Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Norkach

norka

Norki to niewielkie, drapieżne ssaki, które często wykorzystywane są jako zwierzęta futerkowe. Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest norka amerykańska, zwana również wizonem amerykańskim, która zajęła miejsce rzadkiej norki europejskiej. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o norkach!

1. Norki amerykańskie powszechnie występują na terenie całej Europy, Ameryki Północnej i Azji.

2. Mimo dużego podobieństwa fizycznego do norek europejskich, te dwa gatunki nie są ze sobą blisko spokrewnione.

3. Wizon amerykański został sprowadzony do Europy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo był gatunkiem hodowlanym (z przeznaczeniem na pozyskiwanie surowca jakim jest jego futro), jednak szybko rozprzestrzenił się na dzikich terenach.

4. Istnieje kilka odmian kolorystycznych norek. Mogą być czarne, płowe lub srebrzyste, rzadziej występuje białe lub rude umaszczenie.

5. Norki amerykańskie potrafią budować okazałe nory z korytarzami i komorami, jednak równie często wykorzystują już powstałe dziuple w drzewach lub jamy wybudowane przez inne zwierzęta.

norka amerykańska

6. Wizon amerykański z natury jest zwierzęciem bardzo agresywnym i terytorialnym. Często dochodzi do walk między dwoma przedstawicielami gatunku, jednak norki atakują również inne zwierzęta.

7. Te niewielkie, drapieżne ssaki są samotnikami. W trakcie okresu godowego szukają partnerów, jednak samce szybko opuszczają samice, które wychowują potomstwo – a to również po osiągnięciu samodzielności rozpoczyna samotne życie.

8. Norki amerykańskie są świetnymi, długodystansowymi pływakami. Potrafią również nurkować nawet na 6 metrów głębokości, głównie w celu zdobywania pożywienia.

9. Sierść norki jest zbudowana w specyficzny sposób i stanowi swoisty izolator, dzięki któremu w trakcie pływania ich skóra pozostaje sucha.

10. Niektóre państwa, w tym Szwajcaria, Austria i Wielka Brytania, zakazały hodowli norek w celu pozyskiwania futra. W wielu innych krajach dochodzi do społecznych protestów środowisk ekologicznych i fundacji, które sprzeciwiają się zabijaniu tych zwierząt.

Norki amerykańskie to sprytne i inteligentne zwierzęta, które potrafią adaptować się do trudnych warunków środowiskowych. Ich futro jest cennym surowcem odzieżowym, jednak coraz częściej jego pozyskiwanie traktowane jest jako niepotrzebne okrucieństwo i piętnowane społecznie.