Ciekawostki

O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop samochodem!

mapa Europa

Wyjazd na urlop samochodem jest niewątpliwie jedną z najwygodniejszych form podróżowania. Należy jednak pamiętać, że przed wyruszeniem w daleką trasę trzeba sprawdzić, czy auto zostało odpowiednio przygotowane. Dzięki temu można uniknąć awarii, które szczególnie za granicą stają się naprawdę problematyczne. Przede wszystkim jednak zwiększy to bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem.

Wielu kierowców wybiera się na wakacje w odległe rejony własnymi samochodami. Taka podróż z oczywistych względów jest wygodniejsza od środków komunikacji publicznej. Nie jesteśmy wówczas uzależnieni od konkretnych rozkładów, nie ograniczają nas limity bagażowe, jedziemy tylko z bliskimi nam osobami, a dodatkowo po drodze mamy możliwość zwiedzenia interesujących nas atrakcji. Przed wyruszeniem w trasę trzeba jednak sprawdzić, czy nasze auto jest gotowe na długą jazdę.

Zbadaj stan opon i hamulce

Kontrola stanu opon i odpowiedni poziom ciśnienia są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej jazdy. To właśnie ogumienie odpowiada za przyczepność do nawierzchni i komfort podróżowania. Jeżeli nie zostanie dostatecznie napompowane (zgodnie z wartościami podanymi przez producentów pojazdu i opony), to nie tylko będzie się szybciej zużywało, ale przede wszystkim nie zapewni nam właściwych parametrów jazdy. Przed wyjazdem sprawdźmy więc, jaka jest kondycja bieżnika, czy na ogumieniu nie ma żadnych uszkodzeń, a na trasie na bieżąco kontrolujmy stan powietrza. Tę ostatnią kwestię bardzo ułatwiają czujniki ciśnienia TPMS, które można kupić i zamontować w swoim kole. Koniecznie sprawdź także hamulce – czy funkcjonują one prawidłowo i czy klocki nie są już na wykończeniu.

opona samochodowa

Sprawdź poziom płynów

Równie ważne jest zadbanie o właściwy poziom płynów eksploatacyjnych. Sprawdźmy, czy w silniku znajduje się wystarczająca ilość oleju, skontrolujmy również poziom płynu hamulcowego i chłodniczego oraz od układu wspomagania kierownicy. To bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo oraz sprawne działanie samochodu. Warto również dolać płyn do spryskiwaczy – na trasie często szyba brudzi się od rozbijających się o nią owadów czy błota, co po pewnym czasie ogranicza widoczność. Dobrą praktyką jest więc regularne uruchamianie wycieraczek i spryskiwanie szyby płynem.

Skontroluj oświetlenie i akumulator

Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzić, czy oświetlenie działa we właściwy sposób. Skontroluj po kolei światła długie, mijania, stopu, przeciwmgielne i wsteczne, kierunkowskazy, a także pomijane często lampki odpowiadające za podświetlanie tablicy rejestracyjnej. Warto również naładować akumulator, aby w trasie nie spotkała nas przykra sytuacja, w której samochód nie będzie chciał odpalić.

lampa samochodowa

Zadbaj o pozostałe wyposażenie

Pamiętaj również o sprawdzeniu pozostałego wyposażenia. W aucie powinno znajdować się koło zapasowe, lewarek oraz pompka, które pomogą w razie złapania gumy. Koniecznie zabierz również trójkąt ostrzegawczy i odblaskowe kamizelki, a także apteczkę samochodową. Dobrym pomysłem będzie też wyposażenie się w latarkę, specjalny młotek do zbijania szyb i nóż lub nożyce do przecinania pasów, które w krytycznych sytuacjach mogą okazać się zbawienne. Warto zabrać także zapas żarówek samochodowych.