Odprawa przed lotem – poradnik dla podróżujących

samolot ustawiony w pobliżu korytarza dla pasażerów

Jeśli lecisz po raz pierwszy lub nie latałeś przez jakiś czas z powodu pandemii, możesz być podekscytowany, trochę nerwowy lub kombinacja tych dwóch.

Ale szczerze mówiąc, bycie pasażerem w samolocie nie jest żadnym stresem. Wszystko, co musisz zrobić, to zebrać odpowiednie dokumenty, stawić się na czas i usiąść i zrelaksować się.

1. Poznaj procedury obowiązujące na lotnisku

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać każdy pierwszorazowy lotnik, jest poznanie procedur obowiązujących na lotnisku przed rozpoczęciem lotu. Obejrzyj nasz przydatny film, który poprowadzi Cię przez każdy krok.

2. Odprawa online

Wiele linii lotniczych oferuje odprawę online na swoje loty. Dzięki temu możesz odprawić się na lot i wydrukować kartę pokładową z domu za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej linii lotniczej. Jeśli odprawiłeś się online, możesz pominąć kolejki do odprawy i przejść bezpośrednio do ochrony, co jest ogromną oszczędnością czasu. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie linie lotnicze pozwolą Ci na odprawę online. A jeśli potrzebujesz specjalnej pomocy, będziesz musiał odprawić się na lotnisku.

3. Przybądź na miejsce w odpowiednim czasie

Upewnij się, że dajesz sobie dużo czasu na przejście przez procedury lotniskowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz się odprawić na lotnisku lub nadać bagaż rejestrowany. Lotniska są nieprzewidywalne. Nigdy nie możesz być pewien, jak bardzo będą zajęte lub ile czasu może zająć przejście przez kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli po raz pierwszy odwiedzasz lotnisko, możesz chcieć spędzić trochę czasu rozglądając się po nim, zrobić zakupy lub coś zjeść.

Wskazówka: Jeśli odprawiasz się na lotnisku lub masz bagaż do nadania, nie chcesz przyjechać zbyt wcześnie! Stanowiska odprawy są zwykle otwarte na 2-4 godziny przed lotem, w zależności od linii lotniczych i miejsc, do których lecisz. Jeśli przyjedziesz przed otwarciem odprawy, utkniesz czekając na ziemi i nie będziesz miał zbyt wiele do roboty poza czekaniem. Dlatego upewnij się, że sprawdzisz, kiedy zostanie otwarte stanowisko odprawy dla Twojego lotu.

4. Poznaj różne rodzaje bagażu i zasady ich nadawania

Bagaż rejestrowany, bagaż podręczny, przedmiot osobisty. Jaka jest różnica? Jeśli nie leciałeś wcześniej samolotem, powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi rodzajami bagażu oraz z tym, jakie przedmioty możesz zabrać ze sobą. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest nasz przewodnik dotyczący różnicy między bagażem podręcznym a przedmiotami osobistymi. Ale tutaj również przedstawimy podział:

Bagaż rejestrowany – Bagaż rejestrowany lub bagaż nadawczy to element bagażu, który jest przechowywany w luku bagażowym samolotu i nie ma do niego dostępu podczas lotu. Limit wagowy i rozmiarowy dla bagażu rejestrowanego jest większy niż dla bagażu podręcznego i przedmiotów osobistych, a ponadto istnieje mniej ograniczeń dotyczących tego, co można umieścić w bagażu rejestrowanym. Bagaż rejestrowany musi być zważony i oddany w punkcie odprawy linii lotniczych na lotnisku. Niektóre linie lotnicze oferują bezpłatny bagaż rejestrowany w cenie biletu lotniczego, podczas gdy inne (zazwyczaj tanie linie lotnicze) dają możliwość zakupu bagażu rejestrowanego na lotnisku lub przed lotem, przy czym ta druga opcja jest znacznie tańsza.

Bagaż podręczny – bagaż podręczny lub bagaż ręczny to element bagażu, który jest trzymany na osobie podczas lotu i jest przechowywany w kabinie samolotu, w której siedzą pasażerowie. Limit wielkości i wagi bagażu podręcznego jest zwykle mniejszy niż limit bagażu rejestrowanego (o połowę lub więcej), ale większy niż limit przedmiotów osobistych. Bagaż podręczny musi zostać poddany kontroli bezpieczeństwa i istnieje szereg przedmiotów, które nie mogą być przechowywane w bagażu podręcznym i zabrane ze sobą do samolotu.*** Na przykład, płyny powyżej 100 ml i przedmioty, które mogą być używane jako pałki są zabronione w bagażu podręcznym. Bagaż podręczny jest prawie zawsze wliczony w cenę biletu i nie kosztuje dodatkowo, chociaż są wyjątki w niektórych tanich liniach lotniczych, takich jak Ryanair.

Przedmiot osobisty – przedmiot osobisty to niewielki element bagażu, taki jak torebka, laptop lub mały plecak. Podobnie jak w przypadku bagażu podręcznego, przedmiot osobisty jest przechowywany podczas lotu i obowiązują go te same przepisy bezpieczeństwa dotyczące przedmiotów, które można w nim przechowywać. Dopuszczalny rozmiar i waga przedmiotu osobistego jest znacznie mniejszy niż w przypadku bagażu rejestrowanego i podręcznego, co oznacza, że można w nim przechowywać tylko kilka przedmiotów. Nie każda linia lotnicza pozwala na przewóz przedmiotów osobistych. Zamiast tego zostaniesz poproszony o umieszczenie przedmiotów z przedmiotu osobistego w torbie podręcznej.
Waga i rozmiar bagażu różni się w zależności od linii lotniczej, więc musisz sprawdzić w linii lotniczej, którą lecisz, aby uzyskać te informacje.

Wskazówka: Jeśli kupisz jakiekolwiek płyny w strefie wolnocłowej i masz lot z przesiadką, musisz zastanowić się, czy będziesz mógł je zabrać na drugi lot. Istnieją różne zasady w zależności od tego, z którego miejsca na świecie lecisz. Dowiedz się więcej na naszej stronie poświęconej przepisom dotyczącym strefy wolnocłowej.

5. Zważ swój bagaż w domu

Wyjmij wagę i zważ swój bagaż w domu, aby uniknąć nieprzyjemnych opłat na lotnisku. Jeśli Twój bagaż przekracza dopuszczalną wagę podaną przez linię lotniczą, zostaniesz obciążony opłatą za nadbagaż, która czasami może wynieść więcej niż koszt sprawdzenia bagażu!

6. Spraw, aby Twój bagaż był łatwo rozpoznawalny

Owiń swój bagaż kolorową wstążką lub paskiem. Przy odbiorze bagażu, zamiast wyciągać kawałek po kawałku bagażu z taśmy, aby sprawdzić, czy jest on Twój, będziesz mógł szybko i łatwo zidentyfikować swój bagaż i zaoszczędzić mnóstwo czasu i kłopotów.

7. Sprawdzaj swój plan podróży i status lotu

Ciągle sprawdzaj swój plan podróży i upewnij się, że wszystkie szczegóły lotu są takie, jak oczekujesz. Niektóre miasta, takie jak Nowy Jork, mają wiele lotnisk i będziesz chciał się upewnić, że twoje plany podróży są zgodne z tym lotniskiem.

Równie ważne jest, aby stale sprawdzać status lotu w tygodniu poprzedzającym go w przypadku jakichkolwiek zmian w harmonogramie – zdarzają się one częściej niż można się spodziewać. Zwykle można to zrobić na stronie internetowej linii lotniczych.

Wskazówka: Jeśli obawiasz się, że Twój lot będzie opóźniony, zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi opóźnień lotów.

8. Pamiętaj o wszystkich dokumentach podróży i paszporcie

Nie wszystkie dokumenty podróżne są niezbędne, ale jeśli zostawisz swój paszport, dowód osobisty lub wymaganą wizę, zostaniesz pozbawiony wejścia na pokład lub nie zostaniesz wpuszczony do kraju, do którego podróżujesz. Jeśli odprawiasz się na lotnisku, upewnij się, że masz numer PNR swojego lotu** gotowy do podania agentowi odprawy. Jeśli dokonujesz odprawy online, upewnij się, że masz wydrukowaną lub zapisaną w telefonie komórkowym kartę pokładową.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.