Gdynia na weekend – zwiedzanie atrakcji w Gdyni
Gdynia to miasto znajdujące się w województwie pomorskim, znajdujące się na Pojezierzu Wschodniopomorskim i Pobrzeżu Gdańskim. Wraz z Gdańskim i Sopotem wchodzi w skład Trójmiasta, a cała ta część Polski cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z kraju i nie tylko.
Jej główną atrakcją jest bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego, ale to nie wszystko. Na miejscu znajduje się całe mnóstwo atrakcji, które są dostosowane do potrzeb najróżniejszych odwiedzających, łącznie z tymi najmłodszymi. Jakie miejsca warto odwiedzić i co zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki do Gdyni? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Trójmiejski Park Krajobrazowy
Znajduje się na północno-wschodniej części Pojezierza Kaszubskiego i ma powierzchnię przekraczającą 19 tysięcy hektarów. Został utworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, natomiast sama rzeźba terenu wynika z procesów, do których dochodziło tutaj kilkanaście tysięcy lat temu. Znajdują się tutaj rynny polodowcowe czy niecki wypełnione wodami jeziornymi. Na terenie Parku znajduje się kilka wzniesień, a wśród nich Góra Dantyszka, Wzgórze Pachołek oraz Głowica. W zalesionej części Parku rosną liczne gatunki drzew, a wśród nich Gruby Dąb, który ma około trzystu pięćdziesięciu lat. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić podczas spaceru, aby podziwiać niesamowite bogactwo fauny i flory.
2. Rezerwat „Kępa Redłowska”
To krajobrazowy rezerwat przyrody, który został utworzony niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej. Celem jego utworzenia było zachowanie naturalnych walorów lasów bukowych, a także specyficznych dla tego regionu procesów geologicznych. To miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na możliwość podziwiania pięknych krajobrazów i scenerii, ale również doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się tutejszym ptakom. Należą do nich między innymi łabędzie nieme, gągoły, kormorany i kilka gatunków mew.
3. Akwarium Gdyńskie
To ogród zoologiczny, który funkcjonuje jako część Morskiego Instytutu Rybackiego. Modernistyczny budynek, w którym się znajduje, został wybudowany w 1938 roku i znajduje się na Molo Południowym. Na miejscu goście mają okazję poznać tajemnice podwodnego świata i podejrzeć z bliskiej odległości wiele gatunków ryb i morskich stworzeń. Akwarium podzielone jest aż na siedem sal tematycznych. W sali dydaktycznej znajdują się unikalne egzemplarze morskich żółwi oraz płaszczek i rekinów. W Sali Bałtyckiej goście mogą podziwiać imponującą mapę dna Bałtyku, a w Amazonii naturalne środowisko tam panujące. Wielką furorę robi sala o nazwie „Wodne zwierzęta świata”, w której umieszczono zwierzęta żyjące naturalnie w wodach Atlantyku, Indopacyfiku oraz Pacyfiku. W tutejszych sześćdziesięciu ośmiu akwariach znajduje się aż 1500 organizmów. Akwarium Gdyńskie to idealne miejsce dla tych, których interesuje życie podwodne.
Adres: al. Jana Pawła II 1
4. Muzeum Emigracji
Należy do muzeów historycznych i jest placówką dokumentującą historię emigracji Polaków. Znajduje się ono w historycznym budynku Dworca Morskiego, który został wybudowany latach trzydziestych XX wieku, przy Nabrzeżu Francuskim w porcie. Nie jest to siedziba, która została wybrana na muzeum wyłącznie ze względów praktycznych, ale również symbolicznych. To właśnie ten budynek w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję tranzytową dla ogromnych ilości Polaków, którzy zamierzali opuścić kraj. Znajdują się tutaj fascynujące relacje pisemne, dźwiękowe oraz filmowe osób, które ruszyły w świat w poszukiwaniu lepszego życia.
Adres: Polska 1
5. Rezerwat przyrody „Kacze Łęgi”
Został utworzony w 1983 roku i znajduje się w dolinie rzeki Kaczej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on część potoku wraz z dopływem, a także sporą część lasu, w którym znajduje się sporo drzew o charakterze pomników. Znajduje się tutaj ponad dwieście gatunków roślin, z czego część należy do niezwykle rzadkich. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, do którego zarówno mieszkańcy Gdyni, jak i turyści, mogą uciec przed zgiełkiem miasta i turystyczną gorączką. Idealnie nadaje się na długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody.
Adres: Olkuska
6. Statek-Muzeum „Dar Pomorza”
To trzymasztowy żaglowiec, który w 1929 roku został zakupiony przez społeczność miasta dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Pod tą banderą odbył on ponad sto rejsów szkolnych i był pierwszym polskim statkiem handlowym, który opłynął dookoła świat. Swój ostatni rejs odbył w 1981 roku, a już rok później został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu. Turyści mogli go zwiedzać od 1983 roku, a na jego pokładzie znajdują się ekspozycje poświęcone jego historii. Można zobaczyć elementy oryginalnego wyposażenia, pomieszczeń mieszkalnych, z których korzystali praktykanci i załoga. Znajduje się tutaj również wystawa składająca się z pamiątek po Karolu Olgierdzie Borchardtdzie, który był starszym oficerem statku przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jest to miejsce, które powinny zobaczyć wszystkie osoby zainteresowane tematyką żeglarstwa.
Adres: al. Jana Pawła II
7. Rezerwat przyrody „Cisowa”
Znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia obejmuje przede wszystkim dolinę potoku Cisówki, a także przylegające zbocza. Rośnie tutaj ponad dwieście gatunków roślin, z czego część należy do niezwykle rzadkich, a niektóre do zagrożonych i ginących. Jest to miejsce, które docenią szczególnie osoby ceniące kontakt z przyrodą oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Naturalna rzeźba terenu zachwyca swoja urodą, a ponadto przez rezerwat przyrody „Cisówka” przebiega oznaczony czerwonym kolorem Szlak Wejherowski, dzięki któremu można zobaczyć sporo atrakcji regionu.
8. Zabytki
Gdynia to stosunkowo młode miasto, które zaczęło nabierać kształtów i popularnością dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. W związku z tym brakuje tutaj zabytków z poprzednich epok czy stylów architektonicznych, które można obserwować w Gdańsku czy Kołobrzegu. Nie oznacza to jednak, że miasto jest zupełnie pozbawione zabytków. Znajdują się tutaj wspaniałe budowle z pierwszej połowy XX wieku. Wystarczy spacer po mieście, aby zobaczyć niesamowite wille z tamtego okresu takie, jak „Zosieńka”, „Poznanianka” czy „Otok”. Do rejestru zabytków nieruchomych wpisano również Dom Marynarza Szwedzkiego, Dom Żeglarza Polskiego, Kamienica Krenskich czy Kamienica Pręczkowskich. Jednym z najstarszych zabytków w mieście jest Domek Abrahama, który został wybudowany w 1904 roku. Spacer po Gdyni to doskonała okazja, aby przekonać się, jaka architektura królowała w okresie oddzielającym dwie wojny światowe.
9. Plaża „Babie Doły”
Jest tym, po co wielu turystów odwiedza to miasto w okresie letnim. Wyróżnia ją jednak fakt, że zazwyczaj jest dość cicha i spokojna. Do dyspozycji turystów, którzy się tutaj wybiorą, będzie piękny skrawek plaży z widokiem na Morze Bałtyckie i okalane przez nadmorską roślinność. Jest to jedno z tych miejsc, do którego nie dotarły tłumy z kolorowymi ręcznikami i parawanami, a także budki z lodami i innymi przysmakami. Dzika plaża w takim mieście, jak Gdynia, to raczej rzadkość. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu tym plażowiczom, którzy szukają spokoju, ciszy i pięknej scenerii.
10. Centrum Nauki Experyment
To miejsce, które świetnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek. Placówka popularyzująca naukę poprzez interaktywne wystawy stanowi wielką atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie ma chyba osoby, która nie wyszłaby stąd nie wyposażona w porcję zupełnie odkrywczej i fascynującej wiedzy. Centrum Nauki Experyment zostało otworzone w 2007 roku i było jedną z pierwszych tego rodzaju placówek w całej Polsce. Znajduje się tutaj wystawa interaktywna poświęcona najróżniejszym dziedzinom naukowym. Odbywają się tutaj również regularnie wykłady, pasjonujące pokazy naukowe, a także warsztaty z chemii, biologii, astronomii, matematyki czy fizyki. Cała wiedza przekazywana jest tutaj w sposób przystępny i łączący doskonałą zabawę z nauką. Miejsce to może dla wielu osób okazać się inspiracją do samodzielnych poszukiwań.
Adres: aleja Zwycięstwa 96/98
11. ORP Błyskawica
To polski niszczyciel wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej jeszcze w 1937 roku. Jest to statek wyjątkowy, ponieważ służył polskiemu wojsku od pierwszych do ostatnich dni drugiej wojny światowej i to na Atlantyku, Morzy Północnym oraz Morzu Śródziemnym. Jest to również statek, który brał udział w słynnej ewakuacji żołnierzy angielskich, francuskich i belgijskich z Dunkierki w 1940 roku. W 1976 roku został zacumowany w porcie gdyńskim jako okręt muzeum. Na jego pokładzie znajduje się trasa dla zwiedzających, która uwzględnia uzbrojenie torpedowe i artyleryjskie, działa, miotacze i zrzutnie bomb głębinowych. Na stałej wystawie okrętowej można dokładnie poznać dzieje polskiej żeglugi i samego statku. Jest to jedno z tych miejsc, które powinny odwiedzić osoby zainteresowane okrętami wojennymi i historią, a szczególnie niesamowitą historią dwudziestego wieku.
Adres: al. Jana Pawła II 1
12. Kolibki Adventure Park
To osiedle w Gdyni znajdujące się nad Potokiem Kolibowskim. Istnieje aż kilka powodów, aby się tutaj wybrać. Po pierwsze jest to miejsce, w którym można podziwiać zespół dworsko-krajobrazowy, który po drugiej wojnie światowej został przejęty przez państwo. Dalszy spacer pozwoli zwiedzającym zobaczyć pozostałości po kościoła pw. św. Józefa, który został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i zburzony podczas drugiej wojny światowej. W Kolibkach znajduje się również wieża widokowa o wysokości pięćdziesięciu metrów, na którą wstęp jest bezpłatny. W związku z tym, że wieża znajduje się przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, rozpościera się stąd wspaniały widok na okolicę. Do wieży można dojść za pomocą czerwonego szlaku turystycznego, który zaczyna się przy Alei Zwycięstwa.
Adres: Bernadowska 1
13. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”
To kompleks, na terenie którego znajdują się liczne kolekcje tematyczne roślin. To, co wyróżnia go na tle innych ogrodów botanicznych, to fakt, że był pierwszym w Polsce, w którym stworzono również kolekcję starych odmian drzew owocowych. Znajdują się tutaj liczne ścieżki edukacyjne, dzięki którym można sporo dowiedzieć się na temat prezentowanych roślin, a także interaktywna sala edukacyjna będąca atrakcją dla zwiedzających w różnym wieku. Na pięciu hektarach znajduje się tutaj ponad dwieście gatunków roślin, do których należą między innymi krzewy egzotyczne, runo leśne typowe dla regionu, kolekcja jeżyn i róż czy drzewa zagrożone wyginięciem w tym regionie. Ogród jest idealnym miejscem na spacery i daje możliwość zrobienia unikatowych zdjęć z egzotycznymi roślinami w tle.
Adres: Marszewska 5
14. Jezioro Tuchomskie
Znany również jako Jezioro Tuchomskie, to alternatywa dla tych, którzy uwielbiają odpoczynek nad wodą, ale wolą unikać tłumów i miejsc stricte turystycznych. Jezioro to pełni głównie funkcje rekreacyjne dla mieszkańców Gdyni i pobliskich miejscowości takich. Jego infrastruktura jest zaawansowana, dlatego miejsce to nadaje się nie tylko na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, ale również świetnie sprawdzi się w przypadku osób kochających sporty wodne. Ze względu na ciekawą linię brzegową i liczne zatoczki Jezioro Tuchomskie przyciąga również wielbicieli wędkowania, którzy mogą tutaj złowić znakomite sandacze, liny, płocie czy karpie.
15. Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
To atrakcja, która przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom, a zwłaszcza tym, które cenią słynną powieść Lewisa Carolla i jej magiczny świat. Sam szlak liczy ponad 620 metrów, a na trasie znajdują się liczne obiekty w makroskali takie, jak przejście przez ogromną dziurkę od klucza, wielkie grzyby, owady monstrualnej wielkości i szyszki czy też gigantyczne ławki. Jest to miejsce pełnie niespodzianek, przy których można zrobić unikatowe zdjęcia pamiątkowe i artystyczne. To również świetny wybór, aby zachęcić małe dzieci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Eksplorowanie magicznego lasu z każdym krokiem jest coraz bardziej interesujące i zapewnia całym rodzinom doskonałą zabawę.
Adres: Marszewska 5
16. Park Linowy Góra Harców
To miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoją sprawność, a przy okazji doskonale się bawić. Na terenie parku znajdują się liczne trasy o różnym stopniu trudności i z najróżniejszymi przeszkodami, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj szereg wyzwań dla siebie. Cała zabawa przebiega pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów i opiekunów, dzięki czemu mimo wielkich emocji jest całkowicie bezpieczna. Jest to miejsce idealne na wycieczkę w gronie przyjaciół lub rodzinną, które zapewni wszystkim moc wrażeń i sporo radości.
Adres: Bolesława Prusa 11
17. Lemur Park
W pobliskiej Rumii to miejsce łączące w sobie cechy wesołego miasteczka, mini zoo i lunaparku. Na terenie obiektu znajduje się interaktywne zoo, w którym goście mogą zaprzyjaźnić się nie tylko z lemurami, ale również z wieloma innymi egzotycznymi zwierzakami. Jedną z atrakcji kompleksu jest Osada Rycerska, w której można poznać historię polskiego rycerstwa, wiele znanych i mniej znanych legend średniowiecznych, a przy okazji poznać zwyczaje rycerskie, nauczyć się strzelać z łuku i walczyć z użyciem miecza. Dział „Eksponaty z przeszłości” przenosi turystów do okresu prehistorycznego. Można tutaj poznać historię dinozaurów, a także zobaczyć, jak wyglądały gatunki różnych zwierząt, które nie przetrwały do naszych czasów. Jest tutaj również escape room „Dino Room”, który zachęca do wytężenia umysłów, aby jak najszybciej wydostać się z pokoju oraz Farma Rolnika, Strefa LEGO czy Mini Golf. Na najmłodszych turystów czeka tutaj również rozbudowany plac zabaw z licznymi atrakcjami oraz Elektryczne Samochodziki. Z kolei ich rodzice mogą odpocząć w Strefie Plażowej.
Adres: Apolinarego Formeli 1, Rumia
18. Donas
To wzgórze na Pojezierzu Kaszubskim, które wznosi się na wysokość 205,07 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położonym punktem w całej Gdyni. Podczas drugiej wojny światowej miejsce to było naturalnym punktem obserwacyjnym, z którego monitorowano sytuację w okolicy i śledzono ruchy wroga. Na szczycie znajduje się platforma z tarasem widokowym, który usytuowano na wysokości 26,5 metra nad ziemią. Warto się tutaj wybrać, aby zobaczyć imponującą panoramę okolicy. Widoki są szczególnie piękne o wschodzie i zachodzie słońca. Same Wzgórza Chwaszczyńskie, do których należy wzniesienie, to okolica idealna na spacery, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za wyprawami w styli górskich i możliwość podziwiania pięknych widoków na trasie.