnomorskiemu jest znanym miejscem wypoczynku letniego. Poznajcie interesujące i ciekawostki o Dalmacji.

1. Mieszkańcy Dalmacji są podzieleni kulturowo na dwie grupy. Rodziny miejskie miast nadmorskich, powszechnie znane jako Fetivi, są kulturowo podobne do mieszkańców wysp Dalmacji. Te dwie grupy różnią się od siebie, w śródziemnomorskich aspektach ich kultury, od bardziej licznych mieszkańców Zaleđe, w głębi lądu.

2. Gleby są na ogół ubogie, z wyjątkiem nizin, gdzie obszary z naturalną trawą, żyznymi glebami i ciepłymi latami dają szansę na uprawę roli.

3. Dalmacja to wąski pas wschodniego wybrzeża Adriatyku, rozciągający się od wyspy Rab na północy do Zatoki Kotorskiej na południu. W głębi lądu rozciąga się od pięćdziesięciu kilometrów na północy do zaledwie kilku kilometrów na południu, w większości pokryta jest Górami Dynarskimi.

4. Większość obszaru pokrywają Alpy Dynarskie, biegnące z północnego zachodu na południowy wschód. Na wybrzeżach panuje klimat śródziemnomorski, natomiast w głębi lądu jest to klimat umiarkowanie śródziemnomorski. W górach zimy są mroźne i śnieżne, podczas gdy lata są gorące i suche.

5. Dalmacja jest nieco większa od połowy wielkości Walii.

6. Dalmacja stanowi około 20% powierzchni Chorwacji, z mniej więcej takim samym odsetkiem ludności chorwackiej. Mimo to gęstość zaludnienia jest poniżej średniej, co praktycznie oznacza – więcej miejsca dla turystów.

7. Największe wyspy Dalmacji to Brač, Korčula, Dugi Otok, Mljet, Vis, Hvar, Pag i Pašman.

8. Ponad 5 razy więcej osób odwiedza ten region w ciągu jednego roku w porównaniu do rzeczywistej liczby osób, które mieszkają tam na stałe.

9. Pod względem wielkości, Split, Zadar, Szibenik i Dubrownik są największymi i najbardziej znanymi miastami, dobrze połączonymi zarówno lądem jak i powietrzem.

10. Split został założony dzięki rzymskiemu cesarzowi Dioklecjanowi, a większość jego dziedzictwa można prześledzić aż do czasów rzymskich. Prawdopodobnie jednak jedno z pięciu najczęściej fotografowanych miejsc w Splicie ma jeszcze starsze pochodzenie, antyczne egipskie.

11. Dalmacja jest w rzeczywistości starsza od Chorwacji. Została założona jako prowincja przez Rzymian jeszcze zanim Chorwaci przybyli i osiedlili się na tym terytorium. Na przestrzeni dziejów stale zmieniała swoje granice, ale przede wszystkim jako część większych krajów.

12. Dalmacja jest dziś tylko historycznym regionem, nie formalnie ustanowionym w prawie chorwackim. Jej dokładny zakres jest zatem nieokreślony.

13. Na południu zimy są łagodniejsze. Na przestrzeni wieków wiele lasów zostało wyciętych i zastąpionych przez krzewy i zarośla. Na wybrzeżu występuje soczyście zielona roślinność.

14. Największe dalmatyńskie góry to Dinara, Mosor, Svilaja, Biokovo, Moseć, Veliki Kozjak i Mali Kozjak.

15. Główne rzeki regionu to Zrmanja, Krka, Cetina i Neretva.

Pytania i odpowiedzi

Jak powstały wyspy dalmatyńskie?

Te wyróżniające się przybrzeżne formy lądu powstały w wyniku uskoku spowodowanego działalnością tektoniczną w regionie i podniesienia się poziomu morza od końca ostatniej epoki lodowcowej.

Jak długie jest wybrzeże dalmatyńskie?

Dalmatyńskie wybrzeże ma 5800 kilometrów linii brzegowej.

Gdzie znajduje się Dalmacja?

W Chorwacji. Obejmuje centralny pas przybrzeżny i obrzeża wysp wzdłuż Adriatyku.

Dlaczego Chorwacja ma taki kształt?

Chorwacja ma nietypowy kształt, który nie jest podobny do żadnego innego kraju na świecie. Ten niezwykły kształt jest wynikiem pięciu wieków ekspansji imperium otomańskiego (tureckiego) w kierunku Europy Środkowej.

Czy psy dalmatyńskie pochodzą z Chorwacji?

Dalmatyńczyk jest rasą psów dużych rozmiarów, znany z unikalnej białej sierści oznaczonej czarnymi plamami. Początki rasy sięgają Chorwacji i jej historycznego regionu Dalmacji.