Ciekawostki

10 ciekawostek o Nike

Nike

Nike jest jedną z firm, które mają ogromny wkład w światowy sport. Jakich 10 ciekawostek z pewnością warto znać o tym przedsiębiorstwie?

Oto 10 ciekawostek na temat Nike – legendarnego producenta obuwia sportowego

1. Początki

Nike założyli w roku 1964 Bill Bowerman i Phil Knight. Za cel obrali sobie oni stworzenie wygodnego obuwia dla najwyższej klasy sportowców, które będzie wygodne, komfortowe i nie będzie powodowało rozmaitych urazów i krwawienia stóp podczas aktywności sportowej.

2. Historia logo Nike

Logo formy zaprojektowała Carolyn Davidson, która dostała za nie jedyne 35 dolarów, jednak później, wraz z sukcesem przedsiębiorstwa, dostała jego produkty warte ponad 640, 000 dolarów.

3. Model produkcji

Nike nie posiada własnej produkcji i fabryk. Wszystko zleca zewnętrznym wykonawcom.

4. Początkowa porażka

Pierwsze buty wyprodukowane przez firmę zaliczyły solidną wpadkę. Twórcy projektowali je w ciepłym i suchym klimacie Nowego Meksyku, jednak w chłodniejszych i bardziej wilgotnych warunkach rozpadały się. Firma była zmuszona sprzedać sporą liczbę par butów za bezcen.

5. Podeszwa inspirowana gofrownicą

Bowerman bardzo chciał stworzyć podeszwę, która będzie absorbować energię. Przełomowa inspiracja przyszła podczas jedzenia przez niego gofra, kiedy to zerknął na gofrownicę, wiedząc już, jak powinna wyglądać podeszwa.

6. Nietypowe materiały przy pierwszych eksperymentach

Bowerman przy pierwszych eksperymentach z tworzeniem butów robił je ze… Skóry kangura i ryb. Uczył się pod okiem lokalnego szewca.

7. Projekt spółki jako zadanie uniwersyteckie

Sama idea firmy powstała jako efekt zadania uniwersyteckiego. Knight miał zrobić projekt polegający na stworzeniu biznesplanu. W jego umyśle zrodził się biznes, którego był współzałożycielem.

8. Sprzedaż uliczna butów z Japonii

Tak naprawdę założeniem projektu była tania produkcja butów w Japonii. W 1964 roku Knight i Bowerman otworzyli spółkę Blue Ribbon Sports (wcześniejsza nazwa Nike), by sprowadzać buty sportowe z Japonii, które następnie zmodyfikowali. Sprzedawali je początkowo po prostu na ulicy.

9. Miejsce produkcji butów

Większość butów Nike powstaje w Chinach, Wietnamie oraz w Indonezji, w fabrykach, które nie należą do Nike, mając jedynie podpisane z nimi kontrakty wedle modelu działania przedsiębiorstwa.

10. Beatlesi i reklama

W 1987 wydano reklamę butów Air Max, w której Nike użyło piosenki zespołu The Beatles, “Revolution”. Było to pierwsze użycie piosenki tego zespołu do celów reklamowych.

Powyższe ciekawostki stanowię jedynie mały wycinek tego, co można napisać o Nike. Ta niezwykła marka każdego roku tworzy niesamowite i coraz bardziej wymyślne obuwie sportowe, a także innego rodzaju sprzęt.