Ciekawostki

11 ciekawostek o pieniądzach

Mówi się, że pieniądz rządzi światem, i pewna prawda się w tym kryje – pieniądze pozwalają zaspokoić podstawowe potrzeby, jak i spełniać marzenia. Czym jednak tak właściwie są, jakie mają znaczenie na świecie?

Oto ciekawostki o pieniądzach dla każdego.

 

1. Pieniądze zwykle przybierają postać monet, banknotów i sald bankowych.

2. Najczęściej wymienianą walutą na świecie jest dolar amerykański.

3. Pierwsze monety zostały wybite (wykonane) około 2500 lat temu. Pieniądz papierowy został po raz pierwszy użyty w Chinach ponad 1000 lat temu.

4. Waluta amerykańska obejmuje byłych prezydentów, takich jak George Washington (rachunek 1 dolarowy), Abraham Lincoln (rachunek 5 USD), Andrew Jackson (rachunek 20 USD) i Benjamin Franklin (rachunek 100 USD).

5. Monety i banknoty to popularne przedmioty kolekcjonerskie, zwłaszcza te rzadkie, stare i błędnie wydrukowane.

6. Amerykańskie pieniądze papierowe wcale nie są papierowe: to 75% bawełny i 25% lnu. W czasach Benjamina Franklina ludzie naprawiali podarte rachunki za pomocą igły i nici.

7. Monety w USA pozostają w obiegu przez około 30 lat, zanim zostaną przetopione i ponownie wykorzystane.

8. Funt szterling, oficjalna jednostka waluty Wielkiej Brytanii, wprowadzona w XVIII wieku, jest najstarszą walutą na świecie, która nadal jest w ciągłym użyciu. Funt szterling jest czwartą najczęściej wymienianą walutą na rynku walutowym, po dolarze amerykańskim, euro i jenie japońskim, a także piątą najczęściej utrzymywaną walutą rezerwową w światowych rezerwach.

9. Banknot o najwyższym nominale rupii, jaki kiedykolwiek wydrukował bank centralny RBI, to banknot o nominale 10 000 rupii z 1938 roku .

10. Pierwsza oficjalna amerykańska jednocentowa moneta „Fugio”, zaprojektowana przez Benjamina Franklina w 1787 r., zawierała tę radę – “pamiętaj o swoim biznesie” (“mind your business”). Niektórzy historycy sądzą, że to motto zostało napisane celowo przez Benjamina, który sam był wpływowym i odnoszącym sukcesy biznesmenem. Jako przypomnienie dla posiadacza monet uważa się, że miało to na celu zwrócenie uwagi na swoje sprawy/biznes.

11. Hasbro, firma produkująca popularną grę Monopoly, produkuje co roku ogromne 30 miliardów dolarów (24 miliardy funtów) pieniędzy, co jest znacznie wyższe niż przybliżona kwota 974 milionów dolarów, którą Biuro Grawerowania i Druku produkuje rocznie dla banku centralnego USA.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *