Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w okolicach Bydgoszczy

fortepian w Ostromecku
źródło: Agnieszka M / Wikipedia

Bydgoszcz i okolice stanowią północno-zachodnią część pokrytych w większości lasami Kujaw. Rejon ten jest atrakcyjny przez wzgląd na szlaki turystyczne, spływy kajakowe, liczne doliny oraz wydmy, dzięki czemu Kujawy mogą okazać się dobrym miejscem na wypoczynek wraz z dziećmi. Gdzie zatem udać się wraz z pociechami, aby aktywnie wykorzystać spędzony tam czas? Poniżej przedstawiamy dziesięć atrakcji tego regionu zarówno dla maluchów, jak i dorosłych.

1. Zabytkowe Fortepiany w Ostromecku

Położone nieopodal Bydgoszczy Ostromecko zachęca turystów do podziwiania kolekcji zabytkowych fortepianów, wśród których znajdują się instrumenty skrzydłowe, stołowe oraz pianina pochodzące z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

2. Mega Park w Grudziądzu

Mega Park znajduje się nad Jeziorem Rudnickim i jest dobrym sposobem na spędzenie czasu z pociechami. Miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu oferuje szereg atrakcji takich jak Park Jurajski, kraina Flinstonów Królestwo Bajek, zoo oraz safari. Wśród oferty tego parku znaleźć można Mexico City oraz Kansas City.

3. Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmie

Znajdujące się w ratuszu muzeum składa się z kilku różnorodnych pod względem tematyki wystaw. Pierwsza z nich historyczna prezentuje dzieje oraz bogatą historię miasta Chełmna. Druga z kolei nosi miano biograficznej i dedykowana jest chirurgowi Ludwikowi Rydgierowi. Ostatnia z ekspozycji, poświęcona szeroko pojętej sztuce obejmuje dzieła artysty Antoniego Piotrowicza. Ponadto, w Baszcie Prochowej, która również należy do części tego muzeum, znajduje się wystawa etnograficzna, w której można ujrzeć dziewiętnastowieczny rower wykonany z drewna.

4. Trasa rowerowa Bydgoszcz-Koronowo

Jazda na rowerze może stanowić świetną rozrywkę dla całej rodziny, dlatego warto, będąc w okolicach Bydgoszczy skorzystać z licznych tras rekreacyjnych o długości niemal dwudziestu kilometrów. Prócz pięknych widoków, mostów oraz zbiorników wodnych, można skorzystać z miejsc postojowych, na które składają się ławki oraz stoliki, co umożliwi nabranie sił na dalszą wyprawę. Zaletą tej trasy jest to, iż jest ona przeznaczona nie tylko dla zaawansowanych, lecz także i początkujących miłośników dwóch kółek. Jej pokonane szacuje się na półtorej godziny, jednak piękno otoczenia sprawi, że czas ten wcale nie będzie się dłużył.

5. Skansen w Koronowie

Muzeum etnograficzne stanowi kolejną atrakcję okolic Bydgoszczy. Prezentowana tam kultura ludowa poprzez architekturę, urządzenia i przedmioty świetnie charakteryzuje region i przybliża go ciekawskim dzieciom oraz dorosłym. W środku znaleźć można maszyny do szycia, sierpy, drewniane sanie, siewniki oraz wiele innych przedmiotów i narzędzi, nieznanym współczesnym osobom.

6. Wioska Ginących Zawodów

Szlak niezapomnianych zawodów prowadzi rodziny wraz z dziećmi poprzez tradycje polskiej wsi. Najmłodsi mogą przyjrzeć się bliżej coraz mniej popularnym zawodom garncarza, kowala, szewca, papiernika czy kołodzieja, a także poznać ich rzemiosło oraz używane przez nich narzędzia pracy. W obiekcie można również nabrać doświadczenia w lepieniu garnków, skręcaniu powozów czy robieniu na drutach. Wioska Ginących Zawodów gwarantuje świetną zabawę dzieciom, które mogą bliżej poznać dawne zwyczaje, zawody oraz odkryć nieużywane współcześnie przedmioty.

7. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Pierwsza w Europie interaktywna placówka znajduje się w Toruniu. Usytuowana w szesnastowiecznej piekarni została założona w 2006 roku przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich. To właśnie tutaj można przyjrzeć się bliżej wypiekom pierników, a nawet samemu wziąć udział w produkcji, po czym przyozdobić swoje dzieło smakowitym lukrem.

8. Planetarium w Toruniu

Dla ciekawych gwiazd stworzono Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. W obiekcie można podziwiać realistyczny obraz nocnego nieba i poznać bliżej gwiazdy, zasiadając w wygodnym fotelu. Ciche dźwięki muzyki oraz głos narratora tworzą niezwykłą atmosferę, dzięki której można zrelaksować się, puścić wodzę wyobraźni i sięgnąć odległych gwiazd.

9. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to znajdujący się w dorzeczu Brdy i Wdy obszar pełen roślin i zwierząt. Na terenie znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie oraz liczne szlaki piesze i rowerowe, usytuowane w lasach i w pobliżu jezior, i rzek. Spokój oraz bliskość natury zapewnią odpoczynek od codziennego zgiełku miasta.

10. Biskupin

Rezerwat archeologiczny Biskupin przenosi swoich odwiedzających do przeszłości. Turyści mogą poznać bliżej kulturę łużycką oraz zwyczaje panujące w średniowiecznej wsi. Gród w Biskupinie zawiera wiele rekonstrukcji, a na jego terenie znajduje się również muzeum pełne cennych przedmiotów.

Kujawy przez wzgląd na bliskość natury oraz przepiękne, pełne lasów oraz jezior i rzek krajobrazy, stanowią niezwykle atrakcyjny region w Polsce. Wielość zabytków, muzeów oraz spokój Borów Tucholskich i Biskupina sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miejsce to jest idealne dla złaknionych wiedzy o otaczającym nas świecie, miłośników sportów oraz przyrody, dlatego warto rozważyć wycieczkę po okolicach Bydgoszczy.

Czytaj dalej -> najlepsze atrakcje w Bydgoszczy