Porady

Odkryj magiczne miejsce 320 metrów pod ziemią… Niezwykła trasa turystyczna w samym sercu Śląska

kolejka górska

Ciekawe miejsca na Śląsku na weekendowy wypad, a może wycieczka jednodniowa dla dzieci? Sprawdź ofertę Kopalni Guido z trasą turystyczną przebiegającą na głębokości aż 320 metrów! Lubisz zwiedzanie z dreszczykiem i poza utartymi szlakami? Czytaj dalej i daj się zaprosić do Zabrza.

Kopalnia węgla do zwiedzania

Kopalnia Guido jest jedyną zabytkową kopalnią węgla kamiennego na Górnym Śląsku, która została udostępniona do zwiedzania. Początki kopalni sięgają połowy XIX wieku – jej nazwa pochodzi od imienia założyciela, hrabiego Guido Henckela von Donnersmarcka. Dziś ten imponujący podziemny kompleks stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Zabrza i całego Górnego Śląska.

Niezwykła podziemna trasa turystyczna

Jeśli wydaje Ci się, że widziałeś już wszystko i nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć, to szybko zmienisz zdanie wsiadając do górniczej szoli, czyli górniczej windy. Zwiezie Cię ona 320 metrów pod ziemię. Uwierz na takiej głębokości zupełnie inaczej spojrzysz na pracę górnika. Przekonasz się, jak ciężki i niebezpieczny jest to zawód. Będziesz pokonywać kręte i ciasne podziemne korytarze, po drodze poznając historię górnictwa, które przeszło diametralną zmianę na przestrzeni ostatnich 170 lat.

kopalnia guido

Na szczęście, jeśli poczujesz zmęczenie, z pomocą przyjdzie Ci kolejna atrakcja- jedyna na świecie udostępniona dla turystów górnicza elektryczna kolejka podwieszana. Kolejnym punktem programu zwiedzania jest pokaz pracy potężnych kombajnów górniczych. Są to widoki, których nie da się zapomnieć – zwłaszcza, gdy nareszcie dotrze do Ciebie, że masz nad sobą ponad 300 metrów skał, ziemi i węgla.

Pokonanie całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Jeśli następnym razem będziesz się zastanawiać gdzie na wycieczkę z dziećmi, to nie ma problemu- trasa podziemnej przygody jest dostępna już dla dzieci od 6. roku życia.

Po zwiedzaniu czas na relaks!

Przygoda w Kopalni Guido potrafi nieźle wyczerpać, dlatego po przejściu całej trasy należy Ci się chwila relaksu. Co powiesz na lokalne, śląskie napoje w podziemnym pubie? To jedyne takie miejsce w Europie, w którym możesz też skosztować miejscowych przysmaków i nieco mocniejszych trunków. To rewelacyjny pomysł na wypad z np. ekipą przyjaciół. Zdjęć z pubu położonego na poziomie 320 pozazdroszczą Ci wszyscy znajomi na Facebooku i Instagramie!

Spróbujesz pracy na szychcie?

Kopalnia Guido to świetny kierunek dla tych, którzy poza standardowym zwiedzaniem chcą też doświadczyć trudu pracy górnika na własnej skórze. Taką możliwość daje Ci specjalna atrakcja turystyczna, jaką jest „Szychta”. To propozycja dla osób mających ukończone 18 lat i mogących się pochwalić choćby przyzwoitą kondycją fizyczną. Szukasz pomysłu na oryginalny wieczór kawalerski czy męską eskapadę? Trudno o coś oryginalniejszego!

guido górnik

Podczas imprezy zjedziesz pod ziemię pod opieką doświadczonych górników, którzy pokażą Ci, jak wydobywać węgiel. Otrzymasz cały górniczy ekwipunek włącznie ze strojem sztygarskim. Będziesz pracować na ścianie wydobywczej nr 4, która znajduje się na głębokości aż 355 metrów! Mocne wrażenia gwarantowane!

Cała wyprawa zajmuje około 4 godzin. Po skończonej pracy zasługujesz na coś dobrego i zimnego w podziemnym pubie. Możesz również wziąć orzeźwiający prysznic w oryginalnej górniczej łaźni.

Wizyta w Kopani Guido to propozycja nie tylko dla rodzin, ale też dla osób, które szukają dla siebie fajnych opcji na turystykę w ekstremalnym wydaniu. Ponad 300 metrów pod ziemią świat wygląda zupełnie inaczej, a rzeczy, którymi zamartwiasz się każdego dnia, wydają się być kompletnie nieistotne. Przyjedź sam, z rodziną lub ekipą znajomych i przeżyj unikalną podziemną przygodę!

Bilety możesz zarezerwować online na www.bilety.kopalniaguido.pl