Ciekawostki

Nutrie – Ciekawostki, Informacje i Fakty

gryzoń w wodzie

Nutria jest dużym, żywiącym się roślinami, gryzoniem, który żyje na terenach podmokłych. Pierwotnie nutria pochodziła z Ameryki Południowej, w tym z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju, Chile i Urugwaju. Oto fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o nutriach.

1. Nutria, bóbr i piżmak nie konkurują ze sobą i potrafią w Europie zasiedlać równolegle te same siedliska.

2. Nutria amerykańska to gryzoń z rodziny nutriowatych, której jest jedynym przedstawicielem.

3. Mogą ważyć nawet 9 kilogramów.

4. Nutria nie jest w Polsce gatunkiem łownym, ze względu na ograniczone występowanie.

5. Cztery palce kończyn tylnych spięte błoną.

6. Jest to gatunek inwazyjny który bardzo szybko się rozmnaża.

7. Bardzo dobrze pływają i nurkują.

8. W naturze nutrie występuje w Ameryce Południowej.

nutria na trawie

9. Z ich pyska wystają duże siekacze w kolorze pomarańczowym.

10. Nutrie mają dobry słuch, ale słaby wzrok.

11. Nutria rozmnażają się przez cały rok i mogą mieć do 2 miotów rocznie, a ich potomstwo liczy od dwóch do 13 sztuk na miot, co pozwala na szybki wzrost ich populacji. Ciąża trwa około 130 dni.

12. Młode nutrie rodzą się prawie całkowicie sprawne.

13. Nutria są zwierzętami wodnymi i wolą wodę słodką od słonej. Żyją w norach połączonych tunelami, które kopią w pobliżu rzek, kanałów, jezior lub na terenach podmokłych.

14. Ssaki te osiągają dojrzałość płciową już w wieku 4 miesięcy, a samice mogą rozmnażać się ponownie około 1 do 2 dni po porodzie.

15. Aż 80% nutrii nie przeżywa pierwszego roku, a te, które przeżywają, żyją tylko przez dwa lub trzy lata

16. Nutria w niewoli może dożyć około 12 lat.

17. Pochodzą one z bagien i jezior przybrzeżnych w Boliwii i południowej Brazylii. Ich populacja w tych jest są kontrolowane przez sezonowe cykle suszy i powodzi. Okresy suszy niszczą ich populację. Są w stanie mocno rozmnożyć się w sezonie powodziowym.

nutrie

18. Nutria mają duży apetyt na rośliny z terenów podmokłych i zjedzą całą roślinę – korzenie, korę i całą resztę.

19. Zjadają czasami owady i ślimaki. Często jest przyłapywana na jedzeniu takich roślin jak ryż, trzcina cukrowa i kukurydza.

20. Są uważane za jeden z najbardziej szkodliwych ekologicznie gatunków inwazyjnych na naszej planecie.

21. Zjadają codziennie około 25% swojej masy ciała w roślinach i ich korzeniach, siejąc spustoszenie w rodzimym ekosystemie.

22. Zjadają całą roślinę przez co roślinność jest mniej podatna na odrastanie. Usunięcie korzeni destabilizuje glebę wokół wody, co powoduje, że szybko się ona eroduje i staje się otwartą wodą.

23. Nurkujące nutrie niszczą również wały przeciwpowodziowe, które chronią nisko położone tereny i wały zatrzymujące wodę.

24. Zwierzęta kopią rozległe systemy tuneli, które czasami kończą się pod drogami, wokół mostów oraz w kanałach i zagłębieniach. Co roku niszczą na świecie również uprawy, takie jak trzcina cukrowa i ryż, a także wyrządzają szkody na polach golfowych.

25. Nutria żyły kiedyś tylko w południowej Ameryce Południowej, ale zostały udomowione jako zwierzęta futerkowe. Na wielu obszarach, uciekinierzy z farm futrzarskich szybko zakładają duże, dzikie populacje w pobliżu swoich nowych domów.

26. Pierwotnie nutria były cenione za swoje skóry. W większości krajów świata, zabijanie nutrii służy środowisku, czyniąc z gryzoni jedno z najbardziej etycznych źródeł futra.
I tak się je zabija dla ochrony środowiska i wyrzuca te piękne futra. To na duże marnotrawstwo.

27. Mięso jest chude i w przeciwieństwie do innych rodzajów mięsa, nie musisz się martwić, że źle się będziesz czuć, że urocze kryterium umarło dla twojego obiadu. W rzeczywistości, robisz środowisku przysługę.

28. Nutria faktycznie stanowi całkiem niezły dodatek do stołu obiadowego. Smak nutrii jest jakby cukinią świata zwierzęcego. Możesz sprawić, że będzie prasować z wieloma różnymi smakami.