Zakup termosu turystycznego – podstawowe zasady
Termos jest niezbędny, aby utrzymać odpowiednią temperaturę cieczy. Wybierasz się na weekendowy wypad za miasto i chcesz cieszyć się ciepłą herbatą lub kawą?
A może zastanawiasz się w jaki sposób wypić zimny napój w upalny dzień nad jeziorem? W obydwu przypadkach termos sprawdzi się idealnie. Każdy z poniższych rodzajów termosów znajdziesz w e-horyzont.
- Termos szklany czy metalowy? Budowa termosu jest dosyć prosta. Swoją funkcjonalność zawdzięcza dwóm cienkim ściankom pokrytym lustrzanką odbijającą światło, między którymi panuje próżnia. Wkład termosu może być wykonany ze szkła lub metalu. Ten pierwszy wyróżnia się lepszą izolacją ciepła, ale łatwo ulega urazom mechanicznym i jest znacznie cięższy. Zaś metalowy jest bardziej podręczny – lżejszy i odporniejszy niż jego szklany odpowiednik, jednak nie utrzymuje tak doskonale ciepła.
- Co wyróżnia termosy turystyczne? Charakteryzują się pojemnością, szczelnością oraz lekkością, a także są łatwo dostępne – można je kupić niemal w każdym sklepie. Najczęściej posiadają metalowe wkłady, co zapewnia doskonałą wytrzymałość w najbardziej wymagających warunkach. Najlepszym wyborem będzie termos o większej pojemności.
- Co jeszcze jest ważne? Termos powinien posiadać odpowiednie zamknięcie, bez względu na fakt, czy jest metalowy czy szklany. Najczęściej jest to korek. Na rynku dostępne są termosy posiadające zamknięcia automatyczne, manualne, jak i mieszane. Pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na szczelność korka, w tym na ilość użytych uszczelek.
Bez dobrego termosu wyprawy w wyższe partie gór mogą być praktycznie nie możliwe, szczególnie w okresie zimowym. W Tatrach wiele tras jest wymagających i bez dobrego sprzętu są ciężkie do pokonania. Trudno sobie wyobrazić Rys – najwyższego polskiego szczytu, w warunkach zimowych bez dobrego termosu. Dobry termos pozwoli na szybkie rozgrzanie organizmu i nabranie sił do zejścia lub też dalszej wędrówki.