Ciekawostki

Orbitrek czy bieżnia?

piękna umięśniona kobieta biegająca na bieżni
źródło: freepik.com

Czasy, w których miałeś jedną maszynę cardio do wyboru na siłowni, już minęły. W związku z tym zabieramy się za porównanie co lepsze orbitrek czy bieżnia?

Co lepsze orbitrek czy bieżnia, aby schudnąć?

Odpowiedź jest prosta: to zależy. Rzeczywiście, spalone kalorie zależą od intensywności i czasu trwania treningu. Na przykład, wykonując trening interwałowy HIIT na orbitreku, spalisz o wiele więcej kalorii niż podczas chodzenia lub biegania na bieżni ze średnią prędkością. Jednak przy równym tempie bieżnia wygrywa z orbitrekiem. Czemu ? Ponieważ orbitrek zawsze towarzyszy Ci w wykonywanych ruchach i dlatego wymusza na Tobie tylko część wysiłku, podczas gdy na bieżni musisz zaangażować całe ciało.

Pytanie, co lepsze bieżnia czy orbitrek można porównać do pytania, co lepsze obstawianie w aplikacji mobilnej czy na stronie internetowej. Na szczęście w tym przypadku stawianie zakładów praktycznie niczym się nie różni. Który bukmacher ma w takim razie najlepszą apkę? Zdecydowanie jest to Betclic, który od lat cieszy się w naszym kraju sporym uznaniem ze względu na szeroką ofertę, ciekawe innowacje i liczne bonusy, które otrzymasz wpisując podczas zakładania konta betclic kod promocyjny!

Ile kalorii spala się na orbitreku w porównaniu z bieżnią?

1h ćwiczeń

Spalane kalorie

Orbitrek od niskiej do wysokiej intensywności

500 do 880 kcal

Bieżnia od niskiej do wysokiej intensywności

455 do 830 kcal

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu spalonych kalorii, jest Twoja waga. Chociaż ma to niewielki wpływ podczas ćwiczeń na orbitreku, ponieważ urządzenie towarzyszy Twoim ruchom, ma to znaczenie, gdy biegasz na bieżni. Na przykład osoba o wadze 60 kg spali średnio 470 kcal na godzinę na bieżni przy średniej prędkości 8 km/h. Osoba o wadze 70 kg spali 560 kcal, a osoba o wadze 85 kg 690 kcal.

Orbitrek bieżnia porównanie, jeśli chodzi o utratę wagi i tłuszczu

Jasne, bieżnia pomaga spalić więcej kalorii, jednak orbitrek wydaje się bardziej skuteczny w odchudzaniu i spalaniu tłuszczu z kilku powodów. Po pierwsze, orbitrek umożliwia wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności (HIIT) i spalanie dużej ilości kalorii w krótkim czasie, co w przypadku bieżni jest nadal możliwe dzięki zwiększeniu jej nachylenia, ale w znacznie mniej elastyczny sposób. Po drugie, na orbitreku można celować w określone mięśnie, takie jak uda, pośladki lub ramiona, szczególnie podczas treningu interwałowego (HIIT) poprzez zwiększenie oporu maszyny. Wreszcie, orbitrek jest bardziej dostępny niż bieżnia i łatwiejszy w obsłudze.

Kiedy chcesz schudnąć, powinieneś również ćwiczyć mięśnie, aby wzmocnić słabe części ciała, by mieć bardziej wysportowaną sylwetkę. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które mięśnie są używane na bieżni i na orbitreku.

Bieżnia wygrywa z rowerem eliptycznym pod względem spalonych kalorii. Jednak różnica nie jest aż tak duża i uda Ci się schudnąć na obu maszynach, jeśli będziesz regularnie ćwiczyć ze średnią lub wysoką intensywnością. Musisz ciężko ćwiczyć, jeśli naprawdę chcesz spalić kalorie!

Orbitrek vs bieżnia: które mięśnie pracują?

Orbitreki i bieżnie nie są maszynami siłowymi, ale cardio, co oznacza, że ​​pomogą Ci wzmocnić mięśnie, zwłaszcza nóg, ud i pośladków, ale nie uwydatnią ich. Jeśli to twój główny cel, powinieneś poszukać maszyny siłowej lub podnoszenia ciężarów.

Orbitrek i bieżnia ćwiczą mięśnie dolnej części ciała:

 • mięśnie pośladkowe (lub pośladki),

 • mięśnie ud (mięsień czworogłowy i ścięgna podkolanowe, zlokalizowane odpowiednio z przodu i z tyłu ud),

 • mięśnie nóg (łydki i przednia piszczelowa).

Przewaga orbitreka nad bieżnią polega na tym, że działa również na mięśnie ramion, brzucha i klatki piersiowej. Kiedy aktywnie ciągniesz za rączki, ćwiczysz bicepsy i mięśnie brzucha, a kiedy je pchasz, triceps i mięśnie klatki piersiowej. Na orbitreku możesz także pedałować do tyłu, aby ćwiczyć ścięgna podkolanowe, czyli mięśnie znajdujące się z tyłu ud.

Bieżnia jest szczególnie ukierunkowana na nogi, uda i łydki.

Minusy bieżni elektrycznej

 • Zajmuje o wiele więcej miejsca od orbitreka (przykładowe wymiary bieżni to 90 cm szerokości i 200 cm długości),

 • Maszyny do użytku domowego możemy składać, ale obszar roboczy jest dość spory,

 • Bieżnia elektryczna jest dużo głośniejsza od orbitreka (sam silnik nie powoduje dużego hałasu, ale podczas intensywnego treningu może on znacząco narastać),

 • Trening na bieżni jest dużo bardziej niebezpieczny od treningu na orbitreku (dużo łatwiej jest nabawić się kontuzji),

 • Obciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa jest dużo większe niż w przypadku ćwiczeń na orbitreku,

 • Bieżnia elektryczna potrzebuje więcej uwagi związanej z serwisem (należy pilnować czy jest systematycznie smarowana, czy pas jest odpowiednio naciągnięty),

 • Dobra bieżnia elektryczna jest dużo droższą od orbitreka.

Plusy bieżni elektrycznej

 • Zdecydowanie większa swoboda podczas treningu (nie ma tutaj schematów, każdy krok może być dłuższy lub krótszy),

 • Można ustalić kąt nachylenia pasa,

Minusy orbitreka

 • Ograniczenia związane z długością i szerokością kroku, przez co dużo ciężej jest dobrać idealną maszynę pod swoje preferencje,

 • Biegacze, którzy dużo biegają w plenerze, ciężko odnajdują się na orbitreku.

Plusy orbitreka

 • Zdecydowanie jedna z najbardziej bezpiecznych maszyn zaraz po rowerku stacjonarnym,

 • Małe obciążenie stawów kolanowych, biodrowych, czy kręgosłupa,

 • Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca od bieżni,

 • Orbitrek jest łatwiejszy w transporcie,

 • Jest dużo cichszy od bieżni,

 • Obecnie większość nowoczesnych orbitreków nie wydaje praktycznie żadnego dźwięku podczas pracy,

 • Większość maszyn nie potrzebuje systematycznego serwisowania,

 • W przystępnej cenie można już kupić bardzo dobry orbitrek z tylnym lub przednim napędem.

Co lepsze orbitrek czy bieżnia?

Badania mogą nie dać prawdziwej odpowiedzi na pytanie „co lepsze orbitrek czy bieżnia?” Ale odpowiedzi prowadzą do jednego wniosku, który jest całkowicie jasny: nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi co do najlepszego wyboru urządzenia dla utraty wagi.

Prawda jest taka, że ​​obie maszyny mają swoje zalety, jeśli chodzi o odchudzanie. Bieżnie zawsze wydają się logicznym wyborem dla trwałej utraty wagi. W końcu platforma, która umożliwia ciągłe bieganie, może z łatwością przyczynić się do głównego celu utraty wagi, jednak orbitreki dają podobne rezultaty przy mniejszym obciążeniu organizmu – zwłaszcza stawów.

W większości przypadków trenerzy fitness zalecają włączenie obu tych urządzeń do swojej rutyny fitness. Orbitreki mogą być świetne na początku, ponieważ są prostsze i niosą ze sobą mniejsze ryzyko kontuzji. Bieżnie są równie łatwe w użyciu dla początkujących. Chodzenie jest naturalnym ruchem, a intensywność od niskiej do umiarkowanej, podczas chodzenia na bieżni, jest mało obciążająca. Jednak ryzyko kontuzji wzrasta nieco szybciej na bieżni w porównaniu z innymi urządzeniami cardio.