Ciekawostki

10 Największych Rekinów na Świecie

paszcza rekina

Pierwsze rekiny pojawiły się na świecie około 420 milionów lat temu. Czyni je to znacznie starszymi od dinozaurów, które wyewoluowały „dopiero” przed 237 milionami lat. I o ile tych drugich nigdy nie mieliśmy okazji spotkać, to rekiny zdążyły nas na przestrzeni wielu dekad nie tylko zafascynować, ale i skutecznie przerazić.

Mocno przyczynił się do tego film Stevena Spielberga „Szczęki” z 1975 roku, który uruchomił niejako spiralę produkcji o groźnych, ogromnych rekinach ludojadach. Ale czy prawdziwe rekiny faktycznie osiągają tak ogromne rozmiary? I czy naprawdę są tak przerażające? Nasz ranking może pozwoli Wam odpowiedzieć na to pytanie.

1. Rekin wielorybi

Choć największy odkryty przedstawiciel tego gatunku mierzył niecałe 13 metrów, to pogłoski mówią, że to potężne zwierzę może osiągać nawet 20 metrów długości i 25 ton żywej wagi. Nie ma na świecie większej ryby, a przynajmniej nie odkryliśmy jej do tej pory. Dożywa 70 lat i występuje praktycznie we wszystkich wodach tropikalnych i subtropikalnych, wyjątek stanowi tylko Morze Śródziemne. Żywi się planktonem, więc choć wygląda groźnie, to nie stanowi dla ludzi zagrożenia. Nie działa to jednak w obie strony, bowiem mięso tego konkretnego rekina stanowi prawdziwy rarytas i osiąga bardzo wysokie ceny. Spory problem stanowi zwłaszcza nielegalne odławianie. W 2016 roku rekin wielorybi został umieszczony na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

2. Żarłacz olbrzymi

Największy zanotowany przez badaczy osobnik mierzył 12,3 metry długości, czyli był mniej więcej o pół metra krótszy od rekina wielorybiego. Podobnie jak on, jest gatunkiem kosmopolitycznym, choć od tropikalnych wód preferuje te umiarkowane tak na półkuli północnej, jak i południowej. Jego pożywienie stanowi plankton, zatem nie stanowi dla ludzi zagrożenia. Co ciekawe, ryby te są stworzeniami bardzo społecznymi. Choć dorosłe osobniki pływają przede wszystkim w parach, to młodsze łączą się w grupy, których skład zależny jest od płci. Choć większość tych grup skupia w sobie kilka-kilkanaście rekinów, to znane są przypadki takich, w których było ich nawet sto. Dożywają 50 lat i one również znajdują się na liście gatunków zagrożonych.

3. Żarłacz biały aka rekin ludojad

Choć w rankingu największych rekinów żarłacz biały zajmuje trzecie miejsce – z wynikiem 8 metrów – to piastuje pozycję lidera na liście najgroźniejszych dla człowieka. Dieta żarłacza białego bogata jest w tłuszcz i przede wszystkim atakuje on foki i lwy morskie, ale – ponieważ naturalnie występuje tak na pełnym morzu, jak i ciepłych wodach przybrzeżnych – zdarza mu się atakować ludzi. Badacze spierają się o to, czy jest to działanie celowe, czy też przypadkowe. Sporo pojawia się komentarzy, że człowiek mógł przez drapieżnika zostać pomylony z którymś z morskich ssaków. Inna teoria głosi, że ataki te są spowodowane naruszaniem terytorium danego rekina, który w ten sposób stara się je bronić. Szeroko nagłaśniane incydenty sprawiły, że przypisano mu miano „ludojada”. Na żarłacze polują z kolei…orki

4. Żarłacz tygrysi

Jest niewiele mniejszy od żarłacza białego – mierzy około 7,5 metra – ale groźny jak on. Zdaje się być genetycznie zaprojektowany do ataku i rzuca się ze swoimi zębami, przypominającymi małe piły, na wszystko co znajduje się w jego zasięgu. Zdarza mu się polować na ludzi, a ponieważ pływa w wodach tropikalnych i subtropikalnych, w tym w zatokach i okolicach plaż, to ataki – choć nieczęste – zazwyczaj okazują się skuteczne i ofiary tracą w nich życie. Żarłacz tygrysi jest jednak wszystkożercą i nie wybrzydza, jeśli o pokarm chodzi. W żołądkach schwytanych osobników znajdowano nawet szczątki…innych rekinów tygrysich, co wskazuje na to, że są one również kanibalami.

5. Śpiący rekin pacyficzny

Ten rekin osiąga wymiary podobne do żarłacza tygrysiego, bo jest to około 7 – 7,5 metra. Spotyka się go głównie w północnych wodach Pacyfiku, choć został zaobserwowany również w pobliżu Wyspy Salomona w okolicach aktywnego wulkanu, co pozwoliło stwierdzić, że jest on w stanie zaadaptować się i przetrwać w wodach o wysokiej temperaturze i kwasowości. To drapieżnik polujący na różne gatunki morskich stworzeń, w zależności od tego, co przeważa w wodach, w których pływa. Nie udało się jeszcze stwierdzić, ilu lat dożywają śpiące rekiny pacyficzne, ale ponieważ są to rekiny zaliczane do głębinowych uznaje się, że mogą dożywać nawet 400 lat. Dużo? Zgadza się, ale do rekordzisty jeszcze trochę mu brakuje…

6. Rekin polarny

Rekiny polarne osiągają długość od 6,4 do 7,3 metra i klasyfikuje je to na szóstym miejscu naszej listy. Gdyby jednak zrobić ranking najdłużej żyjących kręgowców na naszej planecie, rekin polarny znalazłby się na jej szczycie. Pływająca po północnych wodach ryba może dożyć nawet 512(!!) lat. Jej minimalna długość życia wynosi natomiast 120 lat. Oznacza to, że na świecie mogą aktualnie pływać rekiny, które były już na niej, kiedy Anglią władał Henryk VIII Tudor (ten od sześciu żon), a Cortes podbił stolicę Azteków. To drapieżnik, ale i padlinożerca. Na niego samego polują z kolei…islandzcy kucharze, którzy od lat cenią sobie jego mięso w swoich kuchniach.

7. Sześcioszpar szary

Osiągająca 6 metrów długości ryba pływa wyłącznie na sporych głębokościach (do 2000 m), przez co bardzo rzadko jest obserwowany przez badaczy. Każdorazowo spotkanie z nim jest szeroko komentowane na stronach zajmujących się popularyzacją wiedzy o rekinach. Zdaniem naukowców, sześcioszpar szary praktycznie nie ewoluował od czasów dinozaurów, zatem widzimy go dziś takim, jakim prawdopodobnie był, gdy światem rządził tyranozaur rex. Żywi się przede wszystkim skorupiakami, choć zdarzały mu się ataki na ludzi, niemniej jednak wszystkie były one przez nich sprowokowane.

8. Rekin wielogębowy

Rekin-tajemnica, tak można by go nazwać. Został odkryty dopiero w latach 70. XX wieku i stało się to zupełnie przypadkiem – ryba zaplątała się bowiem w linę kotwiczną i została wyłowiona przez amerykańskich żołnierzy nieopodal Hawajów. Do dziś nie wiemy jednak o nim zbyt wiele. To, co możemy stwierdzić na pewno, to że osiąga długość 5,5 metra i pływa w Pacyfiku, Oceanie Atlantyckim i Oceanie Indyjskim, w zależności od pory dnia kursując pomiędzy powierzchnią, a głębinami. Głównym elementem jego diety są skorupiaki, przede wszystkim szczętki. Charakteryzuje go długi jęzor, pokryty małymi, ostrymi ząbkami.

9. Głowomłot pospolity aka rekin młot

Ze wszystkich z tego rankingu to chyba najbardziej znany, a może nawet „lubiany” rekin. Cieszy się popularnością ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd czaszki, która upodabnia głowę tego drapieżnika do młota. Największe znane osobniki miały 5 metrów długości. Spotkać można go praktycznie na całym świecie, również w Europie w Morzu Śródziemnym i w okolicach Wysp Brytyjskich. Czasami zdarza im się atakować ludzi, ale w wielu przypadkach są to ataki sprowokowane przez ludzi. W porównaniu do innych rekinów z naszego zestawienia te na pewno nie są rekordzistami, jeśli chodzi o wiek, którego dożywają. Maksymalny wiek, który mogą osiągnąć to raptem 20 lat. Co ciekawe, samice tego gatunku mogą rozmnażać się bez udziału samców.

10. Rekin kosogon

Jeden z bardziej charakterystycznych rekinów osiąga długość 4,5 metra. Tym, co go wyróżnia jest ogromny ogon stanowiący faktyczne przedłużenie jego ciała (czasem sama długość ogona wynosi tyle samo, co reszty ciała). Pozwala mu on szybko się przemieszczać. Spotykany jest tak w głębinach, jak i blisko powierzchni, a obszarem jego występowania są wody tropikalne. Nie ma również problemu z odbywaniem dłuższych wędrówek. To samotnik polujący na ryby i ławice kałamarnic.