Ameryka Północna

Dallas

miasto Dallas

Dallas to duże miasto w północnej części Teksasu w Stanach Zjednoczonych. Jest częścią znacznie większej grupy miast o nazwie Metroplex, wraz z innymi miastami takimi jak Arlington, Denton, Fort Worth i Plano. Miasto jest jednym z największych w Stanach Zjednoczonych. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i ważne informacje o Dallas.

1. Miasto Dallas zostało założone w 1841 r. przez Johna Neely’ego Bryana. Z czasem rozwinęło się w duże miasto. W 1915 r. otwarto w Dallas Południowy Uniwersytet Metodystyczny.

2. Zoo w Dallas zostało otwarte w 1888 roku, co czyni je pierwszym parkiem zoologicznym na całym południowym zachodzie.

3. W Dallas znajduje się największa w kraju dzielnica sztuki miejskiej. Dallas Arts District zajmuje 68 akrów w centrum miasta, składa się z 19 bloków muzeów, obiektów i galerii.

4. Stadion AT&T jest największą na świecie halą wolną od kolumn. Nawet z zamkniętym wysuwanym dachem, Statua Wolności mogła by się znaleźć wewnątrz stadionu.

5. W 1972 roku Cheerleaderki z Dallas Cowboy stały się pierwszą w historii profesjonalną drużyną cheerleaderek.

6. Wystawa „Dallas Zoo’s Wilds of Africa” była pierwszą w Ameryce Północnej, w której zmieszano słonie i inne gatunki w tym samym siedlisku.

Downtown Dallas Arts District

7. Założona w 1970 roku firma oświetleniowa i dźwiękowa Showco z Dallas ma na swoim koncie wynalezienie monitorów scenicznych i inne osiągnięcia w dziedzinie pro audio. Firma w mniejszym lub większym stopniu przyczyniła się do powstania sceny rockowej.

8. Wiele dużych miast w USA zostało zbudowanych wokół portów handlowych, ale Dallas został zbudowany wokół linii kolejowych i międzystanowych.

9. Niesławny duet przestępczy Bonnie Parker i Clyde Barrow też są z tego regionu. Para spędziła 21 miesięcy na ucieczce, okradając lokalne banki, stacje benzynowe i restauracje, zanim spotkał ich straszny los. Obaj bandyci są pochowani w Dallas na różnych cmentarzach.

10. Od początku istnienia Dallas było centrum marketingowym, a dziś handel pozostaje rdzeniem gospodarki. Miasto znajduje się w czołówce rynków hurtowych Stanów Zjednoczonych w zakresie odzieży, prezentów i mebli, a co roku organizuje wiele targów.

11. Założony w 1899 roku, Dallas Country Club nie tylko pomógł wprowadzić miasto do sportu golfowego, ale stał się również drugim otwartym klubem country w całym kraju.

12. Miasto jest siedzibą Dallas Cowboys, profesjonalnej drużyny futbolu amerykańskiego.

budynki miejskie pod błękitnym niebem w ciągu dnia

13. Stanowe Targi w Teksasie odbywają się w Dallas co roku od 1886 roku. Z 5 wyjątkami: w 1918 roku targi zostały odwołane z powodu I wojny światowej, a w latach 1942-1945 zostały ponownie odwołane z powodu II wojny światowej.

14. Miasto jest domem dla Dallas Stars, drużyny hokejowej w NHL, Texas Rangers, drużyny baseballowej w MLB, oraz Dallas Mavericks, drużyny koszykarskiej w NBA.

15. Pobliskie pola naftowe przyniosły Dallas wiele z jego wczesnego bogactwa. Wraz z odkryciem pól naftowych w Teksasie Wschodnim w latach 30. ubiegłego wieku, ropa naftowa przejęła główną rolę w gospodarce miasta.

16. Wiosną 1866 roku przez Dallas przejechało aż 260 tysięcy sztuk bydła w drodze na handel na północ.

17. Międzynarodowy port lotniczy Dallas/Fort Worth ma 27 mil kwadratowych i jest większy niż cały Manhattan który ma 22,82 mil kwadratowych. Jest to drugie co do wielkości lotnisko pod względem powierzchni lądowej w USA. Większe jest tylko lotnisko z Denver, i jest trzecie co do wielkości na świecie.

18. 22 listopada 1963 roku prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy został zastrzelony i zabity w Dallas.

Dallas nocą

19. Międzynarodowy port lotniczy Dallas/Fort Worth ma swój własny kod pocztowy.

20. Najmniej dochodowy film wszech czasów miał swoją premierę w Dallas w 2006 roku. Zyzzyx Road, miał tylko sześciu oglądających i box office wynosił 30 dolarów.

21. W 1910, prostytucja była legalna w Dallas w dzielnicy czerwonych latarni znanej jako „Frogtown”. Woodall Rogers Freeway stoi tam obecnie.

22. Port lotniczy Dallas/Fort Worth jest to jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w USA. Tylko Hartsfield-Jackson w Atlancie, LAX, i lotnisko O’Hare w Chicago mają większy ruch.

23. Dallas ma wilgotny klimat podzwrotnikowy.

24. W Dallas mieszka 1,3 miliona osób.

25. Miasto ma powierzchnię 999,3 kilometrów kwadratowych.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znane jest Dallas?

Dallas jest kosmopolitycznym miastem znanym z dużej koncentracji restauracji i centrów handlowych. Wieżowce, takie jak Bank of America Plaza i Reunion Tower, tworzą piękną panoramę nocy.

Gdzie znajduje się Dallas?

Dallas znajduje się nad rzeką Trinity w centrum Dallas County w północno-środkowym Teksasie. Miasto przecinają autostrady międzystanowe 20, 30, 35 i 45.

Ile lat ma Dallas?

Miasto zostało założone przez Johna Neely’ego Bryana, który osiedlił się na wschodnim brzegu Trójcy Świętej w w listopadzie 1841.

Jakie są rzeczy, które tylko Teksańczycy uwielbiają jeść i pić?

Grill bez sosu, Dr. Pepper i wszystkie rodzaje steków.

Jakie są najlepsze atrakcje w Dallas?

The Sixth Floor Museum at Dealey Plaza. Dallas Arboretum & Botanical Gardens, Reunion Tower. Perot Museum of Nature and Science. Dallas Museum of Art, Dallas Cattle Drive Sculptures. Dealey Plaza National Historic Landmark District.

Co miejscowi robią w Dallas?

Odwiedzą następujące obiekty: Dealey Plaza. The Sixth Floor Museum at Dealey Plaza. Arts District. Dallas Museum of Art (DMA), Perot Museum of Nature and Science. Klyde Warren Park. Dallas Arboretum & Botanical Garden. Reunion Tower.