Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Hunach

Fot. Peter Johann Nepomuk Geiger / Wikipedia

Hunowie byli wędrownym ludem budzącym grozę.

Jacy byli?

Poznaj top 10 ciekawostek o Hunach.

1. Hunowie

Głównym zajęciem Hunów była hodowla koni i bydła. Byli ludem koczowniczym.

2.Konie

Na punkcie koni mieli prawdziwego fioła. Niektóre źródła podają, że prawie z nich nie zsiadali. Jedli na nich, spali, a nawet się wypróżniali.

3.Ofiara bóstwom

Hunowie składali również konie w ofierze swoim bóstwom. Kult religijny opierał się również na rytualnych walkach, wyścigach konnych oraz orgiach.

4. Stepy

Hunowie zamieszkiwali tereny stepów, żyli we wschodniej Europie, w okolicach Kaukazu i Azji Mniejszej. W 375 roku groźna zima dała im się we znaki, więc głodni, zdecydowali się na wędrówkę. Człowiek głodny, człowiek zły. Wdarli się na ziemie sarmackich Alanów, które sobie podporządkowali.

5. Ludy koczownicze

To był dopiero początek działań Hunów. Wszystkie ludy koczownicze znały łuki refleksyjne, jednak łuki Hunów miały większy zasięg, siłę rażenia i były wygodniejsze w użyciu podczas jazdy konnej. Sprzęty te było nieco większe, dolne ramię łuku było mniejsze od górnego.

6. Groza

Hunowie budzili grozę. Według historyków, u nowonarodzonych dzieci, Hunowie żłobili głębokie bruzdy w policzkach, które spowalniały porost włosów, przez co ludzie ci nie mieli brody. Już samym wyglądem straszyli.

Historyk, Jordanes, żyjący w VI w uważał, że zostali oni poczęci przez czarownice i siły nieczyste.

7. Potęga Hunów

Rzymianie zdawali sobie sprawę z potęgi Hunów, dlatego nie chcieli z nimi walczyć. Dogadali się, oddziały Hunów długo wspierały Rzym w podbojach. Hunowie nie mieli jednolitego przywództwa, za to świetnie walczyli.

8. Trybut

Na wszelki wypadek Rzymianie płacili jednak Hunom trybut, by nie przyszło im do głowy atakować Cesarstwa.

9. Nic nie trwa wiecznie

Wiadomo, nic nie trwa wiecznie. Akurat gdy w Rzymie porobił się bałagan, a w społeczeństwie Hunów, gdzie zwykle trwały walki o władzę, pojawił się silny przywódca. W 447 roku najechał na wschodnią część cesarstwa wschodniorzymskiego.

Nad rzeką Unus pokonał wojska rzymskie, dzięki czemu wymusił znaczny okup na władcy Konstantynopola.

10. Attylę

Od dalszych podbojów, Attylę odwiedli jego rodacy. Ich taktyki militarne nie do końca sprawdzały się na terenach, gdzie dotarli. Problemem okazało się dostarczenie choćby paszy dla koni.