Ciekawostki

Ciekawostki o Oceanie Południowym dla dzieci

ocean

Ocean Południowy, znany również jako Ocean Antarktyczny lub Ocean Australijski, składa się z najbardziej na południe wysuniętych wód oceanicznych świata i otacza Antarktydę.

Ocean Południowy znajduje się na półkuli południowej, na południe od 60 stopni szerokości geograficznej południowej. Otacza on Antarktydę. Ocean Południowy „wyłania się” zatem z wód Południowego Oceanu Atlantyckiego, Południowego Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego w szerokości geograficznej południowej 60 stopni.

Ocean Południowy zwany jest również Oceanem Antarktycznym, Południowym Oceanem Polarnym lub Oceanem Australijskym. Ocean Południowy jest najmłodszym oceanem, ponieważ powstał „dopiero” 30 milionów lat temu, kiedy Ameryka Południowa i Antarktyka się rozpadły.

Ocean Południowy jest czwartym co do wielkości oceanem na Ziemi i pokrywa jedynie 6% powierzchni Ziemi.

Południe znajduje się na głębokości od 4000 m do 4800 m, z kilkoma głębokimi otworami. Średnia głębokość wynosi ok. 3200 m.

Ocean Południowy ma pojemność 71 800 000 kilometrów sześciennych.

W tej strefie oceanicznej zimne, płynące w kierunku północnym wody z Antarktydy mieszają się z cieplejszymi wodami podwodnymi.

Ocean Antarktyczny leży na najdalszym krańcu półkuli południowej i w związku z tym jest poważnie dotknięty sezonowym wpływem słońca. W szczególności w chłodniejszych miesiącach, kiedy słońce nie świeci bezpośrednio nad oceanem, okłady lodowe topnieją średnio do najniższego poziomu wynoszącego 2,6 miliona kilometrów kwadratowych. Gdy słońce oddala się od oceanu, lód odbudowuje się.

Typowa głębokość Oceanu Południowego wynosi od 4000 do 5000 metrów.

Dopiero w XIX wieku Antarktyda była odkrywana i eksplodowana podczas najróżniejszych wypraw.

Istnieje wiele zwierząt morskich, które bezpośrednio lub pośrednio wykorzystują plankton w Oceanie Południowym. Życie morskie Antarktyki obejmuje pingwiny, wieloryby, kalmary czy foki.

Przez wiele lat oficjalnie uznano tylko cztery oceany, a wiosną 2000 roku Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna ustanowiła Ocean Południowy i określiła jego granice.

Ocean Południowy, geologicznie najmłodszy z oceanów, powstał, kiedy Antarktyka i Ameryka Południowa rozeszły się, otwierając Przejście Drakego, około 30 milionów lat temu.

Geografowie nie zgadzają się co do północnej granicy Oceanu Południowego, a nawet jego istnienia, czasami biorąc pod uwagę wody południowego Pacyfiku, południowego Atlantyku i Oceanów Indyjskich.

Ocean Południowy jest „najmłodszym” oceanem .

Temperatura morza waha się od około -2 do 10°C