Ciekawostki

17 ciekawostek o oczach

ciekawostki o planach

Niebieskie, zielone, brązowe, piwne… Kolorów oczu jest kilka, każde piękniejsze od drugich, ale nie tylko barwa może oko charakteryzować. Oto ciekawostki o oczach nie tylko dla miłośników anatomii.

 

1. Ludzkie oko może rozróżnić około 10 milionów różnych kolorów.

2. Oczy składają się z ponad 2 milionów pracujących części. Każde oko zawiera 107 milionów komórek i wszystkie są wrażliwe na światło.

3. Oczy są najszybszym mięśniem w ludzkim ciele, stąd też pochodzenie wyrażenia “w mgnieniu oka”.

4. Najpopularniejszym kolorem oczu na świecie jest brązowy. Właściwie oczy o takim kolorze są pod spodem niebieskie, dlatego osoby o brązowych oczach mogą przejść operację, by kolor “zmienić” na niebieski.

5. Oczy człowieka są w stanie skupić się na pięćdziesięciu różnych przedmiotach w jednej sekundzie.

6. Heterochromia to termin medyczny oznaczający posiadanie dwóch różnych kolorów oczu.

7. Ludzkie oczy mają szeroko wyeksponowaną białą twardówkę otaczającą ciemniejszą tęczówkę, co ułatwia rozróżnienie kierunku, w którym patrzą. Badania dowodzą, że wśród gatunków naczelnych jedynie ludzie posiadają tę zdolność.

8. Tak naprawdę człowiek widzi mózgiem, a nie oczami.Ludzkie oczy działają jak kamera, przechwytując światło i przesyłając dane z powrotem do mózgu.

9. Efekt czerwonych oczu na zdjęciach jest spowodowany odbijaniem się światła lampy błyskowej od naczyń włosowatych w oczach.

10. Oczy szybko się goją. Przy odpowiedniej pielęgnacji naprawa drobnego zarysowania rogówki zajmuje tylko około 48 godzin.

11. Wbrew miejskiemu mitowi żadne soczewki kontaktowe nie mogą „zgubić się” za okiem ze względu na strukturę gałki ocznej.

12. Chociaż ludzki nos i uszy rosną przez całe życie, to oczy człowieka pozostają tej samej wielkości od urodzenia.

13. Noworodek będzie płakał, ale nie będzie łez. Niemowlęta nie produkują łez, dopóki nie osiągną wieku około sześciu tygodni.

14. Rzęsy mają przeciętną żywotność 5 miesięcy.

15. Około połowa ludzkiego mózgu zajmuje się wzrokiem i widzeniem.

16. Oczy kameleona są od siebie niezależne, dzięki czemu mogą patrzeć jednocześnie w dwóch różnych kierunkach.

17. Rogówka jest jedyną tkanką w ludzkim ciele, która nie zawiera naczyń krwionośnych.