10 Najlepszych Atrakcji w Bydgoszczy w 2024 📍
Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce. Położony jest na północy, w województwie kujawsko-pomorskim i stanowi ważny ośrodek przemysłowy, handlowy oraz komunikacyjny. Od niedawna zyskuje także coraz większą popularność jako cel turystycznych wycieczek. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to miejsce, które ma odwiedzającym osobom naprawdę sporo do zaoferowania. Poniżej przedstawiono 10 najpopularniejszych atrakcji, które warto zobaczyć w trakcie odwiedzin w tym mieście.
1. KATEDRA BYDGOSKA to katolicki kościół wybudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Stanowi jeden z najbardziej wartościowych zabytków staropolskiej architektury Bydgoszczy oraz doskonale wpisuje się w nadrzeczny klimat tego miasta. Wewnątrz znajdują się między innymi dwa czczone i koronowane wizerunki maryjne: obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (1467) w ołtarzu głównym oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej (1700) w ołtarzu nawy północnej. Budowla zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
2. SPICHLERZE NAD BRDĄ są jednym z symboli miasta. Mimo, iż są to budowle o wiele skromniejsze od zabytkowych kamieniczek, pięknych kościołów czy imponujących pomników, mają one dla mieszkańców Bydgoszczy szczególne znaczenie. Miasto powstało w miejscu, w którym krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze oraz z Krajny na Mazowsze. Najważniejszym polskim szlakiem handlowym zawsze jednak była Wisła. To dzięki niej Bydgoszcz dosyć szybko i intensywnie się rozwijał. Handlowano tam przede wszystkim zbożem, ale także innymi płodami rolnymi i produktami rzemieślniczymi, takimi jak garnki, piwo, wino, spławiane drewno, miód, sól, cukier, egzotyczne przyprawy itp. Spichlerze są symbolem tamtych czasów. Obecnie w ich wnętrzach prezentowane są wystawy Muzeum Okręgowego.
3. RATUSZ, wraz z miejską farą oraz murami obronnymi stanowił jeden z fundamentów urbanistycznej organizacji średniowiecznego miasta. Ratusz poszczycić się może niespełna 400 letnią historią. Budynek wzniesiony został w latach 1644-1653, role ratusza pełni od roku 1879. Wcześniej znajdowało się tam kolegium jezuickie.
4. KANAŁ BYDGOSKI należy do największych atrakcji w mieście. Pomysł wybudowania kanału pojawił się już za czasów Królestwa Polskiego, zaś dopracowany i zrealizowany został tuż po I rozbiorze Polski (w latach 1773-1774). Kanał ma długość niespełna 27km. Połączył on Bydgoszcz z Nakłem, ale przede wszystkim scalił dorzecza Wisły i Odry w oparciu o ich dopływy, przez co powstała planowana już od XVI wieku śródlądowa droga wodna. Spacerując w pobliżu kanału można odnieść wrażenie, że czas stanął tam w miejscu, zaś autentyczne pamiątki historyczne podziwiać można w pobliskim Muzeum Kanału Bydgoskiego.
5. BAZYLIKA MNIEJSZA św. Wincentego à Paulo to niezwykła, monumentalna budowla, która zaprojektowana została przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta na wzór rzymskiego Panteonu. Wzniesiono ją w latach 1925 – 1939. Jest to zarówno największy obiekt sakralny w Bydgoszczy, jak i jeden z największych w Polsce. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest jej żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów. Warto także zwrócić uwagę na pokryte pięknymi płaskorzeźbami frontowe drzwi zwane „Drzwiami błogosławieństw”.
6. WARZELNIA PIWA jest stosunkowo nową atrakcją, działa bowiem od roku 2011. Powstała po to, aby na nowo wskrzesić bydgoskie idee warzelnictwa. Niegdyś w mieście funkcjonowało 10 sporych browarów oraz kilka mniejszych punktów produkujących piwo. W XV wieku Bydgoszcz była nawet największym producentem piwa w regionie. Zwiedzanie warzelni trwa około 2 godziny, w ich trakcie podziwiać można między innymi stylowe butelki, miedziane instalacje oraz zabytkowe wnętrza. Ważnymi punktami w trakcie zwiedzania jest także degustacja wyprodukowanego na miejscu piwa oraz opowieść doświadczonego piwowara, który odsłania tajniki jego produkcji.
7. WYSPA MŁYŃKSA, nazywana także Bydgoską Wenecją to wyspa muzeów, a jednocześnie jedno z ulubionych miejsc spacerowych zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i osób przyjezdnych. Znajduje się tam między innymi Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza. Znajduje się tam mnóstwo atrakcyjnych zabytków, a wszystko to w pięknych warunkach przyrodniczych.
8. WIEŻA CIŚNIEŃ, budowla licząca sobie 45 metrów wybudowana została w roku 1900. Z zewnątrz zachwyca swą urodą, w nowoczesnych wnętrzach poznać można między innymi historię bydgoskich wodociągów, a także obejrzeć drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę czy historyczne wanny i toalety. Znajduje się tam także taras widokowy z pięknym widokiem na całe miasto.
9. MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU jest miejscem, którego nie można odpuścić. Wycieczka trwa około godziny i podzielona jest na dwie części. Podczas pierwszej każdy uczestnik przygotowuje własne mydło, następnie zaś przewodnik oprowadza wszystkich po bardzo ciekawych wystawach i opowiada historię mydła i brudu od czasów starożytnych do PRLu. Ciekawa atrakcja, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
10. EXPLOSEUM to niezwykły kompleks budynków przemysłowych z czasów II wojny światowej znajdujących się na obrzeżach miasta. W tym niezwykłym muzeum prezentowana jest architektura przemysłowa III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg, wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG (którego założycielem był sam Alfred Nobel), fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, oraz pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, a także ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.