Ciekawostki

Ciekawostki i Fakty o Polskich Aktorach

Polska scena aktorska od lat zachwyca nie tylko krajową publiczność, ale także zdobywa uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Polskie kino może pochwalić się nie tylko wybitnymi reżyserami, ale także aktorami, którzy swoją grą potrafią poruszyć najbardziej wymagające widownie. W artykule przedstawimy nie tylko najważniejsze fakty z życia polskich aktorów, ale także ciekawostki związane z ich karierą i prywatnymi życiem. Dowiesz się, jakie role przyniosły im największą popularność, jakie nagrody zdobyli, a także jakie są ich pasje i zainteresowania poza aktorstwem. Przedstawiamy ciekawostki o najpopularniejszych polskich aktorach.

1. Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski nie wygrał castingu do roli Ferdka Kiepskiego w „Świecie według Kiepskich”. Rola ta powinna przypaść Andrzejowi Gałła, lecz producenci uznali, że nie jest on wystarczająco charakterystyczny. Kolejnym kandydatem był Janusz Rewiński, jednak odrzucił on propozycję. Ostatecznie to Grabowski wcielił się w kultową rolę Ferdka.

2. Bogusław Linda

Bogusław Linda miał szansę zagrać u boku Beryl Streep w filmie „Wybór Zofii”. Plany te pokrzyżowały władze PRL, nie wydając aktorowi paszportu. Stało się tak, ponieważ Linda nie wyraził zgody na współpracę ze Służbami bezpieczeństwa.

3. Magdalena Cielecka

Magdalena Cielecka jest fanką kotów. Posiada dwójkę futrzanych pupili. Kota o imieniu Pan Estrella przygarnęła – będąc na wakacjach we Włoszech. Druga kotka o imieniu Borówka pochodzi natomiast z adopcji.

4. Marcin Dorociński

Jednym z aktorów gorliwie angażujących się w ochronę środowiska i zwierząt jest Marcin Dorociński. Wziął on udział w licznych kampaniach społecznych organizowanych przez WWF, a w 2019 roku ukazała się jego książka pt. „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”.

5. Krystyna Feldman

Krystyna Feldman, współczesnej publiczności dała się poznać przede wszystkim za sprawą roli babki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich. Jako młoda dziewczyna związała się z teatrem tuż przed wybuchem II wojny światowej. W czasie konfliktu wstąpiła do Armii Krajowej i zaczęła pełnić funkcję łączniczki.

6. Borys Szyc

Borys Szyc rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem w wieku zaledwie 9 lat. Zagrał wówczas krasnoludka w filmie Juliusza Machulskiego „Kingsajz”.

7. Arkadiusz Jakubik

Arkadiusz Jakubik, znany z ról w takich filmach jak „Dom zły”, „Drogówka”, czy „Wołyń”, zanim został rozpoznawalnym aktorem, pracował w różnych zawodach. Pracował on m.in. w agencji reklamowej, a jeszcze na studiach zajmował się produkcja pomników w domu pogrzebowym.

8. Agata Buzek

Agata Buzek to córka byłego premiera, modelka, ale przede wszystkim niezwykle utalentowana aktorka. Jako dziecko chorowała ziarnicę złośliwą. Jest to nowotwór z rodzaju chłoniaków, który atakuje węzły chłonne. Dzięki specjalistycznemu leczeniu w Niemczech udało jej się wygrać z chorobą.

9. Daniel Olbrychski

W 2010 roku Daniel Olbrychski wystąpił u boku samej Angeliny Jolie, w filmie „Salt”. Wcielił on się wówczas w postać rosyjskiego agenta.

10. Maciej Stuhr

Maciej Stuhr odmówił zagrania w filmie „Demon”. Obawiał się on, że jego występ w filmie przysporzy mu podobnych kontrowersji co rola w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego.