CiekawostkiPolska

Ciekawostki kulinarne Gdańska – kuchnia, przepisy i niepowtarzalne smaki Wolnego Miasta

Ciekawostki kulinarne w Gdańsku

W świecie kulinariów od kilku lat panuje moda na wykorzystanie polskich, najlepiej lokalnych, produktów. Szefowie kuchni z chęcią sięgają po składniki sprowadzane z małych gospodarstw i wyselekcjonowane pod kątem jakości. Gdańsk idzie o krok dalej – jako miasto wielokulturowe, w którym krzyżują się wpływy różnorodnych kuchni europejskich, przywraca do menu restauracyjnych smaki znane od wieków.

Gdańsk jako miasto portowe miał możliwość wzbogacać regionalne potrawy składnikami sprowadzanymi z odległych zakątków świata. Importowane produkty – chociażby egzotyczne przyprawy – zestawiane z lokalnymi specjałami tworzyły pyszne połączenie, które rozpieszczało podniebienia mieszkańców.

Z czasem te smakowe kompozycje odeszły w zapomnienie – na szczęście współczesność przywraca im właściwe miejsce na kulinarnym podium. Turyści przyjeżdżający do Trójmiasta i zatrzymujący się w hotelach w Gdańsku mają coraz częściej okazję spróbować dań odradzającej się gdańskiej kuchni. A ta, wbrew pozorom, nie opiera się wyłącznie na rybach…

Festiwale kulinarne w Gdańsku – powrót do tradycyjnych receptur sprzed wieków

W Parku Oliwskim w Gdańsku odbywają się festiwale potraw tradycyjnych i konkurs kuchni regionalnej. Aby uczestniczyć w rywalizacji lub pokazie, trzeba spełnić jeden warunek – wykonać potrawę zgodnie z tradycyjną gdańską recepturą oraz z wykorzystaniem miejscowych surowców pochodzących od lokalnych wytwórców z Żuław, Kociewa, Kaszub i Gdańska.

O organizację festiwalu troszczy się Kapituła Kulinarna Gdańskie Smaki, w której skład wchodzą sławni profesorowie i znawcy historii miasta. Kapituła ma na celu przywrócenie receptur znanych w mieście przed wiekami. Fundacja kulinarna rozpoczęła swoje działanie, gdy tradycyjna kuchnia gdańska niemal odeszła już w zapomnienie. Żeby ją przywrócić, należało sięgnąć do książki kucharskiej „Danzinger Koch-Buch” wydanej w 1858 roku, „Poradnika kucharskiego młodej pani domu” z 1806 roku oraz do tradycji gdańskich obiadów.

Z szacunku dla dziedzictwa – regionalne produkty Gdańska i kuchnie wielu narodów

Nie tylko mieszkańcy Gdańska dbają o przywrócenie lokalnych smakołyków na stoły. Troszczą się o to również osoby z innych regionów Polski. Dlatego coraz więcej potraw trafia do oficjalnych państwowych rejestrów – należy do nich np. „Lista  produktów tradycyjnych”, prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jakie gdańskie specjały się na niej znalazły? Są to:

  • mleko gdańskie
  • tort gdański
  • wafle gdańskie
  • sztuka mięsa z Gdańska w cieście francuskim.

Co roku w maju w parku oliwskim organizowane jest Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Wówczas rozstrzygnięty zostaje konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Bardzo istotną rolę w gdańskiej kuchni odgrywa wpływ Kresów – przecież niemal jedną trzecią obywateli miasta stanowili kiedyś mieszkańcy obecnej Litwy, Ukrainy i Białorusi. Aby pielęgnować te tradycje kulinarne, organizowane są między innymi Jarmark Wileński oraz Jarmark Kaziukowy.

Gdańskie przepisy – stare receptury, które możesz wypróbować w domu

Jakich gdańskich specjałów, prócz popularnej wódki goldwasser, można skosztować dzięki działaniom Kapituły Kulinarnej Gdańskie Smaki? Jeśli zastanawiasz się, co zjeść w Gdańsku, prezes fundacji, Bogdan Kwapisiewicz, proponuje gdański klops z wołowiny, a nawet podaje na niego przepis! Tę recepturę można odnaleźć w „Poradniku kucharskim młodej pani domu”:

  • 6 funtów wołowiny z wewnętrznej strony udźca pokroić, a następnie usunąć ścięgna
  • dodać pół funta nieuwędzonego boczku
  • zamoczyć 8 łutów miąższu starej bułki w zimnej wodzie i wycisnąć
  • w tyglu rozpuścić kawałek masła, dodać do niego bułkę i 3 dobrze rozbite jaja
  • podgrzewać i mieszać, aż się zetną
  • dodać do posiekanego mięsa wraz z 3 całymi jajami, żółtkiem z 3 jaj, skórką z cytryny, odrobiną zmielonego pieprzu i solą
  • wymieszać wszystko i uformować klopsy
  • włożyć masło do tygla na ogniu, a gdy się zarumieni, położyć klopsy i smażyć na brąz – pilnować, żeby nie stwardniały.

Na festiwalach sztuki kulinarnej prezentowane są również takie typowo gdańskie obiady, jak:

  • zupa rybna z łososia
  • zupa chlebowa zawiesista
  • krucha pieczeń wołowa z kluskami
  • dorsz smażony w maśle rakowym z kluskami
  • lody gdańskie w polewie czekoladowej
  • kawa żytnia.

Jeśli jesteśmy już przy kawie – to właśnie ona przyciąga coraz więcej uwagi. Organizowane są festiwale, podczas których można skosztować tego napoju, przyrządzanego z ziaren sprowadzanych z całego świata.

Sieć hoteli AccorHotels zachęca do odwiedzania Gdańska, kosztowania lokalnych potraw i wspierania lokalnego dziedzictwa.