Ciekawostki

14 intrygujących ciekawostek o Dawidzie Podsiadło

źródło: Wikipedia

Dawid Podsiadło to jeden z najbardziej lubianych i docenianych artystów młodego pokolenia. Artysta sprzedał łącznie ponad 600 tysięcy egzemplarzy swoich płyt, wygrywał prestiżowe konkursy muzyczne i jest zdobywcą licznych nagród oraz wyróżnień. Jego koncerty przyciągają tysiące fanów muzyki popularnej, a bilety na wydarzenia wyprzedają się w zaledwie kilka godzin. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Dawidzie Podsiadło!

1. Dawid Podsiadło urodził się 23 maja 1993 roku w Dąbrowie Górniczej. W mieście spędził lata szkolne i uczęszczał do dąbrowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Wraz z innymi muzykami stworzył tutaj grupę rockowej Curly Heads, którego został wokalistą. Do tej pory zespół nagrał jedną płytę, a w 2015 roku był nominowany do otrzymania nagrody Fryderyków w kategorii najlepszy rockowy album roku.

2. Kariera artysty nabrała tempa w 2012 roku, kiedy to został on finalistą muzycznego show telewizyjnego „X Factor”.

3. Jego pierwsza płyta o nazwie „Comfort and Happiness” została sprzedana w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy, a tym samym zyskała status diamentowej płyty i uplasowała się na pierwszym miejscu list sprzedażowych w 2013 roku.

4. Dawid Podsiadło potrafi grać m.in. na puzonie, fortepianie i gitarze.

5. Dawid Podsiadło uczył się w dąbrowskiej Szkole Muzycznej im. Michała Spisaka, gdzie ukończył I stopień edukacji muzycznej w klasie puzonu.

6. Drugim imieniem wokalisty jest imię Henryk.

7. Do tej pory Dawid Podsiadło wydał trzy płyty. Dwie z nich uzyskały status diamentowej płyty.

8. Od 2021 roku artysta jest członkiem grupy muzyków, tworzących festiwal Męskie Granie Orkiestra. W ramach działalności grupy nagrywał piosenki z Darią Zawiałow i Vito Bambino.

9. Ciekawostką jest, że Dawid Podsiadło zaśpiewał w… Tunezji. Miał wówczas zaledwie 12 lat, a występ odbywał się podczas konkursu muzycznego w miejscowości, w której przebywał na wakacjach z rodzicami.

10. Artysta w swojej karierze zdobył aż 12 Fryderyków, a był nominowany do tej prestiżowej nagrody 18 razy.

11. Dawid Podsiadło ma na swoim koncie także nagrody zdobyte podczas wielu innych polskich i europejskich konkursów. Dwukrotnie zdobył wyróżnienie Bestsellerów Empiku za liczbę sprzedanych egzemplarzy pływ (w 2013 roku i w 2019 roku), był laureatem konkursu Paszportów Polityki, a w 2013 roku uzyskał nagrodę w kategorii „Najlepszy artysta” w plebiscycie Eska Music Awards.

12. Artysta od 2013 roku wziął udział w 7 długich trasach koncertowych, które promowały jego płyty. Swoje koncerty grał również na ogromnych festiwalach, takich jak Open’er Festiwal i Coke Live Music Festival.

13. Wokalista jest rekordzistą polski pod względem szybkości wyprzedanych biletów na koncert. Rekord pobił w maju 2019 roku, gdy ogłosił warszawski koncert, na którym miał wystąpić wraz z Taco Hemingwayem. Bilety w liczbie ponad 60 tysięcy egzemplarzy wyprzedały się w zaledwie 3 godziny!

14. Dawid Podsiadło ma na swoim koncie również dwa występy aktorskie. Zagrał w jednym odcinku polskiego, kryminalnego serialu „Król” oraz w komediowej produkcji „The Office PL”.