Ameryka Północna

Phoenix

Phoenix

Podczas gdy dużo osób słyszało o Phoenix w USA, to ile o nim wiemy? Że to stolica stanu Arizona? Że ma subtropikalny, pustynny klimat? Prawdopodobnie. Ale są pewne fascynujące ciekawostki o tym mieście, o których wielu z nas może nie wiedzieć.

1. Obszar metropolitalny Phoenix, w 2017 roku zamieszkiwało około 4,73 miliona ludzi.

2. Według legendy, Phoenix otrzymuje swoją nazwę od wykształconego w Cambridge pioniera Darrella Duppa, który widział ruiny i prehistoryczne kanały Hohokam i wierzył, że inna cywilizacja powstanie z popiołów.

3. Każdego roku metropolię Phoenix odwiedza ponad 22 miliony ludzi.

4. W 1889 r. Phoenix został stolicą Ziemi Arizońskiej.

5. Phoenix to szóste co do wielkości miasto w Stanach, z populacją ponad 1,4 miliona ludzi.

6. Miasto posiada ponad 1338 kilometrów kwadratowych powierzchni, a jednak tylko 50 procent tej ziemi w mieście jest faktycznie zagospodarowane.

7. Phoenix Sky Harbor International Airport, nazywane America’s Friendliest Airport, jest głównym lotniskiem w rejonie obszaru metropolitalnego Phoenix. Obsługuje około 45 milionów pasażerów rocznie.

8. Podczas gdy Phoenix znajduje się 120 kilometrów od najbliższego jeziora, Arizona miała kiedyś marynarkę wojenną. Flota posiadała 2 statki. Została ona utworzona w celu obrony przed ewentualną inwazją ze strony Kalifornii.

9. Kiedy 25 lutego 1881 r. Phoenix stał się miastem inkorporowanym, mieszkało w nim około 25 500 osób.

10. Najgorętsza temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Phoenix to 50 stopnie na lotnisku Sky Harbor International 26 czerwca 1990 roku. Loty zostały tego dnia uziemione, ponieważ specyfikacje produkcji samolotów nie zawierały danych o współczynniku obciążenia lotu dla tak wysokich temperatur.

11. Obszaru metropolitalny Phoenix znajduje się na Pustyni Sonorańskiej, która jest jedną z najbardziej wilgotnych i zielonych pustyń w Ameryce Północnej.

12. Idący w parze z turystyką, hotelarstwo jest kolejną ważną gałęzią przemysłu w Phoenix, z wieloma hotelami pięciogwiazdkowymi. Znajduje się tu prawie 500 hoteli i ponad 40 obiektów wypoczynkowych z ponad 62000 pokojami gościnnymi.

13. Phoenix jest bardziej nasłoneczniony niż jakikolwiek inny duży obszar metropolitalny w Stanach Zjednoczonych.

14. 14 lutego 1912 r. Phoenix został stolicą stanu USA, gdy Arizona została przyjęta do Unii jako 48 stan.

15. 125-akrowe ZOO Phoenix w pobliżu Papago Park jest największym prywatnym zoo typu non-profit w USA. Zostało ono założone przez członka rodziny Maytagów.

16. Siedziba czterech firm z listy Fortune 500 znajduje się w Phoenix: Freeport-McMoRan, Avnet, Republic Services i Insight Enterprises.

17. Z około 1200 lotami dziennie, Phoenix Sky Harbor International Airport jest jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk.

18. Duża część wody rzeki Kolorado, która płynie przez Wielki Kanion, spływa do Phoenix przez kanał Centralny Projektu Arizona. Woda ta jest rozprowadzana do użytku domowego i do nawadniania.

19. W obszarze metropolitalnym Phoenix odbywają się rozgrywki Fiesta Bowl i Cactus Bowl. W 2007 i 2011 roku na Stadionie BCS rozegrano mistrzostwa kraju.

20. Filarami pierwotnej gospodarki Arizony były „5 liter C”: : Copper, Cattle, Cotton, Citrus i Climate, czyli Miedź, Bydło, Bawełna, Cytrusy i Klimat.

21. Pomimo gorącego, pustynnego klimatu, system kanałów irygacyjnych w Phoenix umożliwił rozwój rolnictwa.

22. Phoenix stał się jednym z najlepszych miejsc do gry w golfa na świecie, dzięki prawie 200 polom golfowym.

23. Główne gałęzie przemysłu obszaru metropolitalnego Phoenix to produkcja high-tech, turystyka i budownictwo.

24. Hotel Arizona Biltmore – po raz pierwszy otwarty dla gości w 1929 roku – został zaprojektowany przez architekta Alberta Chase’a McArthura.

25. Dolina Phoenix była dnem płytkiego, starożytnego morza 1,8 miliarda lat temu.

26. Wraz z 13 innymi miastami w całych Stanach Zjednoczonych, Phoenix posiada koncesje we wszystkich czterech głównych zawodowych ligach sportowych: Phoenix Suns w NBA, Arizona Diamondbacks w MLB, Arizona Coyotes w NHL i Arizona Cardinals w NFL.

27. W Phoenix średnio tylko pięć dni w roku, temperatura spada poniżej zera.

Pytania i Odpowiedzi

Jaki są atrakcje w Phoenix?

W Phoenix warto zobaczyć Desert Botanical Garden, Górę Camelback, Zoo, Monument Papago Saguaro, Muzeum Sztuki i Muzeum Instrumentów.

Z czego znane jest Phoenix?

Phoenix jest znane z bardzo dobrej jakości ośrodków hotelowych, z wyszukanymi basenami i ogrodami, południowo-zachodniej kuchni, luksusowych uzdrowisk i pól golfowych.

Co jest interesującego w Phoenix?

Phoenix jest piątym co do wielkości miastem Stanów Zjednoczonych z ponad 1,6 mln mieszkańców.

Dlaczego ludzie odwiedzają Phoenix?

Wędrówki w ciepłym słońcu, w pobliżu Góry Camelback, to doskonały powód, aby odwiedzić Phoenix w Arizonie.