Porady

Bagaż podręczny i rejestrowany – co musisz wiedzieć? [2020]

Bagaż podręczny i rejestrowany

O tym, że podróże kształcą, a zarazem stanowią doskonałą okazję do przeżycia niezapomnianych przygód, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zanim w pełni oddamy się eksplorowaniu nieznanego i damy się całkowicie ponieść błogiemu czasowi relaksu, gromadząc przy tym bagaż fantastycznych wspomnień, musimy przedtem spakować również swój materialny bagaż.

Ograniczenia bagażu lotniczego

O ile sprawa nie jest tak skomplikowana, kiedy podróżujemy w obrębie naszego kraju, o tyle trudności pojawiają się, gdy chcemy wyjechać za granicę, szczególnie lecąc samolotem. A to dość częsty przypadek, ponieważ w dzisiejszych czasach to najszybszy i zarazem najwygodniejszy środek transportu. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie samolotowej czy w luku bagażowym oraz wzmożone zasady bezpieczeństwa, w zależności od wybranych linii lotniczych, jako pasażerowie, jesteśmy ograniczeni pod względem zawartości naszych walizek oraz ich wymiarów.

Dlatego, żeby odpowiednio przygotować się do podróży i nie zostać niemiło zaskoczonym na lotnisku, w niniejszym artykule przedstawiciel marki Bekens, produkującej walizki podróżne rzeczowo i przejrzyście odpowiada na pytanie, czego nie można wnosić do samolotu.

Co można zabrać do samolotu, a czego nie wolno Ci wnieść?

Procedury, obowiązujące na lotniskach są wyjątkowo restrykcyjne, dlatego przed wylotem musimy dokładnie sprawdzić dozwolone wymiary oraz wagę, zarówno dla bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w walizkę w maksymalnie dozwolonym rozmiarze – dzięki temu będziemy mogli zabrać ze sobą więcej niezbędnych artykułów.

Jeśli jednak przede wszystkim nie chcemy, żeby lotniskowi kontrolerzy skonfiskowali, a następnie wyrzucili Twoje przedmioty, których zabrania się przewozić samolotem, radzimy szczegółowo upewnić się czego nie brać do samolotu. Należy pamiętać, że lista rzeczy zabronionych w samolocie różni się w zależności od rodzaju bagażu. Poniżej przybliżamy czego nie pakować do bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Zatem, w bagażu podręcznym kategorycznie zabrania się przewożenia:

 • ostrych przedmiotów (m.in. brzytw, żyletek, szydełek, noży, strzykawek, korkociągów, szpikulców do lodów, a także wielu podobnego rodzaju rzeczy, za wyjątkiem butów na szpilkach, cążek do obcinania paznokci oraz jednorazowych maszynek do golenia);
 • broni palnej;
 • kosmetyków, leków oraz wszelkiego rodzaju płynów – można je przewieźć wyłącznie w przezroczystych buteleczkach o maksymalnej pojemności do 100 mililitrów oraz zapakowanych w przezroczystą litrową torebkę;
 • materiałów wybuchowych i łatwopalnych oraz toksycznych substancji chemicznych, których nie można przewozić również w bagażu rejestrowanym;
 • przedmiotów oraz substancji nielegalnych – wydaje się to oczywisty punkt, jednak zwróć uwagę, że każde państwo ma inne prawo, dlatego rzeczy, które zostały legalnie nabyte w jednym kraju, mogą okazać się nielegalne w innym.

– Ponadto poza granicami Unii Europejskiej może być zabronione także przewożenie żywności oraz napojów (np. w Stanach Zjednoczonych lub Australii obowiązuje taki zakaz, dlatego przed wylotem do danego państwa najlepiej dokładnie sprawdzić obowiązujące tam zasady przewozowe) – wyjaśnia przedstawiciel marki Bekens.

Wśród nietypowych przedmiotów, które są dozwolone w bagażu podręcznym, znajdują się m.in.:

 • urządzenia elektroniczne;
 • e-papierosy oraz wyroby tytoniowe;
 • harmonijki ustne i inne nieduże instrumenty muzyczne;
 • kluczyki;
 • kwiaty;
 • ceramika, szkło, figurki;
 • parasol bez spiczastego zakończenia;
 • proszek do prania;
 • naczynia i sztućce;
 • jednorazowe zapalniczki;
 • żarówki.

Tak więc, jak widać, pomimo wielu ograniczeń, możemy wciąż być wyposażeni w całkiem spory ekwipunek. Wystarczy być na bieżąco z obowiązującym regulaminem przewozowym.

Jak się spakujesz, tak polecisz

Podróże w celach turystycznych lub zawodowych powinny być dla nas przyjemnym doświadczeniem, które będziemy miło wspominać – dodaje przedstawiciel marki Bekens. Dlatego warto oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów i nieporozumień oraz zadbać o to, żeby odprawa bagażowa przebiegała sprawnie i bez większych komplikacji.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł się do tego przyczyni… wysokich lotów!