Drop olbrzymi (Ardeotis kori) – najcięższy ptak latający
Ptaki to gromada zwierząt, które każdemu kojarzą się z lataniem. Niektóre gatunki w wyniku ewolucji wtórnie dostosowały się do warunków otoczenia i całkowicie utraciły zdolność do lotu. Efektem tego jest zwiększenie masy ciała i potężniejsza budowa pingwinów, strusi oraz emu.
Okazuje się, że w świecie ptaków występują również gatunki, które mimo większej budowy ciała wciąż potrafią pokonywać znaczne odległości w powietrzu. Oto 5 ciekawostek o dropiach olbrzymich – najcięższych latających ptakach!
1. Łacińska nazwa gatunku to Ardeotis kori
Określenie „kori” wywodzi się z języka tswana, który po dziś dzień używany jest w Zimbabwe, Botswanie, RPA i Namibii. Słowem „kgori” mieszkańcy tych terenów nazywali bowiem przedstawicieli tego gatunku, dlatego wyraz ten wykorzystano przy tworzeniu ogólnoświatowej systematyki świata zwierząt.
2. Dropie olbrzymie spożywają gumę arabską
U tego gatunków ptaków zaobserwowano tendencję do spożywania gumy arabskiej. Dropie olbrzymie pozyskują interesującą ich substancję poprzez połykanie cieczy z drzew akacjowych. Z substancji tej produkowana jest słynna na całym świecie guma arabska. Ardeotis kori zyskał z tego powodu zwyczajową nazwę w języku afrikaans, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „gumowego pawia”.
3. To największe ptaki latające na świecie
Samce dropii olbrzymich mogą osiągnąć masę ciała dochodzącą nawet do 18 kilogramów. Wrażenie robi również rozpiętość skrzydeł przedstawicieli tego gatunku, ponieważ największe okazy osiągają w tym aspekcie do 270 centymetrów. Z reguły samice dropii olbrzymich są mniejsze, jednak spośród gromady ptaków jedynie dropie wielkie mogą konkurować z Ardeotis kori pod względem wagi. Uznaje się jednak, że to właśnie do dropii olbrzymich należy miano najcięższych ptaków latających na świecie.
4. To gatunek, którego populacja systematycznie się zmniejsza.
Dropie olbrzymie jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia były uznawane za gatunek powszechny. Przedstawicieli najcięższych ptaków na kuli ziemskiej można było spotkać w środkowej i południowej Afryce. W ostatnich 20 latach zaobserwowano znaczący spadek populacji dropii olbrzymich. Obecnie gatunek jest klasyfikowany jako „bliski zagrożenia”.
5. Przedstawiciele rzędu dropii wykształcili u siebie zdolność do „samoleczenia”.
Dropie olbrzymie należą do większej rodziny ptaków, których występowanie obejmuje znacznie większy obszar niż Afryka. Interesujące doniesienia zostały opublikowane na łamach czasopisma „National Geographic”, gdzie zaobserwowano u pokrewnego gatunku – dropii zwyczajnych – zwiększone spożycie konkretnych gatunków roślin w sezonie godowym. Okazało się, że substancje zawarte w określonych łodygach i liściach mają korzystne działanie dla ich organizmu. Tym samym dropie zapobiegają rozwojowi pasożytów i zwiększają swoje szansę na pomyślne zakończenie okresu godowego.
Dropie olbrzymie to fascynujące zwierzęta, które swoją sławę zawdzięczają głównie swoim gabarytom. Warto zwrócić uwagę na przedstawicieli tej rodziny ptaków również z tego powodu, że niektóre pokrewne im gatunki można spotkać na terenie naszego kraju.