Ciekawostki

9 Fascynujących Ciekawostek o Starej Hawanie

Hawana

Kuba, wyspa położona na Morzu Karaibskim, kojarzy się Polakom z egzotyką, muzyką porywającą do tańca, cygarami i wieloma kolorami. Hawana, jej stolica, to piękna architektura, samochody, za którymi odwraca się wzrok, to także Stara Hawana – La Habana Vieja, najstarsza dzielnica miasta. Czy warto się w niej zanurzyć? Dla odkrycia pewnych rzeczy na pewno.

1. Dawniej to w Starej Hawanie zatrzymywały się statki, które płynęły ze Starego do Nowego Świata.

2. W 1982 roku Stara Hawana została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Zabudowa dzielnicy to głównie barokowe i neoklasycystyczne pałacyki i kamienice, ich liczbę określa się na około trzy tysiące. Przez to całe miasto nosi miano największego miasta kolonialnego w tym regionie globu.

4. Przechadzając się głównym deptakiem Calle Obispo, dotrzeć można do apteki Drogeria Johnson, która wita dziewiętnastowiecznym wystrojem, działa jednak jak każda inna apteka.

5. W dzielnicy znajduje się Muzeum Farmacji, które przyciąga do siebie niesamowitymi wnętrzami.

6. Za najpiękniejszy plac Starej Hawany uważany jest Stary Plac (Plaza Vieja), który zaprojektowany został w 1559 roku. Początkowo nosił nazwę Plac Nowy (Plaza Nueva), służył za miejsce ćwiczeń lokalnej armii, później stał się targowiskiem pod gołym niebem.

7. Ozdobą dzielnicy jest renesansowy budynek Lonja del Comercio, w którym obecnie mieszczą się biura i który wciąż posiada piękne zdobienia i kopułę na dachu – zdobi ją wykonany z brązu posąg boga handlu, Merkuergo.

8. Miłośnicy wszystkiego, co związanego z armią, powinni podczas pobytu w Starej Hawanie udać się na Castillo de la Real Fuerza – największy zamek na całej Kubie, który pozostaje przykładem kolonialnej architektury militarnej. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Nawigacji i Torre de la Espera.

9. Jedną z najstarszych ulic Starej Hawany jest Calle Mercaderas, która to pochodzi z XVIII wieku, obecnie jest w pełni odrestaurowaną repliką. Przy niej zlokalizowanych jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, między innymi Muzeum Tytoniu, Muzeum Casa del Chocolate, Casa de la Obra Pria.