Ciekawostki

Owczarek szetlandzki – Ciekawostki, informacje i fakty

Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki to pies należący do grupy psów pasterskich. Jego typ ocenia się na wilkowaty. Jest on raczej niski do 40 cm i posiada bardzo długą sierść.

Jego kolorystyka to białe i czarne łaty lub białe i brązowe łaty. Pysk ma długi a uszy zazwyczaj lekko zagięte. Poniżej 10 ciekawostek o tej rasie psów:

1. Owczarek szetlandzki jest bardzo ufny i wierny swojemu właścicielowi. W otoczeniu obcych jednak nie czuje się dobrze i może być zdenerwowany.

2. Owczarek świetnie spisuje się w roli strażnika domu. Gdy tylko wyczuje zagrożenie lub ktoś obcy zbliży się do posesji do od razu zaczyna głośno szczekać.

3. Ta rasa potrzebuje jak każdy pies pasterki dość dużo ruchu w ciągu dnia. W mieszkaniu bez codziennych spacerów może być nerwowy i zniszczyć mieszkanie.

4. Podczas spacerów należy bacznie pilnować owczarka. Wydaje się, że dobrze trzyma się nogi, jednak jeżeli zobaczy tylko jakieś inne zwierzę potrafi za nim pobiec bez opamiętania.

5. Ta rasa jest bardzo dobrze przysposobiona do tresury. Psy tej odmiany są ambitne i chętnie uczą się nowych sztuczek.

6. Istotną sprawą jest to, że owczarek nie lubi innych zwierząt w domu. Obecność psa lub kota może go poważnie denerwować.

7. Owczarek to pies który świetnie nadaje się do wychowywania z dziećmi. Nie jest agresywny, a w obecności malucha staję się nawet opiekuńczy.

8. Długa sierść owczarka bardzo dobrze chroni go od wszelkich czynników atmosferycznych. Z powodzeniem poradzi sobie on w dużych mrozach, ale też w męczących upałach.

9. Owczarek szetlandzki to ogólnie bardzo zdrowa rasa. Jednak zdarzają mu się choroby popularne wśród tego rodzaju psów takie jak: anomalia oka, dysplazja stawów łokciowych oraz biodrowego, choroby nerek lub zmiany skórne połączone z łysieniem.

10. Ten rodzajów psów może jeść w zasadzie wszystko. Należy jednak z umiarem stosować w diecie tłuszcze i białko, dlatego że owczarek może szybko przybrać na wadze.