Porady

5 sprytnych sztuczek na każdy wyjazd

jedyna droga prowadząca w góry

W związku z rozwojem transportu możemy się swobodnie przemieszczać, nie licząc kilometrów. Kiedyś podróż potrafiła trwać miesiąc, obecnie jest to kilka godzin lotu samolotem. Jesteśmy zatem dużo bardziej mobilni niż kiedyś, podróżujemy częściej i wybieramy dalsze kierunki. Nie mamy przeszkód w poznawaniu krajów, nawet tych zlokalizowanych na drugiej półkuli.

W trosce o nasz komfort możemy jeszcze bardziej usprawnić podróże. Przedstawiamy w tym celu sprytne sztuczki, które przydadzą się na każdy wyjazd, tak by nic nie zakłócało naszego spokoju na wymarzonym urlopie.

1. Mądre pakowanie

W zależności od tego gdzie jedziemy nasz bagaż może wyglądać trochę inaczej. Jadąc w ciepłe kraje, zabieramy letnie stroje. Natomiast kierując się na przykład do Norwegii, będziemy myśleć o ciepłej odzieży. Co jednak warto zrobić jeśli nie mamy za dużo miejsca w walizce, a rzeczy jest cały stos?

Warto zainwestować w worki próżniowe. Można je kupić, chociażby w drogerii. Występują w różnych rozmiarach, a więc każdy je może dobrać do swoich potrzeb. Przygotowanie uprzednio ubrania pakujemy w worek próżniowy i odkurzaczem odciągamy z nich powietrze, po czym zamykamy specjalną zakrętką.

Ubrania stają się maleńką paczuszką, a nam zostaje sporo miejsca w walizce. Ten pomysł jest świetny zwłaszcza kiedy musimy przewieźć odzież zimową typu kurtki czy swetry, które zazwyczaj zajmują dużo miejsca. Przy umiejętnym poskładaniu jest szansa, że wyjmiemy rzeczy z worka na miejscu i nie będą one mocno wymięte.

2. Najgrubsze ubrania zakładamy na siebie

Pozostając przy ubraniach — najlepszym pomysłem na zabranie kurtki czy innej grubszej odzieży lub masywniejszych butów jest założenie ich na siebie na czas podróży. Oczywiście, o ile jest to możliwe i nie będzie nam za gorąco.

Buty potrafią sporo ważyć, a niestety nasze walizki podlegają kontroli wagi na lotniskach. Założenie na siebie najcięższego obuwia może nam pomóc zaoszczędzić miejsce oraz zmieścić się w limicie wagowym bagażu. Podobnie wygląda kwestia odzieży. Grubszy sweter czy kurtkę również można założyć na siebie. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ sweterek czy bluza mogą się przydać także w trakcie podróży.

Na pokładach samolotów w trakcie lotu często bywa chłodno. W innych środkach komunikacji również może się przydać coś ciepłego do okrycia się na przykład w trakcie drzemki. W kwestii ubrań trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim doborze butów i odzieży, tak aby było nam wygodnie przez cały wyjazd.

3. Przemyślane zakupy przed wyjazdem

W zależności od kierunku wyjazdu warto zrobić przemyślane zakupy. Aktualnie sklepy sportowe w swojej ofercie mają na przykład kurtki, które są lekkie i stosunkowo ciepłe a da się je złożyć i zawinąć do przymocowanej do kurtki torebeczki.

Taka kurtka zajmuje nam tyle miejsca co paczka przekąsek. Można także rozejrzeć się za szybkoschnącym ręcznikiem, który również po złożeniu jest małą rolką. Zajmie mniej miejsca niż standardowy duży ręcznik kąpielowy. Zamiast dużego koca na plażę można zainwestować w rozkładaną matę plażową. Zajmie zdecydowanie mniej miejsca oraz łatwiej można ją wyczyścić z piasku.  Rozważając zakupy odzieżowe przed wyjazdem, warto spojrzeć na ofertę ubrań i bielizny termoaktywnej.

Jest to świetne rozwiązanie gdy wyjeżdżamy w chłodne rejony świata. Sklepy sportowe mają w ofercie bardzo dużo legginsów, koszulek, bluz tego typu. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ możemy z niego korzystać nie tylko w podróży, ale też na co dzień na przykład do biegania czy innej aktywności fizycznej, Dodatkowo jeśli zainwestujemy w odzież dobrej jakości, posłuży nam przez wiele lat i będzie towarzyszyła w wielu wyprawach.

4. Małe odpowiedniki kosmetyków

Wyjeżdżając w podróż, musimy zabrać także kosmetyki. Niestety ilość płynów, które mogą się znaleźć w bagażu podręcznym, jest mocno ograniczona. Do bagażu nadawanego można zabrać więcej kosmetyków, ale czy warto to dźwigać? Sprytną sztuczką w tej kwestii jest zakup małych odpowiedników swoich ulubionych kosmetyków.

Prawie wszystkie drogerie mają teraz coś takiego w ofercie. Od miniaturowych past do zębów po żele pod prysznic, szampony i odżywki. Minusem tych produktów jest cena, niestety często jest ona porównywalna z zakupem standardowej wielkości produktu. Ale i na to jest sposób. Warto poszukać w drogeriach lub internecie pustych, małych opakowań na kosmetyki. W sprzedaży funkcjonują takie zestawy, możemy tam przelać lub przełożyć ulubione kosmetyki i zabrać tylko ich niewielką ilość.

5. Zapas energii

W zasadzie każdy z nas korzysta z smartfona, warto więc na podróż zabezpieczyć się dodatkowo jeśli chodzi o jego ładowanie. Na wyjazdach korzystamy z telefonu znacznie częściej niż zwykle. Sprawdzamy miejsca noclegowe, trasę, zabytki czy robimy pamiątkowe zdjęcia. Z pomocą tutaj przychodzi nam powerbank.

Warto wziąć ze sobą w drogę dwa takie urządzenia, aby w razie potrzeby doładować swój telefon. Należy tylko pamiętać, aby przy nadarzającej się sposobności ładować powerbanki i mieć je zawsze pełne przy sobie.

Teraz pozostaje nam tylko wypróbować poniższe sztuczki i cieszyć się podróżą. Na pewno im więcej zaplanujemy przed wyjazdem, tym mniejsza szansa na to, że przydarzą nam się niemiłe niespodzianki.