Ciekawostki

18 Śmiesznych Ciekawostek Historycznych 🧐

kamienne kręgi

Historia jest nauką humanistyczną i społeczną, która bada przeszłość. Sama jej definicja mówi o tym, że skupia się na poznawaniu i analizie faktów, nie teorii. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem zaskakujących, zabawnych, a czasem szokujących ciekawostek historycznych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

1. W roku 1908 w Londynie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, na które Reprezentacja Olimpijska Imperium Rosyjskiego dotarła z aż dwunastodniowych opóźnieniem. Wszystko za sprawą kalendarza juliańskiego, który ówcześnie obowiązywał w Rosji. Właśnie według tego kalendarza został zorganizowany wyjazd, i dlatego doszło do tej pomyłki.

2. Prezydent Meksyku Pedro Paredes był najkrócej sprawującym ten urząd w historii świata. Mianowicie, 19 lutego 1913 roku przejął władzę, a już po około godzinie, zrezygnował z urzędu.

3. Pojęcie „błękitna krew”, popularne w językach europejskich, zostało wymyślone w IX wieku w Hiszpanii, aby odróżnić ludzi szlachetnie urodzonych od Maurów oraz od plebsu. Nie chodziło tutaj o inny kolor krwi, lecz o żyły, prześwitujące przez bladą skórę.

4. Selim Pijak – takim mianem określany był sułtan z dynastii Osmanów, panujący w latach 1566 – 1574, syn Sulejmana Wspaniałego. Wszystko przez jego zamiłowanie do alkoholu. Mówi się również o tym, że rozpoczął on erę nieuzdolnionych politycznie i militarnie oraz słabych sułtanów.

5. W latach 1278 – 1279 w Bułgarii władzę sprawował Iwajło Świniopas, zwany również Iwajłem Kapustą. Był on wcześniej hodowcą świni, jednak później zasłynął jako ludowy obrońca Bułgarii przed tatarskimi najazdami, dlatego też zasiadł na tronie drugiego Carstwa. Charakteryzowała go wielka charyzma oraz zdolności przywódcze.

6. Na Śląsku, w czasie II Rzeczypospolitej został wprowadzony celibat dla nauczycielek. Kobiety musiały wybierać pomiędzy pracą a zamążpójściem. Ograniczenie, nie dotyczyło nauczycielek, które miały już męża i osiągnęły życiową stabilizację. Chociaż ustawa budziła wiele kontrowersji, to i tak została wprowadzona w życie i obowiązywała na Górnym Śląsku przez blisko 12 lat. Zniesiono ją dopiero 3 marca 1938 roku.

7. Państwowe Muzeum Ermitażu, mieszczące się w Petersburgu, od czasu powstania w roku 1764, jako ochronę dla znajdujących się tam dzieł sztuki przed gryzoniami „zatrudnia” koty.

8. Przy pisaniu powieści „Ferdydurke”, Witoldowi Gombrowiczowi pomagała jego pokojówka. Właściwie przyczyniła się ona do skończenia powieści i właśnie jej sparafrazowanymi słowami, pisarz zakończył książkę: „Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

9. W Rosji za panowania Piotra I Wielkiego obowiązywał podatek od brody, który musieli opłacać wszyscy z zarostem na twarzy.

10. W roku 1998 na zachodniej Syberii, konkretnie w Ałtaju, tamtejsi nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie za pracę, w postaci butelek wódki. Działo się tak, z powodu braku środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzeń w tradycyjnej formie.

11. Nikola Tesla jest uznawany za autora dziesiątków niezwykłych wynalazków, bez jego odkryć nie byłoby turbin w elektrowniach, prądu przemiennego czy pilota do telewizora. Mało kto wie, że ten wielki odkrywca cierpiał na oystersaritisfobię – czyli paniczny strach przed perłami.

12. Firma Samsung powstała w roku 1938 jako sklep handlujący między innymi suszonymi rybami, alkoholem, makaronem, owocami czy warzywami. Właściciel okazał się dobrym przedsiębiorcą i odnosił sukcesy eksportując towary głównie do Mandżurii i Pekinu. Po wojnie firma była wspierana przez państwo i tak nastąpił ogromny rozwój Samsunga.

13. Wynalazca sławnej kostki – Erno Rubik przez cały miesiąc próbował ułożyć swój wynalazek, zanim mu się to udało. Jak sam twierdził, kostka była pomysłem związanym z jego zainteresowaniem przestrzennym. Fascynowały go możliwości związane z tym, jak dany obiekt może zmieniać miejsce, przechodzić transformacje.

14. Pierwszy samochód Lamborghini powstał na skutek dyskusji pomiędzy Ferruccim Lamborghinim a Enzo Ferrarim. Lamborghini był wówczas producentem jedynie traktorów, lecz doradził Ferraremu, który był niezadowolony ze swojego samochodu, aby ten wprowadził zmiany konstrukcyjne. Ferrari był oburzony tym, że porad udziela mu ktoś, kto nie zna się na samochodach. Dlatego też Lamborghini postanowił stworzyć własny model samochodu, a tak, już rok później, zademonstrował swoje legendarne auto, które przewyższało modele marki Ferrari.

15. W roku 1906 w Chicago, Alva Fisher zaprojektował pierwszą pralkę. Nie był to jednak wynalazek bezpieczny, gdyż wiele osób zostało wówczas porażonych prądem.

16. W czasie wojny Austriacko – Pruskiej w roku 1866, Lichtenstein wysłał składający się z 80 żołnierzy kontyngent. Do kraju powrócił oddział składający się jednak z 81 żołnierzy. Wojsko powiększyło się, za sprawą austriackiego oficera łącznikowego, który dołączył do żołnierzy w drodze powrotnej.

17. Graça Machel jest jedyną kobietą na świecie, która dwukrotnie była pierwszą damą u boku dwóch różnych prezydentów, dodatkowo, w dwóch różnych krajach. W latach 1975 – 1986 była pierwszą damą Mozambiku, jako żona Samory Machela. Pomimo śmierci męża nadal udzielała się politycznie. W roku 1989 wzięła ślub z Nelsonem Mandelą i dlatego przez rok była również pierwszą damą Republiki Południowej Afryki.

18. W roku 1400 w Indiach na cześć bogini Karni została wybudowana Karni Mata, czyli Świątynia Szczurów. Według Karni, jeden z członków jej rodziny przeszedł reinkarnacje i odrodził się właśnie jako szczur. Obecnie, żyje tam 20 tysięcy gryzoni, a mieszkańcy Indii wierzą, że są to bliscy bogini. Szczury te, są codziennie karmione kokosami, mlekiem czy nasionami. Uznawane jest, że woda, którą piją gryzonie jest święta, a resztki jedzenia, pozostawione przez nie, przynoszą bogactwo i szczęście.